madryt
Europa

Madryt – zielone miasto

Zaraz po Barcelonie warto wybrać się do Madrytu – stolicy Hiszpanii. Jego początki sięgają jeszcze czasów panowania Starożytnego Imperium Rzymskiego. Z racji, że leży na wysokości powyżej 600m.n.p.m., to jest najwyżej położoną europejską stolicą. Pierwsze skojarzenia z nim związane to flamenco, korrida, mnóstwo słońca oraz drużyna piłkarska – Real Madryt.

Madryt Habsburgów
Ta część rozwijała się dość szybko i prężnie, właśnie za panowania tej dynastii, kiedy to syn Karola I – Filip II uczynił Madryt stolicą Hiszpanii. Do miasta napływała ludność pochodząca z różnych klas społecznych, która zakładała w nim swoje domy i pałace. Pod opieką duchownych powstawały kościoły, klasztory, szkoły oraz szpitale. To co zasługuje na uwagę to m.in. Dom rodziny Cisneros oraz Klasztor las Descalzas Reales, założony przez siostrę Filipa II – Joannę Austriaczkę. Jest to jeden z najstarszych klasztorów madryckich, z bogatym zbiorem dzieł sztuki. W tym klasztorze co roku, w Wielki Piątek, odbywa się procesja wokół krużganków, których ściany są wyłożone gobelinami pochodzącymi z XVIIw. Na uwagę zasługuje także Most Segowia, najstarszy most Madrytu, Klasztor la Encarnacion, połączony korytarzem z dawnym Pałacem Królewskim, którym rodzina królewska szła na nabożeństwo.
Niezaprzeczalnym symbolem Madrytu jest Plaza Mayor, zw. teatrem pod niebem Madrytu, enklawa miejska, na której odbywały się korridy, procesy inkwizycji czy egzekucje. Plaza Mayor jest zamknięta, znajduje się w zabytkowym oraz handlowym centrum miasta, usytuowana pomiędzy kamieniczkami. Wejść do niej można jedną z dziewięciu bram lub obserwować panujące na niej życie z balkonu.

Więźniów trzymano w dzisiejszym Pałacu Santa Cruz, pełnił także rolę sądu. Współcześnie mieści się w nim Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Warto zobaczyć, w swojej wędrówce po Madrycie, dwa barokowe budynki: Kościół las Calatravas oraz Ratusz Miejski, którego walorem jest fakt, iż posiada dwa główne wejścia, ze względu na swoje funkcje jakie pełnił. Z jednej strony służył jako siedziba Rady Miejskiej, a z drugiej – był miejskim więzieniem.

Madryt Burbonów
Filip V – pierwszy z Burbonów, który zasiadł na tronie, zastał miasto w bankructwie i musiał mocno je zmodernizować. To co zasługuje na uwagę, to m.in. Kaplica la Virgen del Puerto, dzisiejsze Muzeum Historii, znajdujące się w budynku, będącym pierwotnie siedzibą przytułku dla ubogich – Hospicjum San Fernando oraz Pałac Królewski. Początkowo był wieżą obserwacyjną postawioną przez Muzułmanów w IXw. Przez lata ulegał modyfikacji i przebudową za sprawą kolejnych władców. Wszystko to jednak strawił pożar, który wybuchł w wigilię w 1734r. Ten fakt wykorzystał król Filip V i postanowił w tym miejscu postawić najwspanialszy pałac w Europie. Czy mu się to udało? Musicie ocenić sami. Współcześnie pałac jest udostępniony dla zwiedzających częściowo, ponieważ niektóre jego komnaty zajmuje administracja rządowa. Do dziś na pewno wrażenie robi Sala Tronowa, w której można oglądnąć trony sporządzone dla króla Juana Carlosa i królowej Zofii, aktualnie sprawujących władzę.
W Madrycie nie można również przegapić dwóch fontann: Fontanny Cibeles – bogini Kybele – bogini natury, płodności, matki bogów (to przy tej fontannie świętowane jest każde zwycięstwo Real Madryt) oraz Fontanny Neptuna – przy niej świętują fani Atletico Madryt. Podobnie jak Kybyle i Neptun – bogowie greccy – piłkarze rywalizują między sobą. Na wzgórzu przy placu Cibeles wznosi się Pałac Buenavista, w którym obecnie mieści się siedziba dowództwa wojsk hiszpańskich.

Obce wpływy w Madrycie
Są mocno widoczne. Od samego początku na tym terenie przeplatały się wpływy zarówno muzułmańskie, jak i chrześcijańskie. Z tego okresu nie zachowały się jednak żadne zabytki, jedynie fragment starych murów obronnych znanych jako Mury Arabskie, wybudowane jeszcze przez muzułmanów. Miasto nawiązuje do swoich korzeni.

Kościół San Nicolás de los Servitas – wieża z XII wieku – wieża, która jest jeszcze pozostałością poprzedniej świątyni, uważa się ją za minaret meczetu zbudowanego przez muzułmanów.

Fontanna Źródła Wody, która znajduje się na Placu Hiszpańskim, zasługuje na uwagę z racji, że Madryt swoją nazwę zawdzięcza wodzie. Przez stulecia na tych ziemiach mieszały się różne naleciałości, tworząc język romański, a który znowu mieszał się z arabskim. W wolnym tłumaczeniu Madryt to nic innego jak „dawca życia”.

Egipska Świątynia Debod – którą Hiszpania otrzymała od rządu Egipskiego, w zamian za wsparcie akcji protestacyjnej UNESCO przed wybudowaniem Tamy Asuańskiej. Groziło zalaniem zabytków starożytnego Egiptu, między innymi Świątyni Debod.

Jeden komentarz

  • Oleńka

    Dla mnie wakacje za granicą to tylko Hiszpania, byłam w zeszłym roku i w tym też już organizujemy podróż. Całkiem tanio można tam się dostać dzięki opcji tanie loty to Madrytu http://www.tanie-loty.com.pl/tanie-loty-do-madrytu.html W zeszłym roku mieszkaliśmy w mały hoteliku, w tym chcemy gdzieś prywatnie wynająć. Jeśli ktoś lubi zwiedzać klasztory i kościoły to będzie zachwycony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *