bukareszt
Europa

Bukareszt – czy tutaj mieszkał Drakula?

Bukareszt jest stolicą Rumunii i jednocześnie jej największym miastem, żyje tu ponad 2 mln mieszkańców. Miasto nazywane jest „drugim (małym Paryżem), a także „miastem niespodzianką”, gdyż potrafi zadziwić nawet doświadczonego obieżyświata. Miasto posiada wiele zabytków, a jego historia dla wielu osób jest fascynująca. Leży nad rzeką Dymbowicą, na siedmiu wzgórzach: Mihai Vodă, Patriarchalne, Radu Vodă, Cotroceni, Spirei, Văcăreşti i Sfântu Gheorghe Nou.

Historia miasta sięga XV w. Z twierdzy Bukareszt stał się osobistą rezydencją hospodara wołoskiego, który nazywał się Wład Cepesz. Następnie zostało warowną fortyfikacją i stolicą Rumunii. Miasto pełniło rolę centrum handlowego na arenie międzynarodowej.

Burzliwe dzieje kraju miały mocny oddźwięk w samym Bukareszcie, ale nawet dzisiejszy reżim próbujący odbić się negatywnie na rozwoju miasta nie ma na nie wpływu.

Bukareszt jest centrum medialnym i kulturalnym kraju, a także centrum komunikacyjnym Rumunii. Warto pamiętać, że miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym w południowej Europie.

Większość interesujących miejsc i zabytków w stolicy Rumunii znajduje się w centrum i okolicach, daje to turystom możliwość zwiedzenia miasta w kilka dni. Bukareszt często zadziwia architektonicznymi niespodziankami, dlatego najlepiej poruszać się po stolicy pieszo.

 Pałac Parlamentu (dawniej nazywany Pałacem Ludu) jest drugą największą budowlą na świecie (pierwsza to amerykański Pentagon).

 Palatul Regal (Pałac Królewski) był ( w czasach rządów komunistycznych) siedzibą rady Rumunii. Dzisiaj turyści mogą w tym miejscu Muzeul Naţional de Arta (Narodowe Muzeum Sztuki), którego kolekcję stanowi ponad 100 tys. dzieł sztuki europejskiej (a ważne miejsce w kolekcji zajmuje sztuka rumuńska).

 Parcul Herastrau jest największym parkiem Bukaresztu. Park położony jest nad jeziorem Herastrau. Na terenie parku można zwiedzić Muzeul Satului (Muzeum Wsi), które należy do ważniejszych skansenów (przede wszystkich największych i co bardzo ważne – najstarszych) w Europie (zgromadzono tutaj ponad 300 budynków wiejskich, m.in. wiatraków czy młynów wodnych).

 Bulwar Unirii – według wieloletniego dyktatora Rumunii Nicolae Ceauşescu bulwar ten miał dorównać znajdującym się w Paryżu Polom Elizejskim.

 Muzeul de Istorie Naturala Grigore Antipa (Muzeum Historii Naturalnej im. Grigore Antipy) jest jednym z najstarszych tego typu miejsc na całym świecie. Wśród ponad 30 tys. eksponatów jednym z najważniejszych jest szkielet trąbowca Deinotherium (było to zwierzę podobne do mamuta i słonia), obok niego w muzuem znajduje się wypchany ogromny słoń morski.

 Muzeul de Geologie (Muzeum Geologiczne) jest muzeum, w którym możemy podziwiać skamieliny i inne okazy przyrody nieożywionej (jest ich zgromadzonych tutaj bardzo wiele).

 Muzeul Naţional de Arte şi Tradiţii (Narodowe Muzeum Sztuki i Tradycji), które na świecie jest bardziej znane jako Muzeul Ţaranului Român (Muzeum Rumuńskiego Chłopa) jest muzeum, które warto odwiedzić m.in. ze względu na znajdujące się w nim liczne zbiory ceramiki ludowej.

 Biserica şi Palatul Patriarhiei (katedra prawosławna i Pałac Patriarchy).

Będąc w Bukareszcie warto zobaczyć także cerkwie: Biserica Radu Voda (cerkiew Księcia Radu), Biserica Domniţa Balaşa (cerkiew Księżniczki Balaşy), Biserica Mihai Voda (cerkiew Księcia Michała).

 Manastirea Antim (klasztor Antim) jest klasztorem, który znajduje się wśród socrealistycznej zabudowy blokowej, niedaleko Pałacu Parlamentu.

 Dom Wolnej Prasy (Casa Presei Libere) dawniej nazywany był Pałacem Iksry.

 Teatr Narodowy (Ion Luca Caragiale” Bucureşti) powstał w 1973 r.

Filharmonia Narodowa jest wspaniale udekorowanym budynkiem ze sklepieniem we wzorze złotego liścia. Można się tutaj wybrać na koncert, bilety są stosunkowo tanie. Siedzibą Filharmonii jest Ateneum Rumuńskie.

Kuchnia rumuńska może wydać się być podobną do kuchni śródziemnomorskiej, ale wystarczy wizyta w jednej restauracji by przekonać się, że znajduje się ona pod silnym wpływem kuchni tureckiej. Mieszkańcy Rumuni nie należą do wegetarian, w ich diecie dominuje mięso (najczęściej przyrządzają je na grillu).

 

Urodziłam się w 1986 r. Bibliotekarka z wykształcenia i wykonywanego zawodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *