pretoria
Afryka

Pretoria czy Tshwana?

Nazwa miasta jest mniej istotna. To jaka decyzja zostanie w tej sprawie przez władze RPA podjęta jest drugorzędna. Ważne jest to, co miasto ma do zaoferowania turystom. Choć nie jest ono tak atrakcyjne jak inne miasta afrykańskie, to i tak przyciąga sporą grupę turystów. Administracyjna stolica Afryki położona jest w północno – wschodniej części kraju.

Stosunkowo młode miast Afryki zamieszkiwane jest przez ok 60 %  ludzi rasy białej. Natomiast samym czarnych Afrykańczyków jest tu niespełna ok. 40%.

Pretoria założona została w 1855 roku przez Marthinusa Pretoriusa, transwalskiego polityka, późniejszego prezydenta Transwalu. Miasto to zostało nazwane na cześć ojca założyciela,  Andriesa Pretoriusa, który z kolei był burskim dowódcą wojskowym oraz politykiem. Był współtwórcą Republiki Transwalu.

Będąc w Pretorii, warto nieco pozwiedzać miasto. Po drodze natrafić będzie można na kilka interesujących zabytków. Przede wszystkim zaliczać się będzie do nich Voortrekker Monument. Jest to pomnik upamiętniający Voortrekkerów biorących udział w Wielkim Treku. Była to wymuszona akcja, polegająca na migracji Burów z Kolonii Przylądkowej na wschód i północ Afryki, spowodowana polityką prowadzoną przez Brytyjczyków w latach 30. XIX wieku. Monumentalna budowla robi wrażenie przede wszystkim ze względu na swoją wielkość. Można obserwować ją praktycznie z każdego miejsca Pretorii. Warto zwrócić uwagę na zewnętrzny wygląd zabytku. Zewnętrze rogi ozdobione są przez postaci związane z Wielkim Terkiem, a więc wszystkich przedstawicieli i przywódców tego rodu. Jeśli chodzi o wnętrze budynku, wchodząc do jego środka trafiamy do Sali Bohaterów. Podziwiać tam będzie można największą na świecie płaskorzeźbę.

Melrose House to wiktoriańska rezydencja. Pochodzi z 1886 roku. Miłośnicy historii na pewno kojarzą ten budynek z czasów II wojny burskiej, toczonej między republikami Transwalu i Oranii a Imperium brytyjskim. To właśnie ten budynek został zajęty przez brytyjskiego dowódcę wojska Fredericka Robertsa. Miejsce to jest również ważne ze względu na pokój, jaki został zawarty w 1902 roku. Podpisany został tu Traktat z Vereeniging, symbolizujący koniec II wojny burskiej. Budynek, obecnie udostępniany jest do zwiedzania. Podziwiać można w nim dzieła z zakresu architektury wiktoriańskiej.

Idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi, do którego można udać się będąc w Pretorii jest Narodowy ogród zoologiczny Republiki Południowej Afryki. Znajduje się tu wiele egzotycznych zwierząt, które można będzie zobaczyć z bliska. Podziwiać będzie można między innymi misia koalę. W ramach zakupu biletu do zoo, można będzie zapewnić sobie atrakcje w postaci przejażdżki samochodem linowym po mieście. W pobliżu zoo znajduje się bazar rzemieślniczy, który również jest godny odwiedzenia.

Godny uwagi jest również Church Square. Można tam zobaczyć Pałac Sprawiedliwości oraz wiele starych budynków, których w mieście ze względu na stosunkowo niedawne założenie miasta jest jednak niewiele. Udać się można tam do teatru, jeśli ktoś jest miłośnikiem. Znajduje się tu również poczta główna oraz inne ważne budynki pozwalające na prawidłowe funkcjonowanie miasta.

W Pretorii znajdzie się coś również dla miłośników sportu. A mianowicie piłki nożnej oraz rugby. Na stadionie Loftus Versfeld Stadium, mecze rozgrywają zespoły Blue Bulls i Bulls. Podczas odbywających się na afrykańskim kontynencie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2010 roku, niektóre z meczy właśnie odbywały się na tym stadionie. Warto wspomnieć, że Loftus Versfeld Stadium jest stadionem wielofunkcyjnym. Oprócz meczów rugby i piłkarskich zmagań, organizowane są tu również koncerty. Najbardziej znanymi osobistościami, jakie miały okazję dać koncert na tym obiekcie był Robby Williams, który w związku z odbywaną trasą koncertową w 2006 roku, zawitał również w stolicy Afryki. Także Celine Dion zaszczyciła swoją obecnością ten oto obiekt podczas swojej trasy koncertowej w 2008 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *