dubaj
Azja

Dubaj – miasto złota

Dubaj – stolica jednego z siedmiu arabskich emiratów, znana przede wszystkim z awangardowej, futurystycznej architektury. Aż do 1979 roku miasto było niewielką wioską rybaków i poławiaczy pereł. Wokół rozciągała się pustynia, a głównym środkiem transportu były wielbłądy i osły. Dopiero w ostatnim półwieczu, po odkryciu złóż ropy naftowej, Dubaj przeszedł całkowitą metamorfozę. Złoto i pieniądze szejków sprawiły, że Dubaj jest jednym z największych centrów biznesowych świata.

 

Najstarsza część miasta znajduje się nad morzem, po obu stronach wąskiej zatoki. Zabudowa jest tutaj ciasna, naszpikowana meczetami i w porównaniu z nowymi dzielnicami wygląda na bardzo starą. W tej części znajdują się także tradycyjne souki (arabskie targi), na których można nabyć przyprawy, tkaniny z paszminy (wełny), a nawet złoto, srebro i kamienie szlachetne.

Dubaj jest określany miastem złota, bowiem Arabowie uwielbiają się targować, dzięki czemu wyroby ze złotego kruszcu można nabyć w bardzo atrakcyjnych cenach. W Gold and Diamond Park Museum, można obejrzeć arabskie i indyjskie klejnoty oraz poznać tradycyjne metody produkcji biżuterii.

Najstarszym obiektem w mieście jest twierdza, w której mieści się Muzeum Dubajskie z kolekcją sztyletów khanjar oraz wyposażeniem grobu z Al Quasais. Muzeum czynne jest codziennie, a bilet kosztuje 3 dirhamy.

W tradycyjnej arabskiej, zbudowanej z koralowców rezydencji Szejka Saeed’a Al Maktoum’a znajduje się muzeum z fotografiami Dubaju sprzed odkrycia złóż ropy.

Warto zobaczyć także Meczet Dżumajra i dowiedzieć się co nieco o kulturze islamu. Sześć dni w tygodniu (prócz piątku) o godzinie 10.00 przewodnik przez 75 minut oprowadza turystów i odpowiada o kulturze islamskiej w języku angielskim. Koszt zwiedzania to 10 dirham, wystarczy być pod wejściem 15 minut wcześniej i mieć na sobie odpowiednią odzież (można też wypożyczyć coś na miejscu).

W Dubaju nic nie jest niemożliwe: bicie architektonicznych rekordów wysokościowych, budowanie pod wodą, tworzenie wysp, a nawet zima na pustyni. Te cuda wynagradzają turystom brak zabytków.

Symbolem Dubaju są futurystyczne budynki, m.in. bliźniacze wieże Emirates Tower oraz Wieża Dubajska (Burdż Dubaj) będąca najwyższym budynkiem na świecie. Burdż Dubaj ma ponad 800m wysokości (Pałac Kultury i Nauki niecałe 250m).

Charakterystyczny jest także superluksusowy, siedmiogwiazdkowy hotel w kształcie żagla – Burdż Al Arab, w którym doba kosztuje 20 000 złotych. Do hotelu nie można wejść tak, po prostu, a zwiedzanie i posiłek w hotelowej restauracji ze spektakularnym widokiem kosztuje 495 dirham. Hotel powstał na sztucznie usypanej wyspie, która nie jest jedynym tworem tego typu w Dubaju.

Z lotu ptaka widać sztucznie usypane na szelfie Wyspy Palmowe oraz The World. The World jest archipelagiem około 300 wysp, które z powietrza wyglądają jak mapa świata. Każda z wysepek warta jest od 10-50 mln dolarów. Natomiast Wyspy Palmowe to trzy wyspy w kształcie palm chronione dookoła przez falochron: Palma Jumeirah, Palma Jebel Ali i największa Palma Deirah. Na ich usypanie wykorzystano 80 mln m3 materiału skalnego, a koszt budowy wyniósł 12 mld dolarów.

Kiedy zmęczą nas upały, w ciągu kilku chwil możemy przenieść się na zimny stok narciarski. Wystarczy tylko dostać się do centrum handlowego Mall of the Emirates do jedynego na Bliskim Wschodzie ośrodka zimowego Ski Dubai.

W Dubai Mall – największym centrum handlowym na świecie – można natomiast poobserwować morskie życie z podwodnego tunelu. Wstęp do Dubai Aquarium & Underwater Zoo, największego morskiego akwarium na świecie kosztuje 55 dirham.

Od 1997 roku pod koniec stycznia w Dubaju rozpoczyna się Dubai Shopping Festival, który ściąga miliony zakupoholików. Na miesiąc ceny światowych marek spadają o kilkadziesiąt procent, a sklepy prześcigają się w dodatkowych promocjach.

Wypoczynek gwarantują słoneczne plaże nad Zatoką Perską. Bezpłatna, a zatem i najpopularniejsza jest Jumeirah Open Beach, na której nie obowiązuje ramadan.

Na koniec kilka istotnych zakazów, które obowiązują w Emiratach Arabskich:

–    zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, alkohol jest bardzo drogi i z reguły dostępny wyłącznie w restauracjach hotelowych;
–    zakaz jedzenia i picia w publicznych miejscach w czasie ramadanu;
–    zakaz publicznego całowania się;
–    zakaz opalania topless.

Złamanie tych reguł może mieć bardzo przykre konsekwencje i zrujnować nam pobyt.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *