lublin
Polska

Lublin – miasto zapomniane

Lublin to jedno z najstarszych miast w Polsce – pierwsze wzmianki o mieście znajdują się już w XIII-wiecznych dokumentach historycznych. Miasto leżące przy szlaku handlowym z Rusi i znad Morza Czarnego na Zachód, było jednocześnie miejscem stykania się dwóch kultur – zachodniej i wschodniej. Kosmopolityzm miasta podnosił jego rangę jako ośrodka gospodarczego. Do dziś Lublin jest największym polskim miastem na wschód od Wisły.

Pomimo długiego rodowodu, Lublin jest miastem zapomnianym przez turystów. Stereotyp zaściankowości wschodnich miast zdecydowanie przeważa wśród Polaków, którzy wolą zwiedzać raczej miasta w centralnej i zachodniej części kraju. Pogląd ten jest całkowicie niesłuszny, bowiem w Lublinie jest wiele pięknych zabytków, które warto zobaczyć i muzeów, które trzeba zwiedzić.

Aby przyjechać do Lublina, należy pokonać 204km z Warszawy (podróż trwa ok. 2,5 h), 315km z Krakowa (niespełna 5h) i 641km z Poznania (6h). Ponieważ czas jazdy jest bardzo zbliżony, wybór środka lokomocji – pociąg czy samochód – zależy przede wszystkim od naszej wygody. Po mieście jeżdżą trolejbusy, warto skorzystać także z takiej przejażdżki, bowiem ten środek transportu funkcjonuje zaledwie w trzech miastach Polski.

Gdy już będziemy w Lublinie, zwiedzanie warto rozpocząć od Starego Miasta, które otaczają pozostałości XV-wiecznych murów obronnych. Głównym wjazdem do miasta była niegdyś Brama Krakowska – dziś obiekt renesansowo-barokowy, w którym mieści się oddział Lubelskiego Muzeum związany z historią miasta (wstęp: 5,5zł). Z Nowego Ratusza – usytuowanego naprzeciw bramy – odgrywany jest Hejnał Lublina. Inne fragmenty pierścienia średniowiecznych fortyfikacji Lublina to Brama Grodzka (nazywana także Żydowską, bowiem łączyła Stare Miasto z dzielnicą wyznawców Talmudu) oraz zrekonstruowane: Brama Rybna (prowadząca na Rynek Rybny) i Baszta Gotycka z XIVw.

Starego Miasta strzeże lubelski zamek, który powstał w XIIw. jako siedziba kasztelana. Donżon, czyli wieża mieszkalna, powstał w wieku XIII. Na Zamku znajduje się Kaplica Trójcy Świętej, w której zobaczyć można malowidła bizantyńsko-ruskie z początku XVw. Wstęp do kaplicy i na ekspozycje zamkowe to koszt rzędu 15zł. Wejście na taras widokowy na wieży podlega dodatkowej opłacie 6,5zł. Zamek jest chyba najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Lublina.

Na staromiejskim Rynku stoi budynek, który pierwotnie był ratuszem, później stał się sądem szlacheckim – tzw. Trybunałem Koronnym (ta nazwa używana jest do dziś), obecnie w budynku funkcjonuje Urząd Stanu Cywilnego. W Podziemiach Trybunału czeka nas 40-minutowy spacer po kilku poziomowych piwnicach, przez które wiedzie 2-kilometrowy podziemny szlak turystyczny. Możemy obejrzeć tutaj m.in. makietę starego Lublina i posłuchać lubelskich legend.

Na płycie rynku usytuowane są liczne ogródki kawiarniane, w których można odpocząć. Wśród kamienic mieszczą się domy m.in.:

  • Klonowica (nr 2) – na jej fasadzie widać portrety osób związanych z Lublinem, wykonane metodą sgraffitową (Jana Kochanowskiego, który tutaj zmarł, Sebastiana Klonowica, Biernata z Lublina i Wincentego Pola);
  • Lubomelskich (nr 8) – z czerwonawą fasadą, renesansową attyką i portalem, na którym widnieje data 1540;
  • Konopniców (nr 12) – pokryta oryginalnymi świeckimi malowidłami.

Na Placu po Farze, jak można się domyślić, stał pierwszy kościół farny (parafialny) Lublina – p.w. św. Michała Archanioła. Dziś nad Starym Miastem góruje barokowa Archikatedra śś. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty z Wieżą Trynitarską, w której znajdują się ekspozycje Muzeum Diecezjalnego i taras widokowy (zwiedzanie i wejście na wieżę: 7zł).

Przy ul. Złotej mieści się klasztor oo. Dominikanów – w tutejszym kościele św. Stanisława (XIVw.) ślub wziął m.in. Bolesław Prus. Nieopodal zobaczyć można jeden z najstarszych w Polsce, zaraz po krakowskim, budynek teatralny, w którym mieści się Teatr Stary.

Ciekawym miejscem, wartym zobaczenia jest także Muzeum Wsi Lubelskiej – skansen etnograficzny prezentujący regionalną zabudowę wschodniej Polski (wstęp: 10zł).

Mniej chlubny moment historii miasta prezentuje Państwowe Muzeum na Majdanku utworzone na terenie byłego obozu koncentracyjnego KL Lublin, potocznie zwanego Majdankiem od dzielnicy, w której się znajduje. Zwiedzając lubelski były obóz, zobaczymy m.in. baraki więźniarskie, krematorium oraz wieże strażnicze.

Jak widać, zapomniane przez turystów miasto, ma całkiem sporą ofertę miejsc do zwiedzania.

lublin photoPhoto by Kasia/flickr cc

lublin photoPhoto by godlesso cc

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *