meksyk
Ameryka Północna

Meksyk – miasto mariachi

Meksyk – stolica państwa o tej samej nazwie, dla rozróżnienia oficjalnie nazywana Ciudad de Mèxico lub México D.F., a potocznie El De Efe. Zamieszkiwana przez 20 milionów ludzi aglomeracja jest jednym z największych miast świata i głównym ośrodkiem ekonomiczno – kulturalnym Meksyku.

Miasto założyli hiszpańscy konkwistadorzy w 1512r. Historyczne centrum stoi w miejscu podbitego azteckiego miasta Tenochtitlánu. W miejscu prekolumbijskiego placu znajduje się Plac Konstytucji (Plaza de la Constitución), popularnie nazywany Zócalo. Na wybrukowanej kamieniami z azteckich budowli nawierzchni odbywają się parady wojskowe, świąteczne festyny i koncerty. Na placu zlokalizowane są najważniejsze zabytki Meksyku.

Przy wschodniej pierzei Zócalo, na ruinach azteckiego pałacu Montezumy stoi Palacio Nacional zbudowany z białej i czerwonej skały ogromny gmach będący siedzibą władz państwowych i Archiwum Narodowego. Przy południowej pierzei znajdują się dwa bliźniacze budynki: dawnego ratusza (Antiguo Ayuntamien) i Sądu Najwyższego. W południowo-zachodnim narożniku stoi ekskluzywny Gran Hotel ze szklaną kopułą i luksusowymi wnętrzami w stylu art nouveau.

W północnej części placu znajduje się najbardziej charakterystyczny zabytek Meksyku – monumentalna Katedra Metropolitarna z XVIw. utrzymana w barokowo-klasycystycznym stylu. Do wschodniej ściany przylega kościół El Sagrario (Najświętszego Sakramentu), który ma bezpośrednie przejście do katedry.

Pozostałością po zabudowie prekolumbijskiej jest Templo Mayor – ruiny głównej azteckiej świątyni, w której składano krwawe ofiary. W Muzeum można obejrzeć, co znaleźli w tym miejscu archeolodzy.

Drugim najważniejszym placem stolicy Meksyku jest Plaza de Santo Domingo z barokowym kościołem św. Dominika i historycznymi budynkami z czerwonej skały wulkanicznej.

Poza Centro Histórico warto zobaczyć:

  • TlatelolcoPlac Trzech Kultur – z azteckimi ruinami, hiszpańskim kościołem św. Jakuba i współczesnym (metyskim) gmachem Ministerstwa Spraw Zagranicznych,
  • Park Chapultepec (Bosque de Chapultepec) największy park w mieście – zielone płuca miasta z ogrodem botanicznym i zoologicznym, Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Antropologii. W Parku znajduje się też zamek (Alcazar de Chapultepe) oraz niedostępna dla zwiedzających rezydencja prezydencka Los Pinos.
  • Coyoacán – dzielnica znana z charakterystycznej kolorowej zabudowy. Znajduje się tutaj zamieniony na muzeum dom malarki Fridy Kahlo.
  • Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe na Wzgórzu Tepeyac – miejsce, w którym w 1531r. miało miejsce objawienie Matki Boskiej. Sanktuarium przyciąga rocznie dwa razy więcej pielgrzymów niż europejskie Sanktuaria Maryjne – Lourdes czy Fatima..
  • Pływające ogrody Xochimilco wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Xochimilco w języku azteckim oznacza „miasto kwiatów”. W czasach prekolumbijskich znajdowały się tu ogrody i pola nawadniane siecią kanałów. W dzisiejszych czasach atrakcją turystyczną są gondolowe rejsy po kanałach otoczonych trawnikami, ogródkami warzywnymi i rabatami kwiatowymi.

Wzdłuż przebiegających z północy na południe ulic: Avenida Los Insurgentes i Paseo de la Reforma od połowy XX wieku rozrastało się nowoczesne centrum biznesowe z drapaczami chmur. Życie towarzyskie koncentruje się w restauracjach, barach, klubach nocnych i dyskotekach w Zona Rosa (Różowej Dzielnicy).

Podczas zwiedzania Meksyku obowiązkowo trzeba napić się tequilli i spróbować meksykańskich dań (tortilli, enchilady, quesadilli itp) w oryginalnym wydaniu. Stałym elementem są także mariachi kręcący się po całym mieście i umilający czas turystom.

Podróż do stolicy Meksyku

Wyjazd do Meksyku warto zaplanować poza porą deszczową, która występuje w okresie od maja do września. W miesiącach zimowych występują przymrozki, które zaniżają średnią temperaturę do ok. 15ºC, wobec czego najbardziej optymalnym czasem na zwiedzanie Meksyku wydają się: październik, listopad, marzec i kwiecień.

Lot z Polski na meksykańskie lotnisko odbywa się z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Łączny czas lotu to około 16 godzin, ale oczekiwanie na przesiadkę znacznie może wydłużyć czas podróży.

Jeden komentarz

  • Magda

    Miasto Meksyk nie zostało założone w 1512 roku, tylko w 1325. Hiszpańscy konkwistadorzy założyli nowe miasto po roku 1521. Ratusz po hiszpańsku to „ayuntamiento”. Poprawna nazwa alei Powstańców to „Avenida de los Insurgentes”. Poprawna nazwa Zamku Chapultepec to „Castillo de Chapultepec”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *