kielce
Polska

Kielce i Góry Świętokrzyskie

Kielce uznawane są za stolicę województwa świętokrzyskiego już od wieków. Miasto jest nazywane geologicznym muzeum pod gołym niebem. Znajdują się tutaj cztery rezerwaty geologiczne oraz jeden rezerwat krajobrazowy – Karczówka, gdzie na szczycie stoi dawny klasztor bernardynów. W jednym z rezerwatów geologicznych zwanym Kadzielnią zobaczyć można rafę koralową i powstałe w niej wnętrzu jaskinie. Swoje miejsce ma tutaj również Skałka Geologów, czyli wapienny ostaniec o wysokości 295 m.n.p.m.

W latach 70-tych, w Kielcach na wprost Skały Geologów wybudowano amfiteatr, a obok niego powstało również słynne kieleckie UFO, które pełni funkcję dworca PKS. Ważnym punktem na mapie miasta jest również Pałac Biskupów Krakowskich, w którym mieści się Muzeum Narodowe. Dzieci najchętniej odwiedzają tutejsze Muzeum Zabawek i Zabawy, gdzie zobaczyć można m.in. księcia zaklętego w żabę, porcelanowe lalki, modele statków i samolotów, czy słynna wańkę-wstańkę. Z racji tego, iż Kielce wpisują się w krajobraz górski nie może tu zabraknąć rozrywek dla miłośników sportów zimowych. Niezawodnie funkcjonują tutaj dwa wyciągi Telegraf i Stadion.

Góry Świętokrzyskie są doskonałą alternatywą na weekend. Jednym z największych ośrodków w regionie jest Sabat. Położony jest w niewielkiej miejscowości Krajno-Zagórze. Obok snowboardingu czy tradycyjnego narciarstwa można tutaj spróbować Skki Trikke, czyli jazda na specjalnej konstrukcji trzech nart z kierownicą. Popularne są w świętokrzyskim również dużo mniejsze wyciągi jak ten w Bałtowie czy Bodzentynie. Trasy oświetlane są również po zmroku, także wielbiciele nocnej jazdy doskonale się tutaj odnajdą. Wybierając się w ten region nie musimy się martwić o brak śniegu, stoki są w razie potrzeby naśnieżane sztucznie. Pod wszystkimi wyciągami doskonale prosperują gospody, które serwują regionalne posiłki.

Górom Świętokrzyskim bardzo bliskie są legendy i podania ludowe. Niegdyś region ten był trudno dostępny ze względu na góry pełne jaskiń, zakamarków, rumowisk co poruszało wyobraźnie gawędziarzy. Opowieści głoszą, że głazy na zboczu Łysicy – najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich, to stołki czarownic, które miały tutaj swój sabat w noc Świętojańską. Wizerunek czarownicy jest czymś co charakteryzuje i wyróżnia ten region. Poza wiedźmami w podaniach pojawia się też obraz diabła, który uciekając w popłochu przed wschodem słońca zostawił swój ślad na skale przy szlaku na Łysicę. Całą machinę tych niesamowitych opowieści nakręcają też fakty historyczne. Łysiec i Góra Grodowa z Kamiennymi Kręgami były niegdyś miejscami kultów pogańskich. Czczono tutaj trzy bóstwa: Śwista, Pośwista i Pogodę.

Wizytówką Gór Świętokrzyskich jest pobenedyktyńskie opactwo na Świętym Krzyżu, gdzie znajduje się również Muzeum Misyjne i krypty ze zmumifikowanym ciałem księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Region ten w prawie 70% stanowią obszary chronione, gdzie trasy spacerowe mierzą 1300 kilometrów. Góry Świętokrzyskie są doskonałym obrazem historii Matki Ziemi. Normalnym zjawiskiem jest tutaj natknięcie się na odbite w skale odciski amonitu, tropy dinozaurów czy gadów kopalnych. W Zachełmiu koło Kielc są odbite ślady tetrapoda, czworonoga, który pierwszy wyszedł na ląd.

Jeden komentarz

  • Wójcik

    Nie tak daleko Góry Grodowej znajduje się Góra Dobrzeszowska na szczycie której kiedyś również znajdowało się kultowe miejsce pogan, pozostałością po tym są to trzy kamienne wały. Niestety na Gorze Grodowej prowadzono kiedyś wydobycie przez co zniszczono znaczną część istniejących tam kręgów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *