berlin
Europa

Berlin – historyczne miasto

Berlin odegrał bardzo ważną rolę w historii powojennej Europy, będąc pod okupacją aliancką, a potem podzielony na dwie części wielkim murem. Dziś jest wielkim ośrodkiem gospodarczym, jak i finansowym oraz bliskim sąsiadem Polski, ponieważ te dwa państwa oddziela zaledwie 70km. Berlin jest miastem 12 – dzielnicowym, z podzielnicami.

Autobus nr 100
Swoją wycieczkę najlepiej zaplanować wokół linii nr 100 – autobusu poruszającego się trasą turystyczną miasta. Nie ma więc obawy, że coś istotnego przegapimy lub pominiemy. Autobus „startuje” z tzw. Aleksanderplatz – z miejsca, w którym toczy się życie handlowe miasta. Na tym placyku można spotkać najbardziej znane marki odzieżowe lub obuwnicze, gdzie obok siebie stoją przedwojenne biurowce w sąsiedztwie nowoczesnych wieżowców, całych ze szkła. Spacerując w tej dzielnicy dojdziemy do parku z fontanną Neptuna, a dalej do berlińskiego Kościoła Mariackiego i Czerwonego Ratusza – będącego siedzibą władz miasta. Kolejnym ważnym punktem podczas zwiedzania tego miasta jest Wyspa Muzeów (Pergamon, Muzeum Egipskie z popiersiem Nefretete, Muzeum Bodego z kolekcją monet i rzeźbą europejską oraz Stara Galeria Narodowa, a nieopodal Muzeum Historii Niemiec – koszt 8 euro za bilet, studencki – 4). Ten kompleks jest największy na świecie.

W otoczeniu muzeów godnie prezentuje się Katedra Berlińska – ewangelicka,a zarazem największa budowla sakralna tego miasta, posiada 1500 miejsc.

I tak powoli przejeżdżając kolejne przystanki, na których spokojnie można się zatrzymać i wysiąść, ponieważ autobusy jadą co 10 min, zbliżamy się do słynnej Bramy Brandenburskiej, pomnika współczesności i symbolu ponownego zjednoczenia kraju. Została wzniesiona już pod koniec XVIII w. jako brama miejska, a zarazem łuk triumfalny. Gdy stawiano mur – znalazła się jakby na granicy pomiędzy obiema częściami i do dziś są zachowane ślady, którymi biegł mur. W linii prostej za bramą widoczna jest Kolumna Zwycięstwa, postawiona na cześć zwycięskich wojen Prus w XIX w. W okolicy bramy znajduje się również Reichstag – XIX wieczny budynek, obecnie siedziba parlamentu. Wstęp jest wolny, dlatego ustawiają się tam kilometrowe kolejki, a w czasie oczekiwania zostajemy dokładnie sprawdzeni i o(s)pisani. Jednak długi czas spędzony w kolejce wynagradza nam piękna panorama miasta, widoczna z tarasu widokowego Reichstagu.

Na południe od Bramy Brandenburskiej znajduje się Pomnik Pomordowanych Żydów, upamiętniający tragiczne wydarzenia Holocaustu. Zbudowany jest z ok. 3 tysięcy betonowych płyt o różnej wysokości. W podziemiach, pod pomnikiem jest Muzeum, do którego wstęp jest wolny.

Centrum przedwojennego Berlina stanowił Potsdamer Platz. Dziś jest to ogromny, komercyjny ośrodek – tzw. dzielnica biznesowa i nikogo nie dziwi pan w garniturze, jadący na rowerze do biura. A jeszcze pół wieku temu, na wschód od tego miejsca, był bunkier Hitlera, w którym spędził swoje ostatnie dni życia.
Dalej w drugą stronę za Bramą, jest dawna dzielnica zachodnia, na terenie której znajduje się Ogród Zoologiczny, obok dworca ZOO, mieszczący na swoim terenie ponad 14.000 zwierząt, z 1.500 gatunków. Ogród zoologiczny położony jest na terenie dawnego, XIX obszaru łowieckiego, zw. Tiergarten. W tej części miasta na uwagę zasługuje także Pałac Charlottenburg, nazywany kiedyś „Berlińskim Wersalem”, a dziś będący bogatym zbiorem dzieł sztuki.

W którym miejscu byśmy się nie znaleźli, z każdej strony widoczna jest Wieża Telewizyjna, najwyższa budowla Niemiec, mierząca 368m. U jej szczytu umiejscowiona jest przeszklona restauracja z obrotowym pierścieniem, tak więc można popijać sobie herbatkę i oglądać całe miasto.

Bilet na autobus obowiązuje ten sam, co na kolej podmiejską, tramwaj i metro. Warto zakupić na małą grupę, do 5 osób, opłaca się już przy trzech. Czas jeżdżenia liczy się od momentu skasowania do 3 w nocy. Na cały dzień jest to koszt rzędu 16 euro (do podziału).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *