ottawa
Ameryka Północna

Ottawa – kraina Dzwonnika z Notre – Dame

Ottawa – położona jest we wschodniej części prowincji Ontario nad rzeką Ottawą przy ujściu do niej rzeki Rideau i Gatineau – stolica Kanady. Dzisiaj Ottawa rozwija się bardzo dynamicznie, stanowiąc zarówno miasto o bardzo wysokim standardzie. Posiada też rozległą bazę edukacyjną na wysokim poziomie, trzy uniwersytety oraz liczne prywatne i publiczne collage. Pierwszymi mieszkańcami Ottawy były plemiona Indian Algonquian. Miasto powstało z osady, w XIX w., natomiast w II poł. XIX w. miasto uzyskało, dzięki Królowej Wiktorii, status stolicy.

Ottawa – jakie zabytki warto zobaczyć?

Największe zabytki i atrakcyjne miejsca Ottawy skupione są po obu stronach kanału Rideau, który dzieli miasto na Wyższe i NiższeUpper Town, Lower Town. To co warto zwiedzić, to na pewno Canadian Museum of Civilizaton – muzeum historii ludzkości, które jest najczęściej odwiedzane, a co za tym idzie, jest najpopularniejsze w całej Ottawie. Muzeum jest jedną z najstarszych instytucji kultury w Ameryce Północnej, a podstawowym celem obiektu jest gromadzenie, badanie i opieka nad eksponatami. Wszystko to ma wyjaśniać pochodzenie cywilizacji kanadyjskiej oraz różnorodności kulturowej mieszkańców tego kraju. Muzeum posiada cztery stałe wystawy: Grand Hall, First Peoples Hall (wystawa opowiada o historii i osiągnięciach aborygenów z Kanady), Kanada Hall i Face to Face. Stałe galerie muzealne obejmują prawie 20 tys. lat historii cywilizacji kanadyjskiej. Muzeum Cywilizacji jest instytucją naukową, a także jest to miejsce wielu wydarzeń kulturalno – naukowych: koncertów, warsztatów i wykładów.

Wspaniały zespół neogotyckich gmachów powstałych w latach 1859 – 1875 i rozbudowanych w 1916 r. po pożarze, który zniszczył część zabudowań, stanowi Parliament Hill. Zawiera wiele elementów architektonicznych, które mają symboliczne znaczenie dla kraju. Głównej jego części to m.in. Centrum Block – główny budynek parlamentu, Wieża Pokoju mierząca 92m. wysokości, z dzwonnicą i licznymi kamiennymi rzeźbami oraz Biblioteka Parlamentu i Blok Wschodni i Zachodni w stylu wiktoriańskiego gotyku, a będące obecnie siedzibą parlamentarzystów. Całość obiektu otacza ogród w stylu angielskim, na powierzchni którego stacjonowało wojsko, mające w tym miejscu swoją bazę. Współcześnie w ogrodzie można obejrzeć rzeźby, pomniki i inne zabytki.

Do dzisiaj jedno miejsce Ottawy kojarzy się z bajką „Dzwonnik z Notre – Dame”, mianowicie Katedra Notre-Dame, będąca największym i najstarszym kościołem w mieście. Pierwotnie na tym terenie stał drewniany kościółek pod wezwaniem św. Jacques’a wybudowany w 1832 r. Współcześnie w katedrze panuje półmrok, a wnętrze świątyni słynie z bogactwa ornamentyki gotyckiej i oryginalności dzieł ikonograficznych oraz wielu rzeźb z motywami religijnymi.

Jedną z pierwszych galerii sztuki w kraju jest National Gallery of Kanada, umiejscowiona na Sussex Drive w Ottawie w budynku ze szkła i granitu. Na jej kolekcję składają się obrazy, rzeźby, rysunki i fotografie, prezentując głównie sztukę kanadyjską, choć galeria w swoich zbiorach posiada też dzieła wielu cenionych artystów europejskich, duży nacisk kładąc także na sztukę współczesną. Można tam podziwiać dzieła: Rembrandta, Warhola, Rubensa, Cezanne, Dali, Klimta, Van Gogh’a, Mattise’a, Moneta, Rodina, czy Picasso. Przed głównym wejściem do budynku zainstalowano rzeźbę Louise Bourgeois pt. Maman, przedstawiającą ogromnego pająka. Galeria organizuje także wystawę swoich eksponatów poza siedzibą główną. Od maja do września muzeum jest czynne codziennie, a od października do kwietnia we wszystkie dni, oprócz poniedziałków.

Na zachód od Parliament Hill nad brzegiem rzeki Ottawy, położony jest Budynek Sądu Najwyższego, wzniesiony w XX w., a kamień węgielny pod budynek położyła sama królowa angielska Elżbieta I. Podczas wojny jego budowa spowolniła, a pierwotny projekt został zmodyfikowany w stylu art deco. Jego płaski dach zastąpiono dodatkowym sklepieniem, który stworzył okazały strych. Podłoga i ściany wykonano z marmuru, tak samo jak okazałe kolumny, natomiast wnętrza zdobią rzeźby i obrazy. Ściany sal sądowych wykonano z czarnego orzecha i wyposażono w australijskie pilastry. Na zewnątrz budynku znajduje się kilka rzeźb, do których za najbardziej znane uznaje się: „Justicia” (Sprawiedliwość) i „Veritas” (Prawda). Budynek jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do piątku, od godziny 9.00 do 17.00 – Obiekt można zwiedzać z przewodnikiem.

ottawa photo

ottawa photo

ottawa photo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *