la paz
Ameryka Południowa

La Paz – miasto w chmurach

U stóp andyjskiego szczytu Illimani nad Rio Choaueyapu w 1548r. powstała osada poszukiwaczy złota. Uczęszczany szlak, przy którym powstało miasto pozwolił na jego rozwój nawet po okresie gorączki. Pierwotna nazwa nadana przez założyciela miasta  – konkwistadora Alonso de Mendozę – brzmiała La Ciudad de Nuestra Señora de La Paz, czyli Miasto Matki Boskiej Pokoju. Dzisiejsza nazwa – La Paz de Ayacucho – została nadana w 1827r. na cześć bitwy, w której Boliwia uzyskała niepodległość. La Paz jako siedziba władz państwowych ma większe znaczenie niż stolica konstytucyjna – Sucre.

La Paz leży w kanionie na wysokości 3100 – 4200m n.p.m. Kilometrowa różnica wysokości między dzielnicami położonymi na dnie kanionu, a tymi na zboczach znacząco wpływa na klimat, a ten bezpośrednio oddziałuje na podział miasta. W dzielnicach położonych najniżej, gdzie klimat jest łagodniejszy, umiejscowione są domy zamożnych mieszkańców, natomiast wyżej mieszkają ludzie coraz ubożsi. W wysoko położonych przedmieściach El Alto mieszka przede wszystkim ludność indiańska Keczua i Ajmara. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ludowy ubiór Indianek – wielkie kolorowe spódnice i charakterystyczne meloniki.

Jadąc do La Paz pamiętajcie o zabraniu zarówno letnich ubrań, jak i grubszych swetrów, ponieważ różnica między dniem a nocą może przekraczać 30 stopni Celsjusza. Dla turystów pobyt w La Paz, na niebotycznych wysokościach wiążą się z jeszcze jednym utrudnieniem – rozrzedzone powietrze sprawia, że ciężko złapać oddech, a krótki marsz wywołuje zadyszkę. W skrajnych przypadkach wiąże się to z chorobą wysokościową.

Topografia miasta sprawia, że zagubiony w krętych, wąskich i stromych uliczkach turysta łatwo odnajdzie drogę kierując się w dół, dopóki nie trafi na główną ulicę. Wszystkie główne drogi przebiegają z północnego-zachodu na południowy-wschód.  Jedną z nich, zarazem najstarszą jest El Prado, czyli Aleja 16 Lipca i jej przedłużenie – Avenida Mariscal Santa Cruz. Przy El Prado znajduje się centrum biznesowe z drapaczami chmur, siedzibami wielkich koncernów, centrami handlowymi, hotelami i gmachami państwowymi.

Tuż obok biurowców znajduje się stare La Paz o ortogonalnym układzie ulic, z wieloma zabytkami epoki kolonialnej. Wokół głównego placu – Plaza Murillo (kiedyś Plaza de Armas) stoją:  Palacio Quemado (pałac prezydencki), gmachy parlamentu i kongresu, katedra i Narodowe Muzeum Sztuki. Można się tutaj na chwilę zatrzymać i odpocząć na ławeczkach wśród zieleni.

Pieszo, w ciągu 10 minut można dostać się z Plaza Murillo na Plaza San Francisco, gdzie stoi najcenniejszy chyba zabytek La Paz – Kościół św. Franciszka. Jego budowa rozpoczęła się zaraz po założeniu miasta, lecz obecnej formy i metyskiego stylu nabrał w XVIIIw. Od placu odchodzi ulica Sagárnaga, a od niej mniejsze handlowe uliczki. Co ciekawe na każdej z nich znajdują się sklepy i stragany tylko jednej branży.

Na okolicznych targach, np. Mercado Negro, można kupić właściwie wszystko. Warto zainwestować w lokalne wyroby z wełny alpak cechujące się większymi właściwościami termoizolacyjnymi niż owcza wełna. Fantastycznym i makabrycznym zarazem miejscem jest Bazar Czarownic – Mercado de los Brujos. Można na nim kupić mikstury, eliksiry i amulety działające na wszystko oraz szamańskie magiczne składniki do ich wyrobu (np: zmumifikowane zwierzęta, zioła, królicze łapki itp.).

W centrum La Paz znajduje się 10 muzeów – warto obejrzeć przede wszystkim:  dom Pedro Murillo z oryginalnymi kolonialnymi wnętrzami; Muzeum Etnografii i Folkloru; Narodowe Muzeum Archeologiczne; Muzeum Prekolumbijskich Wyrobów z Metali Szlachetnych i Muzeum Koki.

Będąc w La Paz trzeba zrobić jeszcze dwie rzeczy:

  • odwiedzić oddaloną o 10km od centrum Dolinę Księżycową (Valle de la Luna) – o prawdziwie nieziemskim krajobrazie wyrzeźbionym przez siły natury w zboczu kanionu
  • zjechać Drogą Śmierci (El Camino de la Muerte) – wąską, krętą i bardzo stromą drogą w kierunku Doliny Yungas.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *