mumbai
Azja

Mumbai – stolica Bollywood

Mumbai znane także jako Bombaj to miasto położone w zachodnich Indiach, na półwyspie oddzielającym Zatokę Bombajską od Morza Arabskiego. To największe miasto Indii i jednocześnie trzecie, najludniejsze miasto świata. Jest głównym centrum finansowym oraz przemysłowym kraju, tu mieszkają najbogatsi, najwspanialsi i najbardziej wpływowi Hindusi. To tu narodziła się hinduska kinematografia i tu mieści się Bollywood, największa indyjska wytwórnia filmowa. Bombaj często staje się tłem, a nawet bohaterem filmów w nich powstających. Jest nowoczesnym miastem i bardzo bogatym.

Pełno w nim niezwykłych budynków, pomiędzy którymi warto się powałęsać, żeby poczuć klimat tego miasta. Era wiktoriańska wciąż stanowi tu dominantę. Już na wstępie wita zwiedzających Brama Indii (Gate of India), zwana także Wrotami Indii, ponieważ w czasach, kiedy podróżni przybywali do Indii drogą morską, Bombaj pełnił funkcję właśnie takiej furtki do Indii. Jest to łuk znajdujący się w południowej części miasta, wzniesiony w latach 1915-1924 na wysokość 26m. Brama pod względem architektonicznym jest połączeniem typowej konstrukcji łuku z elementami pochodzącymi ze stylu muzułmańskiego. Jest wykończony czterema wieżyczkami, zbudowany z żółtego bazaltu i zbrojonego betonu. Została wybudowana by uczcić wizytę króla Anglii Jerzego V wraz z małżonką.

Ciekawostkę stanowi także Chhatrapati Shivaji Terminus, jest to stacja kolejowa, wcześniej znana jako Stacja Wiktorii, stanowi jeden z najpiękniejszych zabytków Bombaju, jednocześnie znajdujący się liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest zbudowana w stylu gotyckim, a na jej szczycie można zobaczyć figurę Postępu.

Zachwyt budzą Wiszące Ogrody, zbudowane w 1881 roku na zbiornikach wodnych zaopatrujących miasto. Szczególnie godne uwagi są żywopłoty ukształtowane w postacie zwierząt. Jak z każdego miejsca na wzgórzu, także stąd rozciąga się piękny widok na panoramę miasta.

W Bombaju nie brak muzeów, m.in. Muzeum Księcia Walii. Położone jest w pobliżu Bramy Indii i uwieńczone białą kopułą, stanowi mieszankę różnych stylów architektonicznych. Może się ono poszczycić interesującymi zbiorami z zakresu archeologii, historii naturalnej oraz malarstwa. Można w nim obejrzeć eksponaty pochodzące nawet sprzed 4 tysięcy lat, a także dzieła sztuki tybetańskiej i nepalskiej. Koniecznie trzeba zobaczyć kolekcje miniaturowych obrazów oraz wizerunków Buddy.

Nieco inne eksponaty przedstawia Bombajskie Muzeum Historii Naturalnej. Aktualnie jest ono też największą organizacją pozarządową w okolicy, zaangażowaną w ochronę przyrody i zasobów naturalnych. Jeszcze inną formę prezentuje Muzeum Wiktorii i Alberta, które prezentuje eksponaty pochodzące z okresu brytyjskiego panowania; przed gmachem muzeum znajduje się ogromny słoń, który został tu przywieziony w 1864 roku z Elephanta Island.

Poza muzeami ciekawostką jest także Galeria Jehangir, która jest największą galerią Bombaju, prezentując ciekawe eksponaty sztuki współczesnej. Wystawia się w niej prace znanych indyjskich artystów. Natomiast na placu przed galerią artyści niższej rangi wystawiają na sprzedaż swoje dzieła. Drugie chętnie odwiedzane miejsce to Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej. Oprócz prac rodzimych artystów prezentowane są w niej także inne, np. dzieła Pabla Picassa czy sztuka egipska.

W samym sercu Bombaju położony jest Plac z Fontanną Flora. Flora to rzymska bogini kwiatów, jednak w dzisiejszych czasach coraz częściej miejsce to nazywane jest Placem Męczenników. W okolicy zawsze można spotkać licznych indyjskich handlarzy, którzy usiłują sprzedać turystom swój towar.

Dla żądnych przygód ciekawe mogą być Jaskinie słoniowe, wykute w skale, pochodzące z VII wieku. Każdego roku przyciągają więcej turystów niż sam Bombaj. Wewnątrz można obejrzeć wiele posągów bóstw hinduskich, ołtarzy, misternie wykonanych płaskorzeźb. Przy wejściu do jaskiń znajdują się rzeźby trójcy hinduskich bóstw: Brahmy, Wisznu i Sziwy. Znaczna część jaskiń została zniszczona w pewnym stopniu przez Portugalczyków, którzy urządzili w jaskiniach strzelnicę.

W Bombaju znajduje się także oceanarium Taraporewala oraz wioska rybaków, a w pobliżu leży park narodowy. Ciekawostkę stanowi tzw. mleczna kolonia Aarey, w której hoduje się ponad 30 stad bawołów mlecznych. Właśnie tam mieszkańcy Bombaju zaopatrują się w mleko, także stamtąd pochodzi ser Aarey.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *