wakacyjny wyjazd w gory
Przydatne informacje i porady

Rodzinny wyjazd wakacyjny w góry – na co zwrócić uwagę?

Organizacja rodzinnego wyjazdu w góry wbrew pozorom nie jest łatwą sprawą. Wyjazd, tak jak hotel w górach, musi być dostosowany do dzieci – w innym przypadku odpoczynek, który miał być chwilą oddechu może stać się przykrym wspomnieniem. Aby tego uniknąć, przygotowaliśmy dla Państwa listę sugestii, na co należy zwrócić uwagę podczas planowania wyjazdu rodzinnego w góry.

Przebieg podróży – zadbaj o dobre samopoczucie

Każdy z nas zapewne pamięta postać osła ze Shreka, który jak mantrę powtarzał “daleko jeszcze?”. Podróżując z dziećmi musimy przygotować się na takie pytania. Z pewnością nie ma co oszukiwać dziecka, że już jest blisko i zaraz będziemy, ponieważ po chwili ponownie o to spyta, a my niepotrzebnie będziemy się denerwować.

Warto zapewnić dziecku rozrywkę podczas długiej i nużącej drogi. Może to być nowa lub ulubiona zabawka, ciekawa kolorowanka, czy rozwiązanie dla leniwych – puszczenie bajki na telefonie, tablecie lub laptopie. Podczas podróży warto wybrać taką drogę, która będzie pozwalała zatrzymać się na krótką przerwę, umożliwiającą krótki spacer i skorzystanie z toalety.

Jak wybrać hotel w górach, który będzie odpowiedni dla całej rodziny?

Podczas poszukiwań hotelu w górach będącego miejscem odpowiednim dla dzieci, należy dokładnie zapoznać się z jego ofertą oraz galerią zdjęć. W ten sposób uzyskamy odpowiedź czy hotel jest faktyczne przyjazny nawet najmłodszym maluchom. Jednak najpierw trzeba wiedzieć czego szukać i zadać sobie pytanie – po czym poznać, czy dany hotel oraz spa będą odpowiednie dla naszego dziecka? Oto rozwiązania:

  • W przypadku spa obiekt powinien posiadać osobną strefę basenową dla dzieci;
  • Hotel w górach oprócz dań regionalnych oraz standardowych powinien posiadać posiłki dopasowane do dzieci, a najlepiej dedykowane maluchom menu;
  • Na terenie hotelu lub w bliskiej odległości powinna być dostępna strefa zabaw dla dzieci;
  • Hotel powinien posiadać pomieszczenia przystosowane do przewijania i karmienia dzieci;
  • Istotne są takie elementy jak: ogrodzenie ośrodka, bezpieczne balustrady oraz balkony.

Jednym z hoteli w górach, które są świetnie przystosowane dla wyjazdu całą rodziną jest hotel w górach Mercure Krynica Zdrój. Posiada on wiele przydatnych udogodnień i jest otwarty na przyjazd nawet najmłodszych gości.

Co zabrać na górską wędrówkę z dzieckiem?

W momencie w którym zamierzamy opuścić nasz przytulny hotel w górach, należy dobrze przygotować się do podróży z dzieckiem. Oto kilka rad:

Plecak dla dziecka

Dzieci nie lubią być traktowane jak dzieci, dlatego warto małemu podróżnikowi dać mały plecak, w którym będzie mógł nieść np. kanapkę i małą butelkę wody. Oczywiście nie może być to zbyt ciężki plecak, więc większość pakunków zabierzmy do własnych toreb.

Mapa i przewodnik

W dobie aplikacji na smartfony typu Google Maps, mapa i przewodnik wydają się archaicznym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że mapa nigdy się nam nie rozładuje, ani nie zbije pod wpływem upadku. Nie powierzajmy bezpieczeństwa swojej rodziny telefonom i zabierzmy ze sobą starą dobrą analogową mapę i kompas!

Podręczna apteczka

Lepiej dmuchać na zimne i zabrać ze sobą apteczkę. Oprócz standardowego wyposażenia, warto włożyć tam kolorowe, dziecięce plasterki. Pamiętajmy też oczywiście o niewielkiej wodzie utlenionej, która przyda się w przypadku wszelkiego rodzaju otarć. Nigdy nie wiadomo co się stanie na szlaku!

Ciepła bluza

Nawet jeśli przed rozpoczęciem wędrówki górskim szlakiem na termometrze mamy 26 stopni, należy pamiętać, że pogoda w górach potrafi zmienić się bardzo szybko, a na samym szczycie gór może nas spotkać chłodna niespodzianka w postaci silnego wiatru. Warto zabrać ze sobą lekką bluzę oraz niewielki płaszcz przeciwdeszczowy – nigdy nie wiadomo kiedy będziemy ich potrzebować!

Podsumowanie

Aby wyjazd był udany musimy spojrzeć na wszystko oczami dziecka, które ma inne potrzeby od osób dorosłych. Jest to bardzo ważne, ponieważ wspólny rodzinny wyjazd ma być nagrodą i przyjemnością dla wszystkich. Wyjeżdżając na wakację z dziećmi powinniśmy podróż podzielić sobie na poszczególne etapy, a następnie się do nich odpowiednio przygotować. W ten sposób możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek! Warto zadbać o komfort całej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *