bogota
Ameryka Południowa

Bogota – najwyżej położone miasto świata

Największe miasto Kolumbii, jego stolica i główny ośrodek przemysłowy, kulturalny oraz gospodarczy kraju. Leży w Andach, na wysokości 2640m.n.p.m., u podnóża gór Guadalupe i Monserrate. Miasto powstało pod panowaniem hiszpańskim w XVI w., w XVIII w. Bogota stała się stolicą wicekrólestwa Nowej Grenady, a od XIX w. jest stolicą Kolumbii. Turystom ciężko przyzwyczaić się do panującego w niej klimatu, ponieważ trzeba oddychać powietrzem mocno rozrzedzonym. Pomimo, że jest tak odległa i trudno dostępna, to jednak stanowi ciekawe miejsce dla zwiedzających. Kto jednak tu przyjedzie, szybko tego miejsca nie zapomni. Układ ulic miasta jest doskonale rozplanowany, regularny i uporządkowany.

Przez miasto przepływa rzeka Bogota, inaczej nazywana także Rio Funza,  na której znajduje się przepiękny, charakterystyczny dla krajobrazów Ameryki Południowej, wodospad. Podziwiać można niezapomniane widoki, które tworzy tutejszy krajobraz. Bogota to również miasto dla miłośników Corridy, która sprowadza do miasta przez cały roku wielu turystów, którzy mogą udać się na Plaza de Toros de Santamaria i Rock al Parque, w celu oglądania pięknych spektakli walk.

Dla miłośników kultury i sztuki ciekawostką na pewno będzie możliwość skorzystania z wielu antycznych teatrów na powietrzu. Największe teatry to Teatro Colón, Teatro Libre de Bogotá, Teatro Popular de Bogotá, Teatro Colsubsidio. Pierwszy z teatrów jest również siedzibą miejskiej Orkiestry Symfonicznej, zwłaszcza, że Bogota słynie jako centrum południowoamerykańskiej muzyki poważnej. Koncerty muzyki poważnej odbywają się często w Biblioteca Luis Angel Arango i salach Universidad Nacional de Colombia (Uniwersytetu Narodowego). Generalnie Bogota to również stolica naukowa Kolumbii i mieści się tutaj najwięcej w tym kraju Uniwersytetów oraz sporą liczbę muzeów, m.in. Muzeum Złota (Museo del Oro), Muzeum Kolonialne (Museo Colonial), które było pierwotną siedzibą zakonu jezuitów. Chcąc poznać tradycję miasta, warto odwiedzić Muzeum Sztuki i Tradycji Ludowych (Museo de Artes y Tradiciones Populares) oraz Muzeum Sztuki Religijnej (Museo de Arte Religioso).

Główne zabytki miasta to głównie budowle z czasów kolonialnych oraz z początków republiki. Największe ich zagęszczenie znajduje się w najstarszej dzielnicy La Candelaria, nastarówce Bogoty. Dzięki wyłączonym z ruchu małym uliczkom turyści mogą spacerować bez przeszkód, zwiedzając ciekawe kościoły i muzea. Oczy zwiedzających bardzo cieszą również stare kamieniczki w większości parterowe lub co najwyżej piętrowe pomalowane we wszystkie kolory tęczy. Ta różnorodność oraz barwność zachwyca. Inną częścią miasta jest trochę młodsza dzielnica – La Catedral.

Za najstarszy kościół uchodzi kościół Św. Franciszka (Iglesia de San Francisco) – jego budowę ukończono jeszcze w XVI w. i musiał być odbudowany po trzęsieniu ziemi w XVIII w. Jest Katedra nowoczesna, czysta i schludna. Zaraz po wejściu ukazuje się przyjemny widok, czego jednak nie zobaczymy z zewnątrz. Prezentuje się niezwykle okazale, gdyż możemy odnaleźć wpływy sztuki muzułmańskiej, ale także flamandzkiej.

Poza tym kościołem, turyści często odwiedzają także kaplicę na wzgórzu Monserrate, na wysokości około 3000m n.p.m., w najwyżej położonym punkcie Bogoty, gdzie dawniej była pustelnia. Teraz wzniesiono tam kościół i klasztor, który obecnie stanowi miejsce licznych pielgrzymek oraz katedrę La Catedral Primada de Colombia na Plaza de Bolívar (Plac Bolivara).

Plaza Bolivar – to plac położony w centrum miasta. Lubiany nie tylko przez turystów, ale i przez samych mieszkańców miasta. Zawsze jest na nim tłoczno i panuje spory przepych, ma duże znaczenie historyczne i polityczne zwłaszcza z powodu otaczających go budynków urzędowych, np. Capitolio Nacional, który jest siedzibą burmistrza oraz Palaco de JusticiaPałac Sprawiedliwości. To miejsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem fotografów, ze względu na architekturę tych miejsc. W centrum placu znajdziemy pomnik Bolivara, a który jest najstarszym w mieście.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *