praga
Europa

Praga w 3 dni – plan zwiedzania stolicy

Praga, stolica Czech, to miejsce, które pozwala nam cofnąć się w czasie do epoki średniowiecznych rycerzy, majestatycznych katedr i ciasnych, brukowanych uliczek. Jest to miejsce, które tętni życiem, pełne jest energii, a jednocześnie pozostaje wiernym swojemu bogatemu dziedzictwu i historii. Oto moja propozycja na trzydniowy plan zwiedzania, który umożliwi odkrycie najważniejszych atrakcji tej niesamowitej metropolii. Plan jest odpowiedni na dwojga lub z dziećmi.

Dzień Pierwszy: Zanurz się w Magię Starego Miasta

Poranek

Zacznij dzień na Rynku Starego Miasta (Staroměstské náměstí), sercu i duszy Pragi, które tętni życiem od ponad tysiąca lat. Tutaj, otoczony przez kolorowe barokowe budynki i zabytkowe kamienice, znajdziesz jedno z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Pragi – Zegar Astronomiczny (Staroměstský orloj). Obserwuj, jak co godzinę odbywa się mechaniczny spektakl „Parada Apostołów”, co stanowi prawdziwe przedstawienie średniowiecznej technologii. Nie zapomnij podziwiać wyjątkowych widoków na miasto z wieży zegarowej.

W miarę jak zaczyna się dzienne zgiełk, spaceruj wzdłuż malowniczych, brukowanych uliczek Starego Miasta, doświadczając jego unikalnej atmosfery. Uwielbiając kulturę kawiarnianą Pragi, przerwij na chwilę, aby nacieszyć się filiżanką aromatycznego czeskiego kawy w jednej z lokalnych kawiarni.

Południe

Tuż za rogiem znajduje się Kościół Matki Bożej przed Tynem (Kostel Matky Boží před Týnem). Ten wspaniały kościół, którego wieże górują nad miastem, jest doskonałym przykładem gotyckiej architektury. Spędź trochę czasu, aby podziwiać jego imponującą fasadę i wspaniały wnętrze.

Kiedy gotowość na kolejne odkrycia powróci, skieruj się ku Klementinum. Ten imponujący kompleks budynków, który kiedyś był domem dla Uniwersytetu Jezuickiego, oferuje teraz wyjątkowe atrakcje, takie jak Barokowa Sala Biblioteczna, Astronomiczna Wieża i Kościół św. Klemensa.

Wieczór

Wieczór jest idealnym momentem, aby odkryć klimatyczne zakątki Pragi. Spaceruj wzdłuż Mostu Karola (Karlův most), który z ponad 30 barokowymi statuami i rzeźbami jest prawdziwym muzeum na wolnym powietrzu. Podziwiaj zachód słońca nad Vltavą i ciesz się niesamowitymi widokami na Zamek Praski.

Na koniec dnia zjedz kolację w jednej z lokalnych restauracji, gdzie będziesz mógł skosztować tradycyjnej czeskiej kuchni. Potrawy takie jak gulasz, knedliki czy sznycel wieprzowy z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Dzień Drugi: Odkrywanie Zamku Praskiego i Malá Strana

Poranek

Dzień rozpocznij od wizyty w najbardziej znaczącym symbolu czeskiej państwowości – Zamku Praskim (Pražský hrad). Ten gigantyczny kompleks budynków, który jest zarejestrowany jako największy zamek na świecie w Księdze Rekordów Guinnessa, jest czynny dla zwiedzających od wczesnych godzin porannych. Sugeruję, aby dostać się tam wcześnie, aby uniknąć tłumów.

Rozpocznij zwiedzanie od monumentalnej Katedry św. Wita (Katedrála svatého Víta). Ta gotycka budowla zaskoczy Cię swoją ogromną wielkością i wspaniałymi witrażami. Kolejnym punktem powinien być Stary Pałac Królewski (Starý královský palác), gdzie można zobaczyć dawne sale koronacyjne czeskich królów. Nie zapomnij odwiedzić również Złotej Uliczki (Zlatá ulička), która swoją nazwę zawdzięcza złotnikom, którzy tu niegdyś mieszkały.

Południe

Po zakończeniu zwiedzania zamku, udaj się na obiad do jednej z licznych restauracji w okolicy, gdzie można spróbować tradycyjnej czeskiej kuchni. Zaproponowałbym „svíčková”, kremową sosową potrawę z pieczonej wołowiny.

Po obiedzie skieruj się ku dzielnicy Malá Strana, również znanej jako Mała Strona. Znajduje się tu Kościół św. Mikołaja (Kostel svatého Mikuláše), perełka barokowej architektury z jednym z najpiękniejszych wnętrz w Pradze. Jeśli masz ochotę na trochę zieleni, odwiedź pobliski Ogród Wallensteina (Valdštejnská zahrada), gdzie można podziwiać eleganckie pawilony, koiące fontanny i przemyślane ogrody.

Wieczór

Wieczór spędź w Kampa Park na relaks przy rzece Vltava. Znajduje się tu również Muzeum Kampa, które prezentuje współczesną sztukę środkowoeuropejską.

Koniecznie odwiedź John Lennon Wall, pełną kolorowych graffiti hołdujących pokojowi i miłości. To miejsce stało się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi i dzisiaj jest popularnym miejscem dla turystów i miejscowych artystów ulicznych.

Zakończ dzień kolacją w jednym z lokalnych browarów, gdzie można spróbować znakomitego czeskiego piwa i rozkoszować się autentycznymi daniami kuchni czeskiej.

Dzień Trzeci: Odkrywanie Nowego Miasta i Praskiej Wenecji

Poranek

Trzeci dzień zacznij od odkrywania Nowego Miasta (Nové Město). Znajduje się tutaj wiele atrakcji, które z pewnością Cię zainteresują. Rozpocznij od spaceru na Placu Wacława (Václavské náměstí), który jest jednym z głównych placów miasta i służył jako miejsce wielu ważnych wydarzeń historycznych. Na placu znajduje się wiele sklepów, kawiarni i restauracji, a także Muzeum Narodowe (Národní Muzeum), które warto odwiedzić ze względu na bogatą kolekcję z różnych dziedzin nauki i kultury.

Następnie, przejdź się do Pomnika św. Wacława, który jest ważnym symbolem czeskiej historii i kultury. Stoi tu jako upamiętnienie patrona kraju, Wacława I, księcia Czech.

Południe

Udaj się do Opery Narodowej (Národní Divadlo), która jest znana ze swojego imponującego złotego wyglądu i jest domem dla opery, baletu i dramatu. Jeżeli jesteś fanem sztuki, możesz zarezerwować bilety na wieczorne przedstawienie.

Położony niedaleko Plac Karola (Karlovo náměstí) jest idealnym miejscem na odpoczynek po porannym zwiedzaniu. Ten przepiękny park pełen jest ławek, na których można odpocząć i podziwiać otaczającą przyrodę.

Popołudnie

Po lunchu skieruj się do Praskiej Wenecji, urokliwej sieci kanałów na północ od Starego Miasta. Możesz zdecydować się na wycieczkę gondolą, aby lepiej poznać to malownicze miejsce z wody.

Potem, odwiedź Muzeum Komunizmu (Muzeum komunismu), które oferuje wnikliwe spojrzenie na życie w Czechosłowacji w czasach komunizmu. Wyświetla ono szeroki zakres eksponatów, w tym plakaty propagandowe, rzeźby i osobiste relacje tych, którzy doświadczyli tego okresu.

Wieczór

Zakończ swój trzeci i ostatni dzień w Pradze odwiedzając Wieżę Telewizyjną w Žižkovie (Žižkovská televizní věž). Ta wyjątkowa struktura oferuje niesamowite widoki na miasto, a wieczorem jest szczególnie zapierająca dech w piersiach, kiedy miasto jest oświetlone.

Na kolację skieruj się do Vinohradského pivovaru, jednego z najlepszych browarów w Pradze, gdzie możesz spróbować tradycyjnych czeskich piw i potraw.

Podsumowując, trzy dni w Pradze są wystarczające, aby odkryć jej najważniejsze atrakcje. Choć z pewnością jest tu więcej do zobaczenia i doświadczenia, ten plan wycieczki da Ci solidne wprowadzenie do tego czarującego miasta.

Parę słów o Pradze

Największe miasto Czech znajduje się w środkowej części kraju. Znaleźć można tam wszystkie najważniejsze ośrodki administracyjne, akademickie oraz turystyczne tego kraju. I największy na świecie stadion piłkarski. Strahov umiejscowiony jest w pobliżu wzgórza Petrin, liczącego 372 metry wysokości. Na pewno w te okolice będzie każdemu turyście łatwo trafić, bo na samym szczycie wzgórza znajduje się kopia wieży Eiffla. Jeśli chodzi o sam stadion, to jest on w stanie pomieścić 220.000 kibiców. Jest więc imponujących rozmiarów. Właścicielem stadionu jest klub piłkarski Sparta Praga. Oprócz funkcji czysto sportowej, na stadionie organizowane są również imprezy kulturalne.

Będąc w Pradze, na pewno będzie się przejeżdżało przez zabytkowy most Karola IV. Łączy on dwa brzegi Wełtawy. Ciekawostką może być to, że budowany w 1357 roku most, zawiera w swojej strukturze jajka. Jak to może? Białka z jajek dodawane były do zaprawy. Być może dlatego konstrukcja jest tak solidna i trwała. Most ozdabiany jest różnymi wieżyczkami, które nadają mu wyjątkowy charakter.

Obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty jest również Rynek Starego Miasta. Historia rynku związana jest ze średniowiecznymi czasami. Na rynku rozgrywane były najważniejsze wydarzenia z historii Czech. Jednym z takich była egzekucja 27 szlachciców. W jego obrębie znajduje się wiele zabytków. Zaliczyć można do nich barokowy kościół św. Mikołaja, Ratusz Staromiejski. pałac Golc – Kińskich czy

A jeśli już mowa o pałacach, to w samej Pradze znajduje się ich kilka. Warto odwiedzić przynajmniej Pałac Lucerna. Nie będzie problemu z trafieniem do niego, gdyż znajduje się w samym centrum. Pałac początkowo w zamyśle projektantów miał być stadionem hokejowym. Jednak po różnego rodzaju ustaleniach, zmieniono koncepcję na typowy pałac. W dzisiejszych czasach pełni funkcje kulturalne. Znaleźć można tam Wielką Salę, Kino oraz Pasaż Handlowy. Jeśli ktoś ma ochotę i pieniądze na luksusowe zakupy, to na pewno tam właśnie powinien się udać. W Pasażu można nabyć ubrania od najlepszych projektantów z całego świata.

Praga jest idealnym miejscem dla młodych miłośników Zbigniewa Nienackiego. Miejscem akcji jego powieści „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic” jest właśnie to czarodziejskie miasto. Można więc śladami Pana Samochodzika zwiedzić Pragę natrafiając po drodze na wiele ciekawych miejsc takich jak Złota Ulica, Cmentarz Żydowski czy pomnik rabina Lőwe.

Zwiedzać Pragę można również z polskim dziennikarzem Mariuszem Szczygłem. Jak sam mówi, jest zakochany w Czechach z wzajemnością. Jego reportaże oparte są na historiach zwykłych ludzi zamieszkujących dawną Czechosłowację. Opowiada również o znanych postaciach takich jak Helena Vondrackova czy Karel Gott, ale z całkiem innej perspektywy. Jednym z najbardziej znanych dzieł autora jest „Gottland”.

Skromne śniadanie, przekąski i obfity obiad. Na takie zestawy można przygotować się, jeśli chodzi o jedzenie. Zazwyczaj na obiad podawane są dwa dania: zupa oraz danie głównie. Do najbardziej znanych zup należą rosół z uszkami oraz zupa ziemniaczana. Za zupę uważane są również flaki. Główne danie bardzo często składa się z wieprzowiny. Jest to ulubione mięso prażan. Równie popularna jest  wołowina oraz cielęcina. Oczywiście, wszystkie mięsa podawane są na podstawie różnego rodzaju przepisów. Każde danie mięsne w Czechach musi być wzbogacone o knedlik. Jest to produkt wytwarzany z mąki, ziemniaków, kaszy manny. Formuje się to na kształt chleba i podaje się z drutem, którym taki bochen jest krojony.

Śmiało można stwierdzić, że stolica Czech jest czarodziejskim światem dla każdego bez wyjątku. I miłośnicy sportu i miłośnicy szeroko pojętej kultury znajdą tu coś dla siebie. Czas spędzony w czeskiej Pradze na pewno można będzie zaliczyć do udanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *