kijow
Europa

Kijów – perła Ukrainy

Kijów jest największym miastem i stolicą Ukrainy. Leży nad Dnieprem. Miasto zostało założone w V w, zatem jego historia liczy już ponad 1500 lat, należy do najstarszych miast Europy. Kijów jest nazywany kolebką cywilizacji słowiańskiej. Miasto słynie ze starych cerkwi (zwieńczonych ogromnymi błyszczącymi złotem kopułami, dzięki którym miasto zawdzięcza przydomek „Drugie Jeruzalem”) oraz świętych pieczar, w których skryte są zmumifikowane szczątki duchownych. Krajobraz Kijowa uzupełniają zarośnięte lasami pagórki wznoszące się przy brzegach Dniepru.

Stolicą Ukrainy rządzili Mongołowie, Tatarzy, Polacy i Litwin. Była zajęta przez Armię Czerwoną, a także okupowana przez nazistów. Za czasów istnienia ZSRR, Kijów był (obok Moskwy i Sankt Petersburga) jednym z najważniejszych miast.

Plac Niepodległości (Majdan Niepodległości, Plac Niezależności) jest głównym placem w Kijowie. To tutaj odbywają się ważne uroczystości państwowe oraz imprezy kulturalne. Dawniej plac prezentował styl socrealistyczny (znajdowało się na nim, np. wiele fontann), lecz gdy Ukraina odzyskała niepodległość wszelkie fasady charakterystyczne dla tego stylu usunięto. Będąc na Placu Niepodległości naszą uwagę przykuje kolumna z Berehynią (słowiańska bogini Ukrainy, która dla Ukraińców symbolizuje niezależność i upamiętnia uzyskanie przez nich niepodległości). Jak łatwo się domyślić, Plac obfituje w elementy, które nawiązują do niełatwej historii kraju. Pomnik Kozaka Mamaja (postać ta często pojawia się w ukraińskiej sztuce ludowej), Pomnik Kija, Szczeka i Chorywa oraz ich siostry Lybid’ (są to legendarni założyciele Kijowa) i Pomnik Archanioła Michała (patrona Kijowa) to trzy warte uwagi pomniki znajdujące się na Placu Niepodległości. Lacka Brama (Lackie Wrota) to kolejny ważny punkt dla każdego turysty znajdujący się na Placu. Biorąc pod uwagę architekturę Plac Niezależności należy do najpiękniejszych miejsc w Kijowie. Majdan Niepodległości zauroczy niejednego bogactwem i pięknem zieleni. Również tutaj znajduje się najbardziej luksusowy hotel w stolicy – Hotel Ukraina.

Ulica Chreszczatyk jest główną ulicą Kijowa, należy także do grona najsławniejszych ulic świata. Rozciąga się od Rynku Besarabskiego do Placu Niepodległości. Ulica ta łączy Górne Miasto z Padołem, ma 1200 m długości (mogłoby się wydawać, że to niewiele, ale urok tej alei jest niepowtarzalny). Okres 300 lat funkcjonowania ulicy znajduje swoje odzwierciedlenie w kilku stylach architektonicznych, które możmy podziwiać na Chreszczatyku. Turyści spacerując tą ulicą mogą zajrzeć do ekskluzywnych sklepów, a także zobaczyc budynki ważnych urzędów (np. ministerstwa). To tutaj znajdują się: Poczta Główna, Filharmonia Narodowa, Kino Kijów. Warto wiedzieć, że ulica Chreszczatyk jest niedostępna dla ruchu kołowego, mogą się nią poruszać tylko piesi (w czasie weekendów i świąt publicznych).

Na uwagę zasługują kijowskie muzea i galerie sztuki. Sobór św. Sofii i Pieczerska Ławra to dwa państwowe muzea w Kijowie. W Pieczerskiej Ławrze można zobaczyć wystawę mikrominiatur. Turyści pod mikroskopem oglądają m.in.: półmilimetrowy silniczek elektryczny czy najmniejszą książkę. Punktem obowiązkowym dla każdego zwiedzającego ukraińska stolicę jest Narodowe Muzeum Sztuki Ukraińskiej. Początek XX w. to czas, gdy w gmachu znajdowało się Muzeum Starożytności i Sztuki (a w nim eksponaty z archeologii, sztuk plastycznych, sztuki użytkowej i etnografii). Dzisiaj turyści mogą poznać wszystkie etapy historii sztuki ukraińskiej (od czasów średniowiecza do współczesności). Znajdują się tutaj obrazy, rzeźby i grafiki najlepszych twórców ukraińskich. Będąc w Kijowie warto odwiedzić Skansen (największy na Ukrainie), który jest nazywany Muzeum Architektury Ludowej i Bytu; zgromadzono tutaj około 300 zabytków architektury ludowej (dotarły tu z różnych regionów Ukrainy). Wśród nich przeważają XIX – wieczne chaty (a w nich m.in. odzież, meble, sprzęty używane przez rolników czy instrumenty muzyczne). Turystom lubiącym zwiedzanie muzeów warto polecić: Kijowskie Muzeum Sztuki Rosyjskiej, Narodowe Muzeum Ukrainy, Muzeum Ukraińskich Sztuk Plastycznych, Muzeum Michała Bułhakowa czy Muzeum Jednej Ulicy.

Ciekawostką jest, że w Kijowie mieszka najwięcej ateistów w całym bloku wschodnim, a jednocześnie miasto znajduje się na liście najstarszych ośrodków religijnych w Europie. Charakterystyczne złote lśniące kopuły cerkiew są jedną z wizytówek miasta. Największą cerkwią jest oczywiście Ławra Pieczerska. W czasie wojny uległa poważnym zniszczeniom, w wyniku odbudowy dziś możemy kilka jej budynków, m.in. Sobór Uspieński, Cerkiew św. Ducha i nadbramna Cerkiew Troicka (pochodząca z okresu baroku). Jest tu także piękna dzwonnica ufundowana (w XVIII w.) przez hetmana Ivana Mazepę. Do dziś Ławra stanowi centrum duchowe Kijowa (istnieje możliwość zwiedzania podziemnych pieczar ze świecami). Warto zobaczyć również: Wydubicki Monastyr, żeński klasztor św. Flory, czy Cerkiew św. Cyryla oraz Sobór Sofijski.

Stolica Ukrainy jest miejscem, w którym co roku odbywa się wiele festiwali. I tak: w marcu możemy uczestniczyć w pokazach mody, które odbywają się w ramach Kyiv Fashion. Końcówka kwietnia to czas, gdy możemy wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych (Docudays, filmy wyświetlane tego dnia ukazują problem łamania praw człowieka, temat niezwykle aktualny na Ukrainie). Wiosenny maj obfituje w imprezy. W tym czasie Ukraińcy świętują Dzień Kijowa. W tym czasie odbywają się festiwale fotograficzne i reklamowe. Jesienny październik to kolejny aktywny miesiąc. Odbywa się wtedy Festiwal Jazz in Kiev, Ukraiński Tydzień Mody i Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

Jeśli mamy wystarczająco dużo czasu możemy zobaczyć w Kijowie także: Pomnik Przyjaźni Narodów (tzw. Tęcza). Jest to metalowa konstrukcja składająca się z półkola i dwóch postaci (które symbolizują naród ukraiński i rosyjski). Z tego miejsca możemy podziwiać piękny widok na Dniepr i cześć miasta zwaną Podołem. W pobliżu Tęczy znajduje się nieduży Teatr Lalek. Zarówno z zewnątrz, jak i w środku budynek ma charakter bajkowego pałacu. Muzeum Wody to propozycja dla osób zainteresowanych nietuzinkowymi sposobami wykorzystania H2O. Most Zakochanych jest miejscem, które powinny odwiedzić wszystkie pary. Wstążkę (bądź kłódkę) z inicjałami zakochanych przywiązuję się (lub przypina) do mostu (a klucz wyrzuca do wody). Na Moście Zakochanych często można być świadkiem zaręczyn. Będąc w tym miejscu warto udać się na Stadion Dynamo Kijów. Fani piłki nożnej na pewno chętnie zwiedzą też Stadion Respublikański, na którym odbywał się finał EURO 2012.

kiev photoPhoto by И. Максим cc

kiev photoPhoto by micurs cc

kiev photoPhoto by strogoscope cc

Urodziłam się w 1986 r. Bibliotekarka z wykształcenia i wykonywanego zawodu.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *