melbourne
Australia i Oceania

Melbourne – konkurencja dla australijskiego Sydney?

Pasjonaci dalekich wędrówek lokują swoje dalekie podróże do Australii  inspirując się książkami ze szkoły podstawowej. To „Tomek w krainie kangurów” Alfreda Szklarskiego fascynuje fauną i florą odległego kontynentu.  Podążając ścieżką głównego bohatera- Tomka Wilmowskiego odwiedzamy Melbourne. Co kryje i czym inspiruje to miasto?

W przeszłości Sydney i Melbourne bardzo rywalizowały o miano stolicy państwa, jednak władze nie mogąc jednogłośnie rozstrzygnąć , postanowili stworzyć nowe – Canberre. Obecnie jest to 4 milionowa aglomeracja.

Co warto zwiedzić w Melbourne?

Naszą podróż zacznijmy od tarasu widokowego Eureka Skydesk 88. Już z samej nazwy wynika, ze to 88-piętrowy drapacz chmur, gdzie z góry można podziwiać uroki południa Australii. Dla osób lubiących dreszczyk emocji proponuję „the Edge”. To 3 metrowy  oszklony sześcian wysunięty poza bryłę budowli ponad 300 metrów nad ziemią. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie pakietu Sun & Stars, który gwarantuje dwa wejścia do tego samego obiektu, aby zobaczyć słońce i gwiazdy z Melbourne. Uwierzcie, że niebo jest całkowicie inne, niż to na południowej półkuli. Taki pakiet to dla osoby dorosłej koszt $22. W miejscu jak to, bardzo łatwo zaplanować swoją dalszą wędrówkę.

Z wysokości łatwo można dojrzeć Melbourne Cricket Ground. Ogromny stadion mieszczący 100 000 widzów, z dużym „doświadczeniem” wszelkich wydarzeń sportowych, jak i kulturalnych. To tu w 1956 rozegrane zostały Igrzyska Olimpijskie. Przy stadionie znajduje się National Sport Museum przybliżający historię sportu związanego także z MCG. Nie tylko footbol i krykiet jest to popularnym sportem. To też słynne Australian Open czyli międzynarodowe, coroczne rozgrywki tenisowe rozgrywane w Melboure Park.  Na dużą uwagę zasługuje Melbourne Cup, dzień wolny od pracy w stanie Victoria, świętujący obstawiają wyścigi konne. Jest to świetny moment na rodzinne spędzenie czasu. Święto to przypada w pierwszy wtorek listopada.

Bardzo wygodnym środkiem transportu jest tramwaj City Circle o numerze 35 przewożący podróżnych bezpłatnie po najważniejszych atrakcjach turystycznych stolicy Viktorii.

Royal Botanic Gardens

Kiedy już zaplanujesz swoją trasę z tarasu widokowego Eureka Skydesk 88, jednym z pierwszych miejsc, które warto odwiedzić, są Królewskie Ogrody Botaniczne. To zielone serce miasta, pełne niesamowitej różnorodności roślin z całego świata, sprawia, że stanowi doskonałe miejsce na relaksujący spacer lub piknik. Odbywają się tu również regularne wycieczki edukacyjne i wydarzenia, które oferują fascynujący wgląd w świat botaniki.

Muzeum Melbourne

Jeżeli jesteś entuzjastą historii i nauki, Muzeum Melbourne powinno znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia. To największe muzeum na południowej półkuli, oferuje wiele wystaw na temat historii naturalnej, kultury aborygeńskiej, historii Australii i wiele innych. Nie zapomnij odwiedzić niesamowitej galerii lasu deszczowego, gdzie można doświadczyć tropikalnej flory i fauny bez opuszczania miasta.

National Gallery of Victoria

Dla miłośników sztuki, National Gallery of Victoria, najstarsza galeria publiczna w Australii, jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia. Galeria zawiera ponad 70 000 dzieł sztuki, począwszy od starożytnych cywilizacji po sztukę współczesną. Regularnie organizowane są tu również wystawy tymczasowe, prezentujące prace światowej klasy artystów.

Queen Victoria Market

Queen Victoria Market to największy otwarty rynek w półkuli południowej. Możesz tu znaleźć wszystko, od świeżych produktów po ubrania, biżuterię i pamiątki. To idealne miejsce na przekąskę i zakup lokalnych produktów. Regularnie odbywają się tu również festiwale i wydarzenia.

St Kilda Beach

Melbourne jest również znane ze swoich niesamowitych plaż, a St Kilda Beach jest jedną z najpopularniejszych. Jest idealnym miejscem do relaksu na słońcu, kąpieli w morzu lub próby sportów wodnych. W pobliżu znajduje się również molo St Kilda, skąd można podziwiać fantastyczny widok na miasto i zobaczyć kolonię małych pingwinów.

Degraves Street

Na koniec, warto odwiedzić Degraves Street, malowniczą uliczkę w Melbourne, znaną z kawiarni i butików. To idealne miejsce na przerwę na kawę i lokalne przysmaki, a także na zakupy w niezależnych sklepach z ubraniami, biżuterią i sztuką.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *