zakopane
Polska

Zakopane – Gubałówka i Krupówki

Zimowa stolica pięknych polskich gór, Zakopane, to miasto, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Położone u podnóża Tatr jest znaną bazą wypadową w góry. Dla mniej aktywnych miasto, które kiedyś było osadą pasterską proponuje zapierające dech w piersiach widoki na Tatry, spacer po słynnych Krupówkach oraz możliwość zasmakowania dwutysięcznika – i to praktycznie bez żadnego wysiłku. Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Z wizytą w chmurach

Licząca sobie 1987 m n.p.m. Kasprowa Czuba, znana pod nazwą Kasprowy Wierch to pierwszy z obowiązkowych punktów wycieczki po Zakopanem. Można na niego dostać się kolejką (bilety w sezonie 47zł normalny, 37zł ulgowy), w której najlepiej ustawiać się jeszcze przed godziną siódmą rano – liczba chętnych jest ogromna, czas oczekiwania to czasami nawet 3 godziny. Dla bardziej aktywnych, kupujących bilet w jedną stronę, ze szczytu można udać się oznakowanymi szlakami na Świnicę, Kościelec czy też nad Czarny Staw Gąsienicowy.

Zakopane jest miejscem, gdzie wiele szlaków turystycznych ma swój początek. Szlaki rozbiegają się w różne strony polskich i słowackich Tatr. Nad Zakopanem króluje Giewont, nazywany śpiącym rycerzem, z którego przy dobrej pogodzie rozpościera się piękna panorama miasta.

Gubałówka to kolejny popularny szczyt, liczący 1120 metrów n.p.m.. To okazja na oglądanie panoramy miasta przy gorszej pogodzie, w momencie kiedy Giewont kryje się za chmurami. Na Gubałówkę również można wyjechać kolejką (bilety: 17 zł normalny w obie strony, 14 zł ulgowy) – atrakcją na szczycie jest tor saneczkowy.

Jednym z tłoczniejszych i popularniejszych miejsc w Zakopanem jest Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami. Równie tłoczno jest na Krupówkach, głównym deptaku Zakopanego, gdzie można się wzbogacić o swoją karykaturę, oscypki i pamiątki szeroko powiązane z Podhalem.

Miasto może pochwalić się dobrą komunikacją miejską – zarówno PKP (Zakopane jest ostatnią stacją na trasie z Krakowa), PKS, jak i sporą ilością prywatnych przewoźników kursujących na najbardziej uczęszczanych trasach. Podróżując prywatnymi busami, cena zamyka się w 10 złotych od osoby – zależnie od długości trasy i ilości chętnych (busy najczęściej czekają do całkowitego wypełnienia, na przykład jeśli chodzi o powrót z Morskiego Oka do centrum).

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *