olsztyn
Polska

Olsztyn – stolica krainy tysiąca jezior

Olsztyn jest największym miastem krainy tysiąca jezior – Mazur. W jego granicach administracyjnych znajduje się aż piętnaście zróżnicowanych pod względem wielkości naturalnych zbiorników wodnych.

Przyjeżdżając do Olsztyna koniecznie trzeba zabrać kostium kąpielowy i sportowe ubrania, ponieważ miasto stwarza możliwości do uprawiania wielu sportów. Letnie dni można spędzić nad wodą. Jeżeli chcecie odpocząć na kameralnej plaży, wybierzcie się nad jedno z mniejszych jezior, ale musicie się liczyć z brakiem zaplecza turystycznego. Inaczej jest nad największym w mieście jeziorem Ukiel z Miejską Plażą, wypożyczalnią wszelkiego sprzętu wodnego; boiskami do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej oraz lokalami małej gastronomii. Od maja do września po jeziorze kursuje statek spacerowy „Cyraneczka”, a molo na Miejskiej Plaży jest idealnym miejscem do podziwiania zachodów słońca.

Wiele form rekreacji oferuje Las Miejski. Przecinające go ścieżki rowerowe o różnym stopniu trudności dostosowane są zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla amatorów kolarstwa crossowego. Jeśli nie mamy własnego pojazdu, w kilku punktach funkcjonuje miejska wypożyczalnia. Ponadto w Lesie znajduje się jeden z dwóch olsztyńskich parków linowych, a w nim prócz zjazdów tyrolskich takie atrakcje jak: tor rurowców, paintball i zorbing.

W okresie od maja do września spod zamku można wyruszyć kajakiem w trzykilometrową trasę „Łyną przez Olsztyn„. Niestety podczas spływu nie zobaczymy starego miasta, dlatego trzeba je zwiedzić metodą konwencjonalną.

Założenie urbanistyczne Olsztyna pochodzi z XIV wieku. Na rynku stoi Stary Ratusz, którego wnętrza można oglądać w godzinach otwarcia mieszczącej się w nim biblioteki. Nowa siedziba władz miejskich –  Nowy Ratusz – powstał już poza starym miastem w XVIIIw., gdy stara budowla przestała być funkcjonalna.

Zabudowa olsztyńskiego starego miasta była wielokrotnie niszczona przez pożary i wojny. Większość budynków ma średniowieczne fundamenty i piwnice, ale w fasadach niewiele pozostało elementów z zamierzchłych epok. Unikalnym zabytkiem Olsztyna jest siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich o konstrukcji szachulcowej, która dominowała w mieście w XIX wieku.

Najdawniejsze dzieje miasta pamiętają oryginalne średniowieczne mury Archikatedry św. Jakuba i Zamku Kapituły Warmińskiej. W Muzeum Warmii i Mazur mieszczącym się w zamku znajdują się zbiory dotyczące historii i kultury regionu, m.in.: portrety, herby i pieczęcie lokalnych rodów szlacheckich, rzeźby gotyckie, ikony i liczne starodruki. Ciekawą wystawę tworzą eksponaty związane z kanclerzem kapituły i wybitnym polskim uczonym – Mikołajem Kopernikiem. Koło zamku stoją dwie jego podobizny – popiersie i „ławeczka z Kopernikiem”. W ścianie krużganka znajduje się wykonana i używana przez astronoma tablica. Zwiedzanie ekspozycji olsztyńskiego muzeum to koszt 9 złotych. W sezonie letnim możliwy jest też wstęp na zamkową wieżę (3zł). Bardzo atrakcyjną ofertą jest bilet łączony – za 12 złotych wejdziemy do trzech oddziałów muzeum (Zamek + Dom „Gazety Olsztyńskiej” + Muzeum Przyrody). Na ogólnodostępnym dziedzińcu stoi zachęta do poznania regionu – tajemnicza „baba pruska”.

Średniowieczne miasto otoczone było fortyfikacjami. Prócz zamku z wieżą pozostałością po nich jest Wielka Brama (zaadaptowana na hotel) oraz fragmenty murów obronnych. W osuszonej fosie u podnóża zamku wybudowano amfiteatr, w którym przez trzy letnie miesiące trwają koncerty i spektakle „Olsztyńskiego Lata Artystycznego„.

Ze starego miasta kwadrans zajmie nam dotarcie do planetarium (wstęp na seans kosztuje 14zł) i obserwatorium astronomicznego (pokaz nieba + zwiedzanie 9zł). Z tarasu widokowego doskonale widać panoramę miasta.

Dojazd do Olsztyna

Miasto ma bezpośrednie połączenia kolejowe i drogowe z wieloma miastami Polski. Najdłużej trwa podróż autokarowa, przykładowo: 9,5h z Krakowa i 4h z Warszawy. Pociągiem jest to odpowiednio 8h i 3,5h. Jadąc koleją w zależności od tego, gdzie znajduje się wasza kwatera trzeba wysiąść na Dworcu Zachodnim (blisko starego miasta) lub na Dworcu Głównym, obok dworca autobusowego (ok. 25 minut od centrum). Podczas podróży samochodem trzeba pamiętać, że centrum jest płatną strefą parkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *