quito
Ameryka Południowa

Quito – najstarsze miasto Ameryki Południowej

Quito, którego pełna nazwa brzmi San Francisco de Quito, pojawiła się w 1533 od wymarłego dzisiaj plemienia Kwitu. Położone w północnej części Ekwadoru w Andach na wysokości ok. 2700-2850m.n.p.m., a co za tym idzie, jest to druga najwyżej położona stolica na świecie, na wschodnich stokach czynnego wulkanu Pichincha. Leży również ok. 40km na południe od równika, tak więc w mieście panuje tropikalny i gorący klimat. Do tego dochodzi wysokość, co w sumie daje trudne warunki funkcjonowania, a jednak żyje tu z powodzeniem półtora miliona mieszkańców. Quito jest również zaliczane do najstarszych miast Ameryki Południowej.

Na każdym kroku, w mieście, znajdują się punkty gastronomiczne z pięknie pachnącym miejscowym jedzeniem, w których nie należy jeść od razu wszystkiego, żeby się nie rozchorować. Należy jeść w sprawdzonych i polecanych miejscach, również na ulicach sprzedaje się wszystko i wszędzie – pełno jest pucybutów. Wędrując wielobarwnymi uliczkami, można dojść do Starego Miasta, będącego w epoce kolonialnej siedzibą wyższych sfer, dziś uważane jest za największe skupisko ważnych kolonialnych zabytków w Ameryce Południowej. Starówka Quito od 1978 jest umieszczona na liście UNESCO. W mieście zachował się kościół San Francisco z drugiej połowy XVI wieku, będący największą i najstarszą świątynią wywodzącą się ze „szkoły Quito”, która stanowiła mieszaninę stylów z różnych epok. Oprócz kościoła, zachowało się wiele innych budowli sakralnych, m.in. Monasterio de San Francisco – klasztor jest największą i jedną z najstarszych budowli z okresu kolonialnego w Quito, a jego budowla trwała 70 lat. Jego wygląd uległ znacznej zmianie w trakcie odbudowy po niszczycielskim trzęsieniu ziemi. Na uwagę zasługuje tam Kaplica Senor Jezus de Gran Poder – położona na prawo od głównego ołtarza, przykryta oryginalnymi dachówkami, natomiast na prawo od głównego wejścia do kościoła znajduje się Museo Franciscano, w którym mieszczą się najcenniejsze zabytki klasztoru. Kolejnym zabytkiem jest Iglesia de la Compańa, stojąca przy Garcia Moreno, blisko skrzyżowania z Sucre, uchodzi za najbardziej ozdobną świątynię w całym Ekwadorze. Niektórzy twierdzą, że na dekoracje kościoła zużyto 7 ton złota, a misterne wzory na sklepieniu i kolumnach są wyrazem wpływów mauretańskich. Poza tym wartym zwiedzenia miejscem jest Katedra – której surowa bryła góruje nad Plaza de la Independencia – jest to najstarsza świątynia z epoki kolonialnej w całej Ameryce Południowej, a jej budowę ukończono w 1562 r. Natomiast za najstarszą budowlę kolonialną w samym Quito uznaje się Iglesia de Santo Domingo. Na Plaza Santo Domingo stoi posąg generała Sucre. Iglesia de la Mercem – świątynia ta należy do najmłodszych kościołów kolonialnych w Quito. Licząca 47m. wysokości wieża przewyższa wszystkie świątynie Starego Miasta, a i dzwon, pod względem rozmiarów, nie ma sobie równych w całej stolicy. Kościół ten jest niezwykle bogaty we wspaniałe malowidła i obrazy. Wysoko na wzgórzu, na ulicy Venezuela, wznosi się niedokończona La Basilica – jej budowę rozpoczęto w 1926 r. Poza tym warto zwiedzić kościoły: Santo Augustin, Carmen Antiguo, Carmen Moderno.

Poza kościołami, w mieście jest sporo budynków świeckich, które także zasługują na uwagę. Palacio Presidencial (Pałac Prezydencki) stoi po północno-zachodniej stronie Plaza de la Independencia. Na uwagę zasługują także liczne domy i pałace na przykład Dom Inkwizycji, budowle użyteczności publicznej z XIX w., m.in.: dwa uniwersytety założone w 1769 i 1946r, obserwatorium astronomiczne, uczelnie, Teatr Sucre, pałac sprawiedliwości, mosty, pałac rządowy z 1747, jako dawna rezydencja królewska i liczne muzea: Muzeum sztuki kolonialnej, Muzeum historii Quito, Muzeum archeologiczne, Muzeum etnograficzne. Wszystkie te budynki prezentują barwną tradycję i kulturę ludności, zarówno z czasów pierwotnych jak i kolonialnych.

W mieście, dla relaksu, warto odwiedzić cztery parki, w których można odpocząć i pospacerować w otoczeniu barwnej przyrody. Parque Metropolitano Guanguiltagua jest największy w całej Ameryce Południowej i można w nim oprócz spacerów uprawiać turystykę rowerową. La Carolina, to park, który ma charakter sportowy i wiele osób pojawia się tu, po to żeby grać. Najpopularniejsze są piłka nożna, siatkówka, koszykówka oraz ecua, czyli ekwadorska odmiana siatkówki. Na stawie pozna popływać wypożyczonym kajakiem, jest tu też skatepark i ścieżki rowerowe. W centrum miasta zlokalizowany jest Park Alameda, a na Starym Mieście niewielki Park El Ejido.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *