Sao Paulo – największe miasto Ameryki Południowej

(Fot. sao paulo skyline © Fernando Stankuns , CC BY-NC-SA 2.0)

Największe miasto nie tylko Brazylii, ale całej Ameryki Południowej, liczące sobie 19 milionów mieszkańców. Jest najbardziej zróżnicowanym etnicznie i wyznaniowo miastem Brazylii – sporą grupę stanowią tu imigranci z Europy oraz Azji. Ok. 70% społeczeństwa to katolicy, jednak spory odsetek stanowią także protestanci, spirytyści oraz buddyści, a korzenie etniczne większości współczesnej populacji Brazylii są dość zróżnicowane. Wśród przodków dzisiejszych mieszkańców kraju wymienić można Indian (głównie z plemion Tupi i Guarani), Europejczyków (głównie Portugalczyków, Włochów, Niemców i Hiszpanów), mieszkańców Afryki (głównie z plemion Bantu i Yoruba), ale również Japończyków, Libańczyków i Syryjczyków.

Miasto zostało założone w połowie XVI wieku przez Jezuitów, stało się także wtedy stolicą kapitanatu, a od 1815 r. stolicą prowincji. Po kilku latach cesarz ogłosił niezależność Brazylii od metropolii portugalskiej i jego rozwój oraz rozbudowa miały miejsce dopiero w XIX wieku, kiedy to rozpoczęto intensywną uprawę kawy. Dotychczas żyło w cieniu największego ówcześnie miasta kraju – Rio de Janeiro.

Niestety w przeciwieństwie do jeszcze większego Meksyku w Sao Paulo zachowało się bardzo niewiele zabytków, perełek kolonialnej architektury. São Paulo to betonowa dżungla, drapacze chmur po horyzont, smog i przerażająca biedota sąsiadująca z ekstrawaganckim bogactwem. Poza tym oferuje także świetną zabawę, głównie dla turystów (ale nie tylko). Nowoczesne, tętniące życiem dzielnice z barami, dyskotekami i restauracjami gwarantują świetną zabawę do białego rana. Nie brakuje nocnych klubów i dyskotek, a wybór miejsca rozrywki zależy od gustu, zamożności i pory roku. Popularnymi lokalami są: Clube do Choro, Catedral do Choro oraz The Gallery i Havana Club. Odbywa się tu około 90 cyklicznych imprez rocznie, w tym parada gejów, Biennale artystyczne, Sao Paulo Fashion Week, Marsz dla Jezusa, Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Festiwal Nowoczesnej Sztuki, Festiwal Elektroniczny, Karnawał w Sao Paulo.

Stare centrum Sao Paulo to jeden z nielicznych obszarów miasta, który w całości zachował najstarszą, zabytkową architekturę z XVIII i XIX wieku, a jego chlubą jest Teatro Municipal – budynek łączący tradycję baroku i art nouveau. W obrębie lub bezpośredniej bliskości starego miasta znajdują się także liczne zabytkowe kościoły i obiekty sakralne. Do najważniejszych należy zaliczyć klasztor Sao Bento oraz kościoły: Nossa Senhora da Luz Santo Antônio oraz bezwzględnie Katedrę da Sé – jeden z najstarszych obiektów tego typu w Brazylii.

Bogatą historię miasta i kraju można poznać w licznych muzeach miejskich. Wśród nich są także bardzo nietypowe, a jednocześnie posiadające jedne z największych kolekcji eksponatów placówki, jak np. Muzeum Sztuki Sakralnej, którego ekspozycja mieści się w pomieszczeniach zabytkowego, XVIII-wiecznego Klasztoru da Luz. Do bardziej znanych muzeów należy także Pinacoteca do Estado, gromadzące bogatą kolekcję prac brazylijskich i zagranicznych artystów.

Poza muzeami nie wolno też przegapić parków pełnych tropikalnych ciekawostek. Przykładem może być Parque Zoológico, który słynie z ogromnej kolekcji ptaków tropikalnych. Jest także jednym z największych na świecie ogrodów zoologicznych, odwiedzanym przez miliony osób rocznie. Ciekawym punktem zwiedzania jest także Park Ibirapuera. W parku znajduje się kilka muzeów, planetarium oraz orientalny, japoński pawilon. To miejsce słynie głównie z monumentalnego, awangardowego obelisku Monumento as Bandeiras – Pomnika Flagi – została wzniesiona, by uczcić czterechsetną rocznicę powstania miasta.

Ciekawą atrakcją, zwłaszcza dla kogoś kto lubi nietypowe zwierzątka będzie na pewno Instituto Butantă. W rzeczywistości jest to ferma pełna węży, na której zgromadzono aż 1000 osobników różnych gatunków. Pozyskiwany od nich jad wykorzystuje się do produkcji szczepionek i antidotów.

Fajną ciekawostką dotyczącą mieszkańców tego miasta, ale i całej Brazylii jest fakt, że wielu rodziców nazywa swoje dzieci imieniem będącym kombinacją ich własnych imion. Na przykład Ademir i Monica mogą nazwać swojego potomka Amon, a Luciano i Ediléia – Luciléia :)

sao paulo photo

sao paulo photoPhoto by Paulisson Miura

sao paulo photo

sao paulo photoPhoto by link.reinhard

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *