hamburg
Europa

Hamburg – duma północnych Niemiec

Hamburg nazywany „bramą do świata”, „perłą północy” jest miastem niezwykle zielonym, położonym nad wodą. Niemcy uważają, że jest jednym z ich najpiękniejszych miast. Nawet ci powściągliwi na co dzień mieszkańcy Hamburga nie ukrywają dumy ze swojej metropolii. Każdy, kto choć raz odwiedzi to miasto zostanie na zawsze oczarowany jego atmosferą i nadmorskim urokiem. Hamburg odwiedzającym go turystom dostarcza morze atrakcji: kulturę, sztukę, uznane na całym świecie musicale, niezwykłe przedstawienia teatralne, nocleg w hotelach o wysokim standardzie, wspaniałe restauracje, ekskluzywne sklepy, tętniące nocnym życiem ulice, mnóstwo zabytków.

Pierwsze ślady człowieka na terenie dzisiejszego Hamburga pochodzą z IV w. p.n.e. Następnie przybyli tutaj Sasi i zasiedlili ziemie. Powstanie miasta o nazwie Hamburg miało związek z cesarzem Karolem Wielkim, który wybudował tutaj kościół, a dookoła niego gród warowny, który miał go bronić. W średniowieczu Hamburg miał pozycję najważniejszego portu hanzeatyckiego na Morzu Północnym. Miał ważne znaczenie jako punkt przeładunkowy takich towarów, jak np. zboża, śledzie, futra, sukna czy drewno. Ciekawostką jest, że najpopularniejszym towarem eksportowym Hamburga było piwo. Od II poł. XIV w. z okazji dnia św. Macieja (24 lutego) w mieście organizowany jest festyn (uczta). Stanowi od powód dumy dla mieszkańców, ponieważ jest to najstarsza regularnie odbywająca się uczta na świecie. W 1558 r. w mieście otwarto giełdę, która była pierwszą taką placówką w krajach niemieckojęzycznych, a jej powstanie przyniosło ogromny rozwój dla całego Hamburga. 120 lat później swoją działalność rozpocznie opera (jedna z najstarszych w Europie). Kulturalnie Hamburg rozkwitnie w II poł. XVIII w. dzięki powstaniu Hamburskiego Teatru Narodowego. Kilkadziesiąt lat po okupacji Hamburga przez wojska napoleońskie rozpoczął się czas rozrastania miasta (wchłanianie okolicznych miejscowości) i postępu industrializacji. Na początku XX w. liczba mieszkańców Hamburga przekroczyła milion, a obecne granice aglomeracji hamburskiej obowiązują od 1937 r.

Stare Miasto jest dla wielu turystów najważniejszą częścią Hamburga. Odwiedzają oni znajdujące się tutaj dawne placówki handlowe takie jak np. Chilehaus, Kontorhäuser, Sprinkenhof, Mohlenhof i Meßberghof. Most Trostbrücke łączy (od II poł XIII w.) miasto biskupie (ulica Domstraße, kościół św. Piotra) oraz miasto hrabiowskie (które założył Gustav III Adolf). Krameramtswohnungen – domy znajdujące się przy wieży Michel są historycznym zabytkiem architektury, pochodzą z XVII w. Kościół Św. Michała (St. Michaelis) należy do grupy najsłynniejszych barokowych zabytków sakralnych w północnej części Niemiec. Kościół ten posiada ogromny (największy w Niemczech) zegar wieżowy z tarczami o obwodzie 24 m. Dla wielu turystów to właśnie Starówka stanowi esencję Hamburga.

 Port Hamburski jest drugim pod względem wielkości portem w Europie. Wiedzie od terminalu statków pasażerskich (rejsowych) poprzez Dzielnicę Spichlerzy i pomosty wyładunkowe aż do nowoczesnego portu przemysłowego. Co roku do tego portu wpływa ponad 13 tys. statków z całego świata.

Śródmieście z ratuszem – znajduje się pomiędzy dworcem głównym a Placem Gänsemarkt. Zabytkowy ratusz pochodzi z końca XIX w., został wybudowany w stylu neorenesansowym, wyróżnia się bogato zdobioną fasadą (wzdłuż niej znajduje się 20 posągów królów i cesarzy Pierwszej Rzeszy Niemieckiej). Ratusz jest dumą wszystkich mieszkańców Hamburga. Jest jednym z najważniejszych gmachów parlamentarnych i rządowych w Niemczech.

Ulica Jungfernstieg nad rzeką Alster – ulica handlowa i promenada Hamburga.

Dockland  jest sześciopiętrowym biurowcem nad brzegiem Łaby. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej niezwykłych obiektów w Hamburgu. Bryła budynku ma formę rombu i przechyla się od wschodu ku zachodowi. Zewnętrznymi schodami (wschodnia ściana budynku) można dotrzeć na (znajduje się na 6. piętrze) platformę widokową i podziwiać z niej wspaniały widok na Łabę i cały Hamburg.

 Miniaturwelt Wunderland (Kraina Miniatury) jest to niezwykłe miejsce, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przez cały rok na powierzchni 4 tys. m2 możemy podziwiać świat w miniaturowym formacie. 15 tys. m torów, 15 tys. wagoników, 5 tys. domków i mostków, 250 tys. drzewek i 250 tys. figurek tworzy ogromne, choć w miniaturowej postaci otoczenie. Do tego dodajmy pół miliona światełek… Naprawdę warto zobaczyć to miejsce w Hamburgu.

Planten un Blomen jest ogrodem botanicznym i jednym z ulubionych parków mieszkańców Hamburga. Myliłby się jednak ten, kto by myślał, że w parku tym są tylko rośliny. Bogata flora to jeden z elementów Planten un Blomen. Będąc tutaj możemy podziwiać także: zadbane trawniki, ogród apteczny, pawilon tropikalny, ogród różany, strumyki i jeziorka. Mając więcej wolnego czasu warto zajrzeć do japońskiej herbaciarni, a młodsze dzieci mogą pojeździć na rolkach oraz na kucykach. Atrakcją dla wszystkich będzie możliwość zagrania w minigolfa oraz poskakania na trampolinie. Każdego wieczoru odbywa się tutaj (nad wodą) świetlny koncert.

Blankenese – dawna wioska rybacka nad Łabą.

Jezioro Binnenalster jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych w Hamburgu. Jest to wymarzony teren do uprawiania sportów wodnych, ale także do spędzenia kilku chwil relaksu i wytchnienia z dala od miejskiego zgiełku bez opuszczania centrum. Możemy spróbować tutaj piwa Radler Alsterwasser (z dodatkiem lemoniady).

Reeperbahn – Dzielnica Czerwonych Latarni w Hamburgu.

Muzeum Zoologiczne jest największym tego typu obiektem (i najbardziej uznanym) w całych Niemczech. Zebrano tutaj ponad 10 mln eksponatów (90 tys. gatunków zwierząt). Warto pamiętać, że muzeum to jest nieczynne w poniedziałki oraz w święta.

Kościół św. Mikołaja jest piątym na świecie najwyższym kościołem. W czasie II wojny światowej świątynia mocno ucierpiała, do dziś zachowała się jedynie wieża i fragmenty prezbiterium.

Kościół św. Michała – barokowa świątynia, która powstała w poł. XVIII w. Jej znakiem rozpoznawczym jest rzeźba św. Michała Archanioła (nad głównym portalem) ukazanego w chwili pokonania diabła.

 

Urodziłam się w 1986 r. Bibliotekarka z wykształcenia i wykonywanego zawodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *