lima machu picchu
Ameryka Południowa

Lima – peruwiańska stolica

Lima, peruwiańska stolica, nad rzeką Rimac, nadal zachwyca i ma co pokazać, pomimo że już kilkakrotnie była niszczona przez rozległe trzęsienia ziemi. Zamieszkuje ją ponad 8 000 000 mieszkańców i stanowi, jak każda stolica, główny ośrodek kulturalny, ekonomiczny oraz gospodarczy kraju, a zabudowę starego miasta wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Będąc tam nie sposób nie sposób wybrać się również na wycieczkę do Machu Picchu – słynnego starożytnego, miasta Inków.

Miasto jest stosunkowo młode, powstało jako pierwotnie Ciudad de los Reyes – „miasto królów„, założone przez Francisco Pizarro w pierwszej połowie XVI w. i stało się najważniejszą i najpotężniejszą metropolią hiszpańskiej Ameryki. Zabytki w Limie łączą w sobie historyczne bogactwa tajemniczej przeszłości i kolonialne wpływy. Największą atrakcję turystyczną miasta stanowi Plaza de Armas – Rynek – (Plaza z bronią), który przyciąga turystów na spacery. Taką nazwę nadaje się głównemu placu w wielu miastach Ameryki Łacińskiej, a nazwa wywodzi się z faktu, że będzie to schronienie w razie ataku na miasto, z którego broń będzie dostarczana do obrońców.

Usytuowane są na nim trzy największe zabytki kolonialne:
Katedra, której wnętrze jest atrakcyjne, z delikatnym sklepieniem i podłodze na wzór szachownicy i do dziś stoi na placu, jest jednak tylko rekonstrukcją. Pierwotna została zniszczona przez trzęsienie ziemi w 1746 roku. Po ogłoszeniu niepodległości flaga nowej republiki paradowała wokół placu. W późniejszym czasie powstawały ogrody, przyozdobiono pięknie plac, zainaugurowano oświetlenie gazowe i zainstalowano środki lokomocji tramwajowej.
Bezpośrednio na nim stoi także Pałac Arcybiskupa (Palacio Arzobispal) zbudowany w 1924 roku w stylu kolonialnym oraz Pałac Gubernatora (Palacio de Gobierno), barokowy budynek, a od 1937 siedziba prezydenta Peru.

Drugą ważną budowlą, po Katedrze, a zachowaną z czasów kolonialnych jest Pałac Wicekrólów, obecny Pałac Rządowy znany jako Dom Pizarra – jeden z najstarszych obiektów Limy. Budowla ta zaskakuje swym rozmachem i ogromem, jest okazałym budynkiem rządu z kompletem ozdobnych strażników. Lokalizacja Pałacu ma historyczne znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze był to dom Taulichusco, władcy Rimac Valley w tym okresie. Po drugie było to również miejsce, gdzie generał de San Martin ogłosił niepodległość Peru w dniu 28 lipca 1821 roku.

Siedziba rządu ma kilka reprezentacyjnych pomieszczeń oraz zadbany ogród, z którym związana jest także pewna legenda. Obecnie pałac oferuje szereg dziedzińców, korytarzy i pokoi poświęcanych ważnym osobistościom z dziejów i historii Peru. Zachowały się w nim wspaniałe salony: Golden Living Room, pokój Jorge Basadre, pokój Sewilski, pokój Golden Hall, który jest niezwykle imponujący, a jego ściany ozdobione są lustrami, pokój Pizarro, miejsce w którym podpisywano ważne traktaty i w którym znajdowała się sala jadalna. Dziś Pałac posiada również elegancką dzielnicę, która jest oficjalną rezydencją prezydenta Rzeczypospolitej. Trzecim obiektem jest Zarząd Miejski w siedzibie Cabildo, gdzie zachowany jest słup z brązu z XVII wieku.

Innymi miejscami sakralnymi godnymi uwagi w Limie są:

  • Kościół św. Dominika (Iglesia de Santo Domingo) zbudowany w XVI wieku na zlecenie dominikanina Vincenta de Valverde. W podziemiach kościoła złożone są szczątki św. Róży (pierwszej świętej pochodzącej z Ameryki), św. Marcina z Porres oraz św. Jana z Macias.
  • Klasztor św. Franciszka – kompleks budynków w skład których wchodzą: kościół, klasztor i kaplice – La Soledad i El Milagro. Pierwszy kościół został zbudowany z drewna i gliny, a po jego zniszczeniu przez trzęsienie ziemi, został odbudowany przez portugalskiego architekta Constantina de Vasconcellosa w stylu barokowym.
  • Kościół św. Piotra (Iglesia de San Pedro), zbudowany w stylu wczesno – kolonialnym. Jest to jedyny kościół w Limie posiadający trzy wejścia, a jego wnętrze wzorowane było na kościele Il Gesù w Rzymie.

Ogrom emocji i wrażeń zapewnia Larco Muzeum położone w starej hacjendzie. Jest prywatnym muzeum prekolumbijskiej sztuki i znajduje się w Pueblo Libre. Sala jest podzielona na cztery obszary: North Coast, Centrum, Południe i kultur z gór. Muzeum zajmuje się konserwacją i restauracją dziedzictwa archeologicznego na terenie całego Peru. Posiada ponad 80- letnie doświadczenie, dzięki czemu stało się jednym z najbardziej prestiżowych instytucji w zakresie ochrony i konserwacji obiektów archeologicznych państwa.

Muzeum mieści laboratoria ochrony tkanin, ceramiki i metali. Szczyci się jedną z największych na świecie kolekcji sztuki prekolumbijskiej, słynąc także z galerii prekolumbijskich erotycznych ceramik, a Galeria Erotyczna stała się jedną z najbardziej popularnych w Ameryce Południowej atrakcji. Te oparte na chronologii Galerie oferują swoim gościom pełen obraz kultur, które istniały w prekolumbijskim Peru poprzez istniejące sztuki tubylcze, które przetrwały od XVI w. podbój Hiszpanii. Muzeum składa się z imponujących kolekcji koron, kolczyków, ozdób nosa, odzieży, masek i wazonów z drobno kutego złota i ozdobione kamieniami półszlachetnymi.

Ciekawe i warte obejrzenia, już poza Rynkiem i samym centrum, są także Pałac Torre Tagle – obecnie siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Dom Riva Agüero, który posiada bogate archiwum historyczne i bibliotekę. Do tajemniczych pozostałości przeszłości należy piramida Huaca Huallamarca – ośrodek kultu z czasów preinkaskich oraz Huaca Pucllana – świątynia preinkaska z niewielkim muzeum.

Zwiedzanie Limy w jeden dzień

Jeśli chcesz zwiedzić jak najwięcej w Limie w ciągu jednego dnia, proponuję następujący plan:

8:00 rano – Zwiedzanie centrum Limy Zacznij dzień od odwiedzenia Plaza Mayor, najważniejszego placu w Limie. Zobaczysz tam historyczne budynki, takie jak Pałac Rządowy i Katedrę w Limie. Następnie przejdź do Monasterio de San Francisco, gdzie zobaczysz imponującą bibliotekę oraz podziemne krypty.

11:00 – Muzeum Larco Następnym przystankiem powinno być Muzeum Larco, w którym możesz zobaczyć prekolumbijskie dzieła sztuki, w tym ceramikę, biżuterię i tkaniny. Muzeum jest otwarte codziennie od 9:00 do 22:00.

13:00 – Lunch w Miraflores Przejdź do dzielnicy Miraflores, która jest znana z pięknych parków, plaż i restauracji. Skorzystaj z okazji, aby zjeść peruwiańskie dania, takie jak ceviche lub lomo saltado.

15:00 – Park Kennedy i Huaca Pucllana Po lunchu odwiedź Park Kennedy, popularne miejsce spotkań w Miraflores. Następnie przejdź do Huaca Pucllana, prekolumbijskiego stanowiska archeologicznego, które znajduje się w środku miasta.

18:00 – Plaża w Miraflores Zakończ dzień w Miraflores, idąc na plażę i podziwiając zachód słońca. Miraflores ma piękne widoki na Ocean Spokojny, co sprawia, że jest to idealne miejsce na relaks po dniu pełnym zwiedzania.

20:00 – Kolacja w Barranco Jeśli masz jeszcze energię, przejdź do dzielnicy Barranco, która słynie z pięknej architektury i artystycznego klimatu. Możesz zjeść kolację w jednej z wielu restauracji, które oferują różne kuchnie.

To tylko kilka z wielu atrakcji, jakie można zobaczyć w Limie. Oczywiście, jeśli masz więcej czasu, warto przeznaczyć więcej dni na zwiedzanie miasta, ponieważ jest tam wiele innych wspaniałych miejsc do zobaczenia.

2 komentarze

  • Maibleiwu

    Dużo przydatnych informacji, ale z Limy do Machu Picchu trochę kawałek jest ;) Do miasta inków lepiej wybrać się z Cusco :) Dużo bardziej urokliwe miejsce niż Lima. Chociaż ceviche i sushi nie ma co ukrywać, najlepsze właśnie tam, w stolicy! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *