Kielce i Góry Świętokrzyskie

(Fot. Kielce_Bishops'_palace_Woiwodschaft Heiligkreuz_Jakub Haaun CC © Gerhard Palnstorfer, CC BY-NC-SA 2.0)

Kielce uznawane są za stolicę województwa świętokrzyskiego już od wieków. Miasto jest nazywane geologicznym muzeum pod gołym niebem. Znajdują się tutaj cztery rezerwaty geologiczne oraz jeden rezerwat krajobrazowy – Karczówka, gdzie na szczycie stoi dawny klasztor bernardynów. W jednym z rezerwatów geologicznych zwanym Kadzielnią zobaczyć można rafę koralową i powstałe w niej wnętrzu jaskinie. Swoje miejsce ma tutaj również Skałka Geologów, czyli wapienny ostaniec o wysokości 295 m.n.p.m.

W latach 70-tych, w Kielcach na wprost Skały Geologów wybudowano amfiteatr, a obok niego powstało również słynne kieleckie UFO, które pełni funkcję dworca PKS. Ważnym punktem na mapie miasta jest również Pałac Biskupów Krakowskich, w którym mieści się Muzeum Narodowe. Dzieci najchętniej odwiedzają tutejsze Muzeum Zabawek i Zabawy, gdzie zobaczyć można m.in. księcia zaklętego w żabę, porcelanowe lalki, modele statków i samolotów, czy słynna wańkę-wstańkę. Z racji tego, iż Kielce wpisują się w krajobraz górski nie może tu zabraknąć rozrywek dla miłośników sportów zimowych. Niezawodnie funkcjonują tutaj dwa wyciągi Telegraf i Stadion.

Góry Świętokrzyskie są doskonałą alternatywą na weekend. Jednym z największych ośrodków w regionie jest Sabat. Położony jest w niewielkiej miejscowości Krajno-Zagórze. Obok snowboardingu czy tradycyjnego narciarstwa można tutaj spróbować Skki Trikke, czyli jazda na specjalnej konstrukcji trzech nart z kierownicą. Popularne są w świętokrzyskim również dużo mniejsze wyciągi jak ten w Bałtowie czy Bodzentynie. Trasy oświetlane są również po zmroku, także wielbiciele nocnej jazdy doskonale się tutaj odnajdą. Wybierając się w ten region nie musimy się martwić o brak śniegu, stoki są w razie potrzeby naśnieżane sztucznie. Pod wszystkimi wyciągami doskonale prosperują gospody, które serwują regionalne posiłki.

Górom Świętokrzyskim bardzo bliskie są legendy i podania ludowe. Niegdyś region ten był trudno dostępny ze względu na góry pełne jaskiń, zakamarków, rumowisk co poruszało wyobraźnie gawędziarzy. Opowieści głoszą, że głazy na zboczu Łysicy – najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich, to stołki czarownic, które miały tutaj swój sabat w noc Świętojańską. Wizerunek czarownicy jest czymś co charakteryzuje i wyróżnia ten region. Poza wiedźmami w podaniach pojawia się też obraz diabła, który uciekając w popłochu przed wschodem słońca zostawił swój ślad na skale przy szlaku na Łysicę. Całą machinę tych niesamowitych opowieści nakręcają też fakty historyczne. Łysiec i Góra Grodowa z Kamiennymi Kręgami były niegdyś miejscami kultów pogańskich. Czczono tutaj trzy bóstwa: Śwista, Pośwista i Pogodę.

Wizytówką Gór Świętokrzyskich jest pobenedyktyńskie opactwo na Świętym Krzyżu, gdzie znajduje się również Muzeum Misyjne i krypty ze zmumifikowanym ciałem księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Region ten w prawie 70% stanowią obszary chronione, gdzie trasy spacerowe mierzą 1300 kilometrów. Góry Świętokrzyskie są doskonałym obrazem historii Matki Ziemi. Normalnym zjawiskiem jest tutaj natknięcie się na odbite w skale odciski amonitu, tropy dinozaurów czy gadów kopalnych. W Zachełmiu koło Kielc są odbite ślady tetrapoda, czworonoga, który pierwszy wyszedł na ląd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *