Z założenia wakacje mają być czasem spędzonym beztrosko – na relaksie, zwiedzaniu, czy uprawianiu sportów. W czasie zasłużonego urlopu mało kto z nas myśli o czyhających na niego niebezpieczeństwach, a jest to dużym błędem. Można jednak zapewnić sobie komfort wypoczynku, dzięki wykupieniu przed wyjazdem na wczasy, odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.
Przed czym może chronić ubezpieczenie turystyczne?
Wielu z nas mylnie uważa, że ubezpieczenie turystyczne chroni wyłącznie przed ponoszeniem z własnej kieszeni kosztów leczenia na wyjeździe turystycznym, w kraju lub za granicą. Tymczasem, standardowe ubezpieczenia tego typu, zapewniają klientom dodatkowo ubezpieczenie następstwa nieszczęśliwych wypadków, ochronę prawną i pomoc, a także ubezpieczenie assistance. Dodatkowo, polisę ubezpieczenia podróżnego można rozbudować o kolejne opcje, które zwiększą ochronę roztaczaną przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe nad klientem. Ubezpieczenie turystyczne w rozbudowanej wersji może ubezpieczać:
– Rezygnację z imprezy turystycznej,
– Przedwczesną konieczność przerwania imprezy turystycznej,
– Anulowanie biletów lotniczych, autokarowych czy promowych,
– Bagaż podróżny,
– Od odpowiedzialności cywilnej.
Kiedy ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność za straty klienta?
Jeśli decydujemy się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego w najbardziej rozbudowanej wersji, często będziemy mogli skorzystać z pomocy ubezpieczyciela. Między innymi, pomoże on klientowi, jeśli ten zostanie okradziony z dokumentów. Wystarczy, że skontaktuje się w takim wypadku z ubezpieczycielem, a ten udzieli mu informacji o działaniach, jakie należy podjąć przy utracie niezbędnych do podróżowania dokumentów, w tym paszportu.
Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie za zagubiony czy skradziony bagaż, w tym za wózek dziecięcy, sprzęt fotograficzny, komputerowy czy audio-wizualny, lekarstwa, buty, kosmetyki, a nawet prezenty i pamiątki. Wszystko zależy od wewnętrznej polityki firmy ubezpieczeniowej, w której klient wykupuje ubezpieczenie turystyczne.
Aby nie stracić szansy na wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia podróżnego, klient powinien niezwłocznie powiadomić o zaistnieniu nieszczęśliwego wypadku. Nie może tego dokonać później, niż w ciągu kilku dni od daty zdarzenia, czy też po powrocie do kraju, jeśli do wypadku doszło za granicą. Ubezpieczony w celu uzyskania odszkodowania musi przedłożyć najczęściej firmie ubezpieczeniowej dokumenty, potwierdzające np. wysokość opłat za udzieloną pomoc lekarską.
Szczerze? nigdy się nie ubezpieczałem, ale też nie miałem nigdy żadnej przykrej sytuacji, które spotykały znajomych. Oni po wypadkach się ubezpieczają, ja pozostaję wierny tradycji i liczę że oszczędzę trochę grosza i że tym razem też się uda :D
Ubezpieczenie bagażu jest niezbędne gdy jedzie się w zagraniczną wycieczkę, leci się samolotem i spuszcza się bagaż na długie godziny z oczu. Nie raz się przecież słyszy, że bagaże giną, są kradzione albo po prostu zgubione przez właściciela …