madagaskar
Afryka

Madagaskar – cuda natury na czwartej wyspie świata

Madagaskar przed wiekami odłączył się od kontynentu afrykańskiego. Obecnie jest czwartą pod względem wielkości wyspą świata. Oderwanie się od Afryki spowodowało niezwykły rozwój fauny i flory na wyspie. Niespotykane gatunki roślin i zwierząt przyciągają w ten rejon miłośników przyrody, biologów, geografów oraz rzesze turystów. Istnieje tutaj wiele gatunków roślin i zwierząt, które do dziś nie zostały sklasyfikowane. Madagaskar zachwyci nas skaczącymi z drzewa na drzewo lemurami, kameleonami, które potrafią przyjąć kolor otoczenia czy ćmami tak dużymi, że nie zmieszczą nam się na otwartej dłoni.

Madagaskar jest państwem wyspiarskim położonym na Oceanie Indyjskim, na wschodnim wybrzeżu Afryki. Oprócz wyspy w skład państwa wchodzą liczne przybrzeżne wysepki. Stolicą Madagaskaru jest Antananarywa. W 1960 r. Madagaskar uzyskał niepodległość (wcześniej był pod władzą Francji). Liczbę mieszkańców kraju szacuje się na około 22 mln osób. Klimat wyspy nie jest jednolity, na północy jest równikowy, a na południu przechodzi w zwrotnikowy. Na Madagaskarze istnieje wiele jezior (wulkanicznych, tektonicznych i przybrzeżnych).

Naturalna flora wyspy jest zróżnicowana. Spotykamy tutaj lasy równikowe. Podzwrotnikowe lasy suche, sawanny. Madagaskar jest jednym z największych na świecie skupisk gatunków endemicznych. Występuje tu i tylko tu wiele gatunków żółwi, lemurów, krokodyli i kameleonów, a w wodach przybrzeżnych pływają latimerie (określane jako żywe skamieniałości). Biało piaszczyste plaże wzbudzają zachwyt turystów, którzy spędzają wakacje na Madagaskarze, a przepiękne widoki zapierają dech w piersiach.

Wielu turystów decyduje się na nurkowanie w głębiach oceanu w poszukiwaniu skarbów (we wrakach statków pirackich bądź tych zatopionych przez piratów). Wspaniałym doświadczeniem, które wielu turystów sobie chwali jest wędrówka przez tropikalny las deszczowy, gdzie można w pełni poczuć naturę (a nawet poczuć się jej częścią).

Co warto zobaczyć na Madagaskarze?

Park Narodowy Ambre znajduje się w południowej części wyspy wśród wulkanicznych wzgórz. Jest jednym z niezwykle zróżnicowanych gatunkowo obszarów Madagaskaru. Możemy tutaj podziwiać wodospady i wulkaniczne jeziora, a także ponad 75 gatunków ptaków i nieco mniej gatunków gadów i ssaków. Zachwycą nas tutaj cudownie kwitnące orchidee.

Park Narodowy Isalo jest położony w odległości 400 km na południowy – zachód od Antananarywy (co jak na odległości w tej części świata niewiele, np. Park Ambre to już odległość 1000 km od stolicy kraju). Tutaj również jak w Ambre spotkamy lemury.

Rezerwat przyrody Tsingy de Bemaraha jest rezerwatem, który znajduje się na zachodnim wybrzeżu wyspy. Możemy podziwiać tutaj kanion rzeki Manambolo, las wapiennych iglic, a także rezerwat życia lemurów, liczne gatunki orchidei i roślin z rodziny liliowatych. Już w I poł. XX w. został objęty ochroną rezerwatową. W 1990 r. wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Pałac Rova w mieście Tana jest siedzibą dawnych królów Madagaskaru. Pałac powstał w XIX w., jednak spłonął w tajemniczych okolicznościach i do dziś przetrwały jedynie jego ruiny, a właściwie mury „zewnętrznego” pałacu. Anilana to wspaniała propozycja odpoczynku po dniach zwiedzania, są to plaże położone na północnym skraju wyspy. Aleja Baobabów znajduje się w zachodniej części Madagaskaru. Ponad tysiącletnie drzewa przypominają przydrożne słupy (na ich zakończeniu widnieją pióropusze gałęzi, co na tle pomarańczowej drogi tworzy niezwykły pejzaż). Wzgórze Ambohimanga – to tutaj możemy zobaczyć letnią rezydencję królewską. Wewnątrz murów znajduje się drewniana „rova”, którą datuje się na XVIII w. oraz dwa pawilony wybudowane w XIX w. dla królowej Renavalony I, którą ludność nazywała Okrutną (na jej wygnano oraz zamordowano kupców oraz misjonarzy europejskich, a także przywrócono do łaski dawne wierzenia związane z kultem przodków). Królewskie Wzgórze Ambohimanga jest wpisane na Listę UNESCO.

Kamienne grobowce w osadzie Betioka – znajdujące się na nich malowidła przedstawiały całe życie zmarłego; zwieńczone są drewnianymi rzeźbami, rogami oraz czaszkami zebu. Plaże w Ankao i w Ifaty – plaże położone w południowej części wyspy. Nosy Be – mała wyspa nazywana „mekką Turystów”.

Urodziłam się w 1986 r. Bibliotekarka z wykształcenia i wykonywanego zawodu.

2 komentarze

  • Marciniak

    Madagaskar, love! Oglądałem większość materiałów o tej wyspie, liczę że uda mi się kiedyś tam pojechać, szkoda że to jednak wyprawa na kilkanaście tysięcy złotych :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *