waszyngton
Ameryka Północna

Waszyngton – miasto pomników

Waszyngton, czy też raczej D.C. – Dystrykt Kolumbia, stolica Stanów Zjednoczonych Ameryki, legendarne miasto założone przez pierwszego prezydenta USA, Georga Washingtona. Jak każda pełne jest miejsc ważnych dla historii i funkcjonowania kraju. Znajduje się więc tutaj Biały Dom i Kapitol – wyznaczające oś promienistej siatki miasta. Jednak jeśli chodzi o pomniki, ich ilość jest zdecydowanie dużo większa niż w „przeciętnej” stolicy. Można je spotkać niemal na każdej ulicy, na każdym skrzyżowaniu i na każdym placyku.

Obecna stolica Stanów Zjednoczonych Ameryki jest przede wszystkim centrum politycznym miasta. To tu znajduje się siedziba prezydentów – znany nam dobrze z wielu filmów oraz ilustracji Biały Dom. Na osi miasta stoi także Kapitol. Przy jego zwiedzaniu należy zwrócić uwagę na wiodące do niego dwie kolejki. Jedna, zazwyczaj ta dłuższa, jest przeznaczona dla obywateli USA. Kolejka dla cudzoziemców jest krótsza, ze względu na to, że są wpuszczani do środka za okazaniem dokumentu tożsamości. Kapitol można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, który nie tylko opowie dokładnie historię budynku, ale także umieści ją w szerokim kontekście historycznym Stanów Zjednoczonych.

Te dwa punkty – Kapitol i Biały Dom – stanowią centralne punkty promienistej siatki miasta. Od nich odchodzą szerokie aleje miasta, które zostało dokładnie zaplanowane w momencie jego założenia. Do dziś ściśle przestrzega się tego, by nie pominąć ogólnych założeń, nie zaburzyć planu promienistego ani nie stosować wysokiej zabudowy.

W Waszyngtonie znajdują się 174 placówki dyplomatyczne. Co ciekawe, stoi tam także wiele budynków, które niegdyś były siedzibami służb dyplomatycznych. Na przykład budynek nieistniejącej już Jugosławii wzbudza wiele zainteresowania – istnieją nawet legendy o duchach, które nawiedzają opuszczony budynek.

By podziwiać ogromny księgozbiór gromadzony od czasu powstania miasta, należy odwiedzić Bibliotekę Kongresu, do której jednodniową przepustkę może uzyskać każdy zainteresowany.

Zainteresowanie u turystów wzbudza także siedziba Federal Bureau of Investigation.

Dla zainteresowanych sztuką punkt obowiązkowy stanowi National Gallery of Art, które posiada niezwykle bogatą kolekcję sztuki świata. Chronologicznie prezentuje artefakty od zarania dziejów po dzień dzisiejszy, nie pomijając największych współczesnych sław, np. Johna Cage’a.

Skala zbiorów National Gallery of Art nie jest nawet porównywalna z tym, czego dokonał Instytut Smithsona. Choć ma zupełnie inny charakter, ponieważ jest przede wszystkim placówką naukowo-badawczą, pozostaje największym na świecie kompleksem muzeów i ośrodków badawczych. Na jego terenie znajduje się także zoo. Na jego zwiedzanie warto zarezerwować sobie cały dzień.

Inną placówką naukową, tym razem naukowo-edukacyjną jest słynny Georgetown University. Znajduje się on w snobistycznej dzielnicy Georgetown, gdzie znajdują się najbardziej luksusowe sklepy oraz najdroższe domy. Społeczność także jest dość zamknięta. Do Georgetown nie prowadzi metro, można tam dotrzeć samochodem, ale należy wziąć pod uwagę, że w tej części miasta tworzą się ogromne korki.

Przeciwieństwem Georgetown jest Adams Morgan, miejsce wymiany międzykulturowej, gdzie można spotkać przedstawicieli każdej narodowości. Wyjątkowy urok tej dzielnicy stanowią bary i restauracje, w których można zakosztować specjałów z każdego zakątka świata. Trochę egzotyki w mieście polityków i pomników.

Jeśli chodzi o jedzenie, ciekawe jest to, że Waszyngton pełen jest barów wegańskich. W przeciwieństwie do innych miejsc, nie są one rzadkością ani luksusem. Każdy weganin (i nie-weganin!) znajdzie w nich jakieś ulubione przysmaki i będzie mógł urozmaicić swoją dietę, nieustannie zmieniając miejsce.

Waszyngton – miasto pomników ma także kompleks im poświęcony, to jest Park Narodowy – National Mall. Niewątpliwie, nieco oficjalna atmosfera miejsc związanych z polityką, dyplomacją i historią ma swój urok. Warto jednak wybrać się także do Adams Morgan, by poznać tę bardziej barwną część miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *