gdansk
Polska

Gdańsk – prawie jak Piza

Wcale nie tak daleko trzeba jechać, żeby można było zobaczyć krzywe budynki. Nie tylko Piza może pochwalić się Krzywą Wieżą. Ale także i Gdańsk. Co prawda, nie ma on wieży, ale znajduje się tu Krzywy Domek. Jak najbardziej również warty zobaczenia. Nie będzie problemu z jego znalezieniem, ponieważ znajduje się on w głównej części miasta. Czemu taki budynek powstał w Gdańsku? Jak większość rzeczy jakie powstaje w Polsce, przez przypadek. Nachylenie budynku spowodowane jest złą strukturą podłoża, na jakiej się on znajduje.

Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Co jednak oprócz Krzywego Domu można zobaczyć w Gdańsku? Przede wszystkim Złotą Bramę. Stworzona została ona w charakterystycznym stylu niderlandzkim. Projekt bramy stworzył Abraham van den Blocke. Z zawodu był architektem i rzeźbiarzem. Brama ta symbolizuje najlepsze czasy w gdańskiej kulturze i sztuce. Oprawa gzymsowo – kolumnowa mogła zostać stworzona dzięki temu, że składa się ona z dwóch poziomów. W jej strukturze znajdują się aż cztery, dużych rozmiarów okna oraz dwa przejścia. Brama robi naprawdę duże wrażenie. Ponadto, jest ona ozdobiona charakterystycznymi posągami, na samym szczycie. Każdy z posągów ma określone znaczenie. Powstały one w celu upamiętnienia dążeń mieszczan do uzyskania pokoju, wolności, szczęścia oraz sławy. To można podziwiać od strony zachodniej. Strona wschodnia przedstawia natomiast posągi odnoszące się do zgody, sprawiedliwości, pobożności oraz rozwagi. Warto również zwrócić uwagę na cytat, znajdujący się w bramie frontowej. Umieszczony został on tam w niemieckiej wersji językowej. Jednak, jego polskie tłumaczenie oznacza: „Niech zażywają pokoju ci którzy ciebie miłują. Niech pokój będzie w Twoich murach, a bezpieczeństwo w twych pałacach”. Jest to cytat z Psalmu 122.

Inne odniesienia do religii znajdują uwieńczenie oczywiście w Bazylice Mariackiej. Nie bez powodu określona została ona Koroną Miasta Gdańsk. Jest to bowiem, największa świątynia wybudowana z cegieł. Podziwiać można ją pod względem gotyckiej architektury. Struktura budynku została stworzona na podstawie nieregularnego łacińskiego krzyża. Można we wnętrzu tego kościoła odnaleźć również wiele średniowiecznych dzieł. Zaliczyć można do nich ołtarz świętej Barbary czy zegar astronomiczny.

Na odwiedzających Gdańsk czeka wiele miejsc do zwiedzenia. Godna uwagi jest również Zabytkowa Twierdza nad Wisłą. Oprócz tego, że jest ona wielką atrakcją turystyczną, pełni również ważną funkcję. W jej centralnej części znajduje się cylindryczna wieża, która wskazuje drogę zbłąkanym śmiałkom morskim. Pełni po prostu funkcję latarni. Dzięki temu, wiedzą oni w którą stronę mają się udać, aby zacumować w porcie.

To jeszcze nie koniec morskich atrakcji, jakie czekają na osoby odwiedzające portowe miasto. Można tu również podziwiać Zabytkowy Dźwig Portowy, potocznie zwany żurawiem. Po co właściwie taka budowla została stworzona? Pierwotnie, urządzenie miało służyć do przeładunku towarów. Ponadto, pomagał on również statkom w stawianiu żagli. Obecnie, Dźwig przeznaczony jest do zwiedzania. Można będzie we wnętrzu Dźwigu zobaczyć portową nawigację, Zapoznać będzie można się również technikami przeładunku towarów. Wiele atrakcji czeka więc w tym miejscu turystów.

Dzielnica Oliwa

Ale nie na tym koniec. Jeśli chce się zobaczyć coś naprawdę pięknego, warto udać się do dzielnicy Gdańska, jaka jest Oliwa. Mieści się tam słynny Park Oliwski. Można będzie podziwiać prawdziwe bogactwo przyrody. Obcowanie z naturą będzie tu jak najbardziej możliwe. Jest to idealne miejsca dla osób, które pragną podziwiać rzadkie gatunki drzew i roślin. Jest tu ich co nie miara. Miedzy innymi, można będzie na własne oczy zobaczyć daglezje, azalie, chmielograb czy jarzębinę szwedzką. Ale nie tylko fauna jest atrakcyjna w parku. Można tu również zobaczyć z bliska spore stado dzikich kaczek, oraz wiewiórki. Na terenie parku znajdują się również zabytki. Należy do nich Pałac Opatów. Budynek pochodzi z końca XV wieku. Stworzony został więc w stylu gotyckim. Podzielony jest na dwie części: Stary Pałac i Nowy Pałac. Właśnie ten Stary, pochodzi z okresu gotyku. Natomiast Nowy Pałac dobudowany został w XVII wieku. W ostatecznej formie, pałac przyjął styl rokoko. Obecnie, w pałacu bardzo często odbywają się wystawy oraz koncerty muzyki kameralnej.

Z miastem Gdańsk wiąże się dość ciekawa historia. A mianowicie opowieść o psie, który z poświęceniem ratował swojego właściciela przed śmiercią pod gruzami. Kilka dni przeszukiwał wraz z ratownikami zawalony budynek. Właściciela psa udało się uratować. Jednak zwierzak z wycieńczenia zmarł. Na pamiątkę jego poświęcenia, w elewacji kamienicy na ul. Świętej Trójcy, stworzona została rzeźba psa. Upamiętnia bohaterskie zmagania dzielnego zwierzaka.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *