Nowa Zelandia – kraina elfów i hobbitów :) Kraj Wielkich Białych Chmur

Edyta
6 czytania

Państwo na wyspie, położone na południowo – zachodnim Pacyfiku, składa się z kilku drobnych wysp, położonych na zachód od Australii. To tam właśnie kręcono sceny plenerowe kultowego „Władcy Pierścieni” – trylogii Tolkiena, ponieważ jego reżyser – Peter Jackson – pochodzi właśnie stąd. Nowa Zelandia – egzotyka patrząc na odległość, ale przyjazne miejsce ze względu na europejski charakter. Maorysi nazywają Nową Zelandię – Aoteaora – Krajem Wielkich Białych Chmur.

Wyspa długi czas znajdowała się pod panowaniem brytyjskim, którzy pod koniec XVIII w. utworzyli tu swoją kolonię, zniewalając Maorysów – rdzennych mieszkańców. W 840r. zgodzono się na traktat pokojowy, a dzień jego podpisania – 6 lutego – uznaje się za początek Nowej Zelandii i obchodzi jako święto. Jednak w pełni niepodległym krajem Nowa Zelandia stała się dopiero w 1947r., jednak Królową Brytyjską dalej reprezentuje tam Generalny Gubernator. Rząd Nowej Zelandii przeznacza wiele pieniędzy na kształcenie Maorysów i przeciwdziałanie ich marginalizacji, a ci często traktują pomoc jako należne im zadośćuczynienie. Język maoryski jest obok angielskiego oficjalnym językiem państwowym, jednak w praktyce używa się głównie angielskiego.

W Coromandel istnieją dwie małe piramidy, w lasach Kaimanawa znaleziono ruiny kamiennej świątyni w stylu Machu Picchu, w Northland odkryto ponoć miniaturę Wielkiego Muru Chińskiego. Ciekawy jest w tym kraju świat zwierząt – najmniejsze na świecie delfiny Hektora oraz najrzadziej spotykane lwy morskie Hooker’a. Tylko tutaj żyją nielatające papugi Kakapo oraz papugi alpejskie Kea, a Tongarino National Park był drugim po Yellowstone National Park w USA utworzonym na świecie parkiem narodowym.

Istotną ciekawostką jest fakt, iż Jezioro Frying Pan (Jezioro Patelnia), znajdujące się w pobliżu miasta Rotorua, jest największym na świecie źródłem gorącej wody i osiąga w najgłębszym punkcie 200° C. Oprócz tego, znajdujące się w pobliżu miasta Nelson, Źródła Waikoropupu, zawierają najczystszą na świecie wodę źródlaną.

Żeby zwiedzić Nową Zelandię – trzeba odwiedzić kilka ważnych miast tej wyspy. Jest to m.in. Auckland – założone przez Brytyjczyków, stanowi najważniejsze centrum kulturowe i naukowe oraz gospodarcze. Swoje siedziby mają tu takie renomowane uczelnie jak Politechnika i Uniwersytet Auckland. Auckland to także wspaniałe architektoniczne budowle, historyczne budynki, galerie sztuki i słynne muzea. Do najbardziej znanych należy Muzeum transportu i technologii oraz Muzeum Wojny. To co również zasługuje na uwagę to Galeria Sztuki Toi o Tamaki w Auckland. Zwiedzając to miasto warto pamiętać o Ratuszu, wybudowanym w stylu włoskiego renesansu, pełniącym ważną rolę kulturalną i administracyjną, jako miejsce ważnych wydarzeń lokalnych czy koncertów.

Drugi ważnym miastem jest Christchurch, które uchodzi za centrum kultury i turystyki, ponieważ znajdziemy tu świetne zabytki w postaci katedr, kościołów, muzeów oraz galerii. Zwiedzający mają też do wyboru liczne parki i ogrody. Najważniejszą budowlą sakralną miasta jest Katedra Christchurch, zlokalizowana w jego ścisłym centrum. Warto wiedzieć, iż na górze budynku znajduje się taras widokowy. Cennym zabytkiem jest Muzeum Canterbury, który w swych murach kryje dwa miliony wspaniałych eksponatów. Christchurch Art Gallery to kolejna architektoniczna budowla skupiająca pięć tysięcy dzieł różnych znanych artystów. Tuż przy Katedrze Christchurch znajduje się Główny Urząd Pocztowy z XIX w. – wzniesiony w stylu włoskim. Ten czerwony budynek z wieżyczką zegarową (główny zegar Post Office wzorowany jest na londyńskim Big Ben’ie) przez wiele dziesięcioleci wzbudzał spore kontrowersje. W samym centrum miasta, na Placu Katedralnym, zlokalizowana jest Katedra Anglikańska Christchurch – centralnym punktem świątyni jest 63 metrowa wieża, gdzie znajduje się taras widokowy. Bardzo ważnym miejscem jest Ulica New Regent Street – unikalna w skali kraju, jedyna ulica zakupowa, od początku swego istnienia zaprojektowana właśnie w tym celu. Na uwagę zasługuje także Most Pamięci i Wieża Zegarowa Królowej Wiktorii, wybudowany dla upamiętnienia żołnierzy z regionu Canterbury, poległych w czasie I Wojny Światowej. Most leży nad rzeką Avon, zwieńczony jest ozdobnym łukiem, gdzie umieszczone są tablice pamiątkowe z czasów obydwu wojen światowych – obecnie most jest przeznaczony wyłącznie dla pieszych.

Trzecim m miastem jest Wellington zawdzięcza swoja nazwę Arthurowi Wellesleyowi, zwycięzcy bitwy pod Waterloo, pierwszemu księciu. W języku maoryskim istnieją trzy nazwy i jeszcze kolejne: Portowa Stolica oraz Wietrzne Miasto, a od czasu nakręcenia przez Petera Jacksona „Władcy Pierścieni” i „King Konga” określane jest jako Wellywood, bo w tej części świata to stolica produkcji kinowej. Wytwórnie filmowe znajdują się na przedmieściach miasta, w dzielnicy zwanej Miramar. Do zwiedzania obowiązkowe są: kompleks budynków parlamentu z oryginalnym architektonicznie „ulem” oraz kościół św. Pawła z wnętrzem urządzonym w dębie, w stylu wczesnego gotyku. Dobrze sobie zaplanować wizytę w ciekawym muzeum Te Papa Tongarewa z bogatymi zbiorami sztuki Maorysów, obrazującymi życie, obyczaje i kulturę pierwotnych mieszkańców Nowej Zelandii. Ciekawy jest także wjazd zabytkową, liczącą ponad 100 lat, kolejką linową na szczyt Kelburn, z którego rozciąga się wspaniały widok na zatokę i miasto.

Artykuł został napisany we współpracy z portalem Vut.pl – znajdziesz tam praktycznie porady dotyczące nauki języków obcych przez Internet.

Udostępnij artykuł
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *