pekin
Azja

Pekin – miasto Cesarzy

Pekin, pomimo, że jest drugim co do wielkości miastem Chin, to jest także jego stolicą. Liczy sobie ponad siedem milionów mieszkańców, stanowi główny ośrodek polityczny, kulturalny oraz gospodarczy państwa chińskiego. To co tworzy jego urok to kontrasty, mieszanie się nowoczesności z tradycją. Prawdziwy, stary Pekin tworzą dzielnice z małymi, szarymi domkami, które zamieszkują całe pokolenia rodzin i stoją obok wysokich, nowoczesnych wieżowców, wybudowanych całych ze szkła. Zabudowa miasta jest symetryczna, a ulice są proste i przecinają się ze sobą pod kątem prostym. I jest tu co zwiedzać.

W samym centrum miasta znajduje się plac Tienanmen – plac Niebiańskiego Spokoju, który jest jednym z największych placów na świecie i to tu odbywały się najważniejsze wydarzenia dla historii Chin, wiece oraz wystąpienia państwowe i jedyne budowle, które się na nim znajdują to Muzeum Narodowe Historii Chin i mauzoleum Mao Tse-tunga, którego ciało wystawione jest na widok publiczny.

Pekin – Zakazane Miasto, ciekawostki

W północnej części placu znajduje się Brama Niebiańskiego Spokoju prowadząca do Zakazanego Miasta. Przed mauzoleum wznosi się Pomnik Bohaterów Ludowych i ozdabia go 10 płaskorzeźb obrazujących wydarzenia z nowożytnej historii Chin. Do Zakazanego Miasta wstęp był kiedyś zakazany, ponieważ znajduje się w nim Pałac Cesarski, który teraz służy jako Muzeum Pałacowe. Pałac był siedziba ostatnich dynastii Ming i Qing. Natomiast powierzchnia całego Miasta to ponad 720 tys. km2 , przy okazji licząc ponad 9 tys. pomieszczeń, na które składa się aż 800 pomniejszych pałaców. Naprzeciwko Bramy Niebiańskiego Spokoju znajduje się Hala Najwyższej Harmonii, w której odbywały się uroczystości koronacyjne. Wokół Hali ciągną się pawilony: Czunghotien, w którym cesarz przygotowywał się do uroczystości i Paohotien, służący jako sala audiencyjna. Dalej na północ, za Bramą Niebiańskiej Czystości, znajduje się kompleks pałaców cesarskich (Pałac Niebiańskiej Czystości, Pałac Ziemskiego Spokoju oraz Sala Jedności). W bocznych pałacach warto zwiedzić liczne muzea m.in. Muzeum Sztuki, Muzeum Ceramiki i Skarbiec Cesarski. Na końcu kompleksu znajduje się ogród cesarski, uznany za najbardziej typowy ogród cesarzy w Chinach. Znajdują się w nim pawilony, olbrzymie głazy skalne sprowadzone z Wuxi, oczka wodne oraz wielobarwne rośliny.

Za największy jednak symbol miasta uchodzi Tianatan – Świątynia Niebios, z XVI w., z Ołtarzem Nieba, która znajduje się w samym centrum Zakazanego Miasta, a zabudowania tworzące świątynie łączy Czerwony Most. Dawniej na terenie świątyni odprawiano modły o urodzaj w zbliżającym się roku. Plan ogólny Świątyni Nieba, podobnie jak plan każdej budowli, oparty jest na osi północ – południe, symbolizuje związek nieba i ziemi, czyli świata boskiego i świata ziemskiego.

Warto także zwrócić uwagę na Pałac Letni, który stanowi wspaniały kompleks pałacowo – ogrodowy i który służył za miejsce odpoczynku cesarzom. W jego centralnym punkcie znajduje się Wzgórze Długowieczności, a także jezioro Kunming, a całość kompleksu zajmuje ok. 290 hektarów i liczy ponad 100 budowli.

Chińska filozofia

W tym mieście łączą i przenikają się główne systemy filozoficzne, głównie taoizm, konfucjanizm oraz buddyzm. To miasto posiada nie tylko bogatą historię, ale i kulturę, która zafascynuje niemal każdego europejczyka.

Miejscem religijnego kultu tybetańskiej odmiany buddyzmu jest Świątynia Lamy, zwana także Świątynią Harmonii i Spokoju. Uważana jest za miejsce, w którym spełni się każde życzenie, co również zachęca turystów do jej odwiedzenia. W świątyni panuje podniosła, mistyczna atmosfera, którą dodatkowo tworzy unoszący się dym z kadzideł.

Park Beihai – zlokalizowany niedaleko Zakazanego Miasta, w kierunku północno-zachodnim. Na jego obszarze znajduje się Szmaragdowa Wyspa, na której zbudowano pagodę z białego marmuru oraz pawilon Tysiąca Buddów. Z kolei wzdłuż brzegów jeziora ciągnie się Pięć Pawilonów Smoka (Wulongting) i Mur Dziewięciu Smoków (Jiulongbi), ozdobione niezwykle barwnymi wizerunkami.

Świątynia Konfucjusza oraz wieże: Dzwonów i Bębnów. Zwiedzić tą Świątynie warto choćby z tego powodu, że w poprzek ulicy, przy której się ona znajduje, stoją jedyne cztery pailou, czyli tradycyjne elementy chińskiej architektury w formie bramy, jakie zachowały się w stolicy. Wieże Dzwonów i Bębnów są warte zobaczenie ze względu na ich autentycznie stary charakter.

Ważnym regionem turystycznym jest rejon Badaling, gdzie znajduje się jeden z odcinków Wielkiego Muru Chińskiego.

Jak przygotować się na wyjazd do Chin?

Wybierając się do Chin pamiętajcie o blokadzie internetowej na największe strony www takie jak Facebook czy Google -> Jak odblokować Internet w Chinach. Bez pobranego wcześniej na telefon czy laptopa VPNa nie będziemy mogli korzystać z Messengera, Youtube, Whatsappa, Google Maps, Reddita i setek innych stron internetowych, do których w Europie jesteśmy bardzo przyzwyczajeni.

Przed wyjazdem do Chin koniecznie zainstalujcie aplikację WeChat – płacenie gotówką w Chinach praktycznie nie istnieje, nie zawsze jest też opcja płacenia zagraniczną kartą płatniczą. Z Aplikacja WeChat jest używana praktycznie do wszystkiego, od sprawdzania czy nie powinniśmy być na kwarantannie koronawirusowej, przez płacenie w sklepach po komunikację ze znajomymi. To taki Whatsapp połączony z bankiem, dowodem i platformą rozrywkową.

Zachęcamy też do przeczytania poniższych artykułów o Chinach:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *