Kangur 05
Australia i Oceania

Canberra – miejscem spotkań

Australia i jej stolica – Canberra – stanowią idealne miejsce dla turystów, zachwycając swoją odmiennością od innych miast i państw. Australia państwo – kontynent i jego stolica – można powiedzieć, że wioska, imponują zielenią i naturalnością. Canberra w jednym z plemiennych języków oznacza „miejsce spotkań” i jest to stosunkowo młoda stolica, ponieważ taką funkcję pełni od 1927r. Nie przytłacza tłokiem, smogiem i brudem, ale swoich gości potrafi zabawić. Wolny czas można spędzać w barach i klubach, w których można skosztować wybornych win i regionalnych potraw. Teatry i kina posiadają bogaty repertuar. Można także zadbać o swój wygląd w jednym ze SPA lub gabinetach odnowy biologicznej. Nie brakuje w Canberrze także luksusowych butików, centrów handlowych oraz targowisk i jarmarków.

Przyroda Australii
W Australii króluje przyroda, której jest jeszcze sporo nie zawładniętej przez człowieka, znajdującej się w swoim naturalnym ekosystemie. Jej najwspanialsze eksponaty zgromadzono jednak w ogrodzie botanicznym, położonym na zboczu Black Mountain. Cuda natury można podziwiać również w Oceanarium Muzeum Australii, wybudowanym na półwyspie Acton. W Canberze istnieje również Muzeum Dźwięku oraz Rezerwat Przyrody Tidbinbilla. Łatwo z tego miasta dojechać do Gór Śnieżnych, żeby wspiąć się na Górę Kościuszki. Ciekawym miejscem w stolicy jest także jezioro Griffina z tryskającą w górę wieżą wody, co przypomina widok jeziora genewskiego. Jego nazwa pochodzi od nazwiska architekta, który zaprojektował miasto, tworząc główne ulice na planie koła i promienistych ulic. W samym centrum umieścił sztuczne jezioro.

Zabytki Australii
Od jeziora są dwa kroki do Mauzoleum Poległych, zbudowanego dla uczczenia wszystkich australijskich żołnierzy, którzy zginęli na frontach całego świata. Pełni również funkcję muzeum, gromadząc imponującą kolekcję eksponatów obrazującą dzieje wojny. Część muzealna to przede wszystkim wystawy oraz eksponaty z okresu I i II wojny światowej, natomiast na najniższym poziomie Mauzoleum znajduje się obszar badań i teatr.

Większość Australijczyków nie była nigdy w swojej stolicy, która zamieszkiwana jest głównie przez polityków. Na uwagę zasługują dwa budynki Parlamentu. Na ten nowy, droższy i otwarty przez samą królową Elżbietę II, składali się wszyscy obywatele kraju. Robi duże wrażenie, szczególnie dachem i 81-metrowym masztem i jest otwarty dla zwiedzających. Przed starym, w którym działa muzeum australijskiej demokracji, miejsce znalazła ambasada Aborygenów zwana namiotową, ponieważ jest to małe miasteczko namiotów stworzone jako protest przeciw polityce państwa wobec rdzennych mieszkańców. Nowy Parlament jest dokładnie rozplanowany, a idąc korytarzami można podziwiać kolekcję obrazów, natomiast plac przed budynkiem wyłożono kostką brukową przedstawiającą malowidło sztuki aborygeńskiej. Co ciekawe, cały obiekt jest udostępniony dla zwiedzających, którzy na żywo mogą oglądać obrady australijskiego parlamentu.

Główną świątynią stolicy jest Katedra św. Krzysztofa (Saint Christopher’s Cathedra) położona w dzielnicy Manuka, przy Commonwealth Avenue. Obecnie jest kościołem arcybiskupim archidiecezji Canberry – Goulburn w Australii. Oficjalne otwarcie kościoła nastąpiło 4 czerwca 1939 r. i dokonał tego ówczesny Delegat Papieski. Ta uroczystość była także okazją do wystąpienia premiera Robert’a Menzies’a, który wyraził nadzieję na współpracę wszystkich wspólnot chrześcijańskich w Australii. Styl neogotycki katedry przejawia się głównie w malowniczości i nastrojowości, przez co ma skłaniać do zadumy i refleksji, w doborze odpowiedniego budulca, w tym przypadku cegieł w kolorze kremowym oraz typowych elementach gotyku. Ciekawostką może być także fakt, że w tym kościele, w latach ‘70 odprawiał mszę dla społeczności polskiej, jeszcze arcybiskup krakowski, Karol Wojtyła.

Poza tym warto zwiedzić National Museum of Australia, gdzie znajdziemy eksponaty dotyczące czasów po kolonizacji, ale też wystawy opisujące dzieje i kulturę autochtonów. W Australijskiej Galerii Narodowej zgromadzono natomiast dzieła australijskich twórców oraz aborygeńskie dzieła sztuk. Prezentuje zatem kulturę i sztukę dawnej Australii, Azji i Oceanii oraz bogatą kolekcję sztuki współczesnej XIX i XX w. z tej części świata. Mieści się tam słynna seria Ned Kelly autorstwa Sydney’a Nolana, oraz prace licznych zagranicznych artystów np. Blue Poles – Jacksona Polloca. W muzeum często organizowane są wystawy związane z różnymi gatunkami sztuki, a wszystkie nowości podawane są w branżowym magazynie „Artonview”. Galeria jest otwarta codziennie (z wyjątkiem dni świątecznych) w godzinach od 10.00 do 17.00.

Dla znawców nauki warto polecić Obserwatorium Astronomiczne Mount Stromo, które jest jednym z największych tego typu obiektów na półkuli południowej. Głównym instrumentem obserwacyjnym jest Teleskop Anglo – Australijski, komputerowo sterowany system namierzania i śledzenia ciał niebieskich. Drugim instrumentem jest teleskop zwierciadlany służący zarówno do obserwacji w zakresie optycznym, jak i podczerwonym oraz do obserwacji spektroskopowych.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *