lagos
Afryka

Lagos – miasto na wyspach

Lagos położone u wybrzeży Zatoki Gwinejskiej do 1991r. było stolicą Nigerii. Nazwę Lagos (dosłownie jeziora) zawdzięcza Portugalczykom, którzy w XV wieku utworzyli tutaj pierwszą stację handlową. Miasto pierwotnie położone na jednej wyspie rozrosło się tak, że obecnie zajmuje wszystkie okoliczne wysepki i sporą powierzchnię na kontynencie.

Mimo utraty statusu stolicy na rzecz Abudży, Lagos wciąż jest jednym z trzech największych miast Afryki i centrum gospodarczym Nigerii. Szacuje się, że wmieście mieszka około 10 milionów ludzi. Rosnącej liczbie mieszkańców nie potrafi sprostać infrastruktura. Problemy komunikacyjne są na porządku dziennym, a od czasu do czasu występują braki w dostawie wody i prądu.

W Nigerii językiem urzędowym jest angielski – troszkę zmieniony, ale zawsze to angielski, więc przebywając w Lagos nie powinniśmy mieć dużych trudności z zapytaniem o drogę, z zakupami lub zamówieniem obiadu.

Zdecydowana większość miejsc wartych zobaczenia i zabytków Lagos mieści się na dwóch największych wyspach – Lagos i Victorii. Wyspę Lagos można nazwać sercem miasta. Znajduje się tu centrum biznesowo – rozrywkowe, w którym kwitnie życie towarzyskie.

Wygląd architektoniczny miasta może nas zdziwić. Na Lagos drapacze chmur i nowoczesne budynki bez widocznej granicy zamieniają się w dzielnice slumsów. Naszą uwagę na pewno zwróci niecodzienny widok ruin budynku Bank of Industry – niegdyś dwudziestopiętrowej budowli, którą po zawaleniu w 2006 r pozostawiono nie naruszoną niczym swoisty pomnik katastrofy.

W centrum Lagos znajduje się najważniejszy spośród obiektów wartych zobaczenia – Tafawa Balewa Square – miejsce, gdzie 1 października 1960 r ogłoszono niepodległość kraju. Na placu stoi piękna brama – niczym ta w Berlinie. Na bramie zawieszone są 4 olbrzymie białe konie i 7 czerwonych orłów, które symbolizują siłę Nigerii zarówno na lądzie, jak i w powietrzu. Za bramą znajduje się Remembrance Arcade – plac z pomnikiem tych, którzy walczyli w I i II wojnie światowej, jak również w wojnie domowej w Nigerii.

Z placu czeka nas krótki spacer do Muzeum Narodowego, gdzie możemy obejrzeć eksponaty związane z historią miasta, a jest ona długa, ponieważ Lagos należy do najstarszych miast Afryki. Na wystawach znajdują się tradycyjne rzeźby z kości słoniowej, królewskie korony lokalnych władców oraz wiele przedmiotów z brązu.

Najważniejszym zabytkiem o kolonialnej przeszłości jest pałac władcy – Oba’s Palace. Wznieśli go Portugalczycy na początku XVII wieku z materiałów przywiezionych z Europy za panowania Oby Akinsemoyin. Dziś turyści, którzy chcieliby zwiedzić pałac muszą uzyskać zgodę w sekretariacie, ponieważ urzęduje w nim obecny Oba.

Obiektami, których nie można nie zobaczyć w Lagos są Katedra Krzyża Świętego (the Cathedral Church of Christ Marina) i Wielki Meczet (Central Mosque).

Lagos otoczone jest pięknymi plażami i skałami, więc jeśli zapragniemy trochę odpocząć warto wybrać się na łono natury. Na wyspie Lagos znajduje się nowoczesny park, w którym także można się zrelaksować.

Informacje praktyczne

W Lagos przez cały rok panują temperatury charakterystyczne dla bardzo ciepłego polskiego lata (20-35ºC). Wybierając się do Nigerii trzeba zaszczepić się przeciwko żółtej febrze (jest to wymagane).

Do Lagos nie można dostać się z Polski, ale wiele europejskich portów lotniczych ma połączenie bezpośrednie. Trzeba pamiętać, że na wjazd do Nigerii potrzebna jest wiza i nie dostaniemy jej na lotnisku ani przejściu granicznym. Należy pomyśleć o tym wcześniej.

W Lagos jest kilka możliwości przemieszczania się. Mamy wybór między okadami, czyli motocyklową taksówką, minibusami zwanymi danfo, autobusami – molue i standardowymi taksówkami. Trzeba pamiętać, że w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, od 7:00 do 10:00 ruch w Lagos jest zakazany. Jest to dzień, w którym usuwa się nagromadzone przez tydzień przydrożne śmieci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *