melbourne
Australia i Oceania

Melbourne – konkurencja dla australijskiego Sydney?

Pasjonaci dalekich wędrówek lokują swoje dalekie podróże do Australii  inspirując się książkami ze szkoły podstawowej. To „Tomek w krainie kangurów” Alfreda Szklarskiego fascynuje fauną i florą odległego kontynentu.  Podążając ścieżką głównego bohatera- Tomka Wilmowskiego odwiedzamy Melbourne. Co kryje i czym inspiruje to miasto?

W przeszłości Sydney i Melbourne bardzo rywalizowały o miano stolicy państwa, jednak władze nie mogąc  jednogłośnie rozstrzygnąć , postanowili stworzyć nowe – Canberre.  Obecnie jest to 4 milionowa aglomeracja.

Naszą podróż zacznijmy od tarasu widokowego Eureka Skydesk 88. Już z samej nazwy wynika, ze to 88-piętrowy drapacz chmur, gdzie z góry można podziwiać uroki południa Australii. Dla osób lubiących dreszczyk emocji proponuję „the Edge”. To 3 metrowy  oszklony sześcian wysunięty poza bryłę budowli ponad 300 metrów nad ziemią. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie pakietu Sun & Stars, który gwarantuje dwa wejścia do tego samego obiektu, aby zobaczyć słońce i gwiazdy z Melbourne. Uwierzcie, że niebo jest całkowicie inne, niż to na południowej półkuli. Taki pakiet to dla osoby dorosłej koszt $22. W miejscu jak to, bardzo łatwo zaplanować swoją dalszą wędrówkę.

Z wysokości łatwo można dojrzeć Melbourne Cricket Ground. Ogromny stadion mieszczący 100 000 widzów, z dużym „doświadczeniem” wszelkich wydarzeń sportowych, jak i kulturalnych. To tu w 1956 rozegrane zostały Igrzyska Olimpijskie. Przy stadionie znajduje się National Sport Museum przybliżający historię sportu związanego także z MCG. Nie tylko footbol i krykiet jest to popularnym sportem. To też słynne Australian Open czyli międzynarodowe, coroczne rozgrywki tenisowe rozgrywane w Melboure Park.  Na dużą uwagę zasługuje Melbourne Cup, dzień wolny od pracy w stanie Victoria, świętujący obstawiają wyścigi konne. Jest to świetny moment na rodzinne spędzenie czasu. Święto to przypada w pierwszy wtorek listopada.

Bardzo wygodnym środkiem transportu  jest tramwaj City Circle o numerze 35 przewożący podróżnych bezpłatnie po najważniejszych atrakcjach turystycznych stolicy Viktorii.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *