valletta
Europa

Valletta – na wyspie spokoju i błogich widoków

Malta jest wyspą o bardzo małej powierzchni. Jest jednak miejscem idealnym dla spacerowiczów i rajem dla płetwonurków. Wysunięte najdalej na południe europejskie państwo pełne jest uroczych zakątków i cudownych plaż, a atmosferą bardzo przypomina pobliskie Włochy. Przyjezdni znajdą tutaj upragniony odpoczynek i spokój. Na tej małej przestrzeni można ponadto znaleźć niezwykle dużo śladów historycznych i miejsc godnych zobaczenia. Od bardzo odległych czasów położenie wyspy było pojmowane jako strategiczne, dlatego odnajdzie się tutaj ślady niejednej kultury: piętno odbili Kartagińczycy, Rzymianie, Grecy czy Arabowie, ale także – a może przede wszystkim – joannici.

Wyspa oferuje odkrycia dla fanów legendarnych opowieści czy poszukiwaczy zagadek historycznych. Narodowym arcydziełem z cała pewnością jest fenickie szkło, które sprzedaje się prawie na każdym kroku. I to w nie należy zaopatrzyć się wylatując z państwa. W architekturze widać wpływy bizantyjskie czy arabskie, a sam język maltański pochodzi od Fenicjan. Maltę na czele z jej stolicą często wykorzystuje się jako tło wydarzeń w filmach czy serialach. Tutaj odbyła się mała część akcji Kryminalnych czy Komisarza Rexa. Dla kinomaniaków jednak istotniejszy jest fakt, że tutaj kręcono sceny do Gladiatora czy U-571. Warto tutaj przyjechać, by… podszkolić język angielski. Wyspa bowiem słynie ze szkół językowych a biura podróży prześcigają się w oferowaniu kursów.

Stolica wyspy-państwa – Valletta – została wzniesiona przez Fenicjan z piasku i kamienia. Tym samym uznana została jako jedno z najpiękniejszych europejskich miast obronnych. Bowiem kogo nie urzeknie jego panorama: otoczona fortyfikacjami stolica, prostokątne budynki z kościelnymi wieżami lub wspaniałymi kopułami, z których najpiękniejszą stanowi kopuła Bazyliki Matki Boskiej Karmelitańskiej. Budynek ten stanowi symbol okolicy.

valletta widok miasta scaled

Valetta – plan zwiedzania w jeden dzień

Ulica Republiki to idealne miejsce na początek długie spaceru po mieście. Jej początek stanowi Brama Republiki,prowadzi ona do fortu św. Elma na końcu półwyspu i jest głównym punktem miasta. Znaleźć przy niej można popularne butiki czy niewielkie centra handlowe, ale także staromodne urokliwe kafejki. Wędrując główną arterią koniecznie trzeba nawiedzić Katedrę Św. Jana. Z pozoru surowa budowla skryje w środku prawdziwe bogactwo i przytłacza ornamentyką. Wejścia strzegą armaty. Podłoga wyłożona jest marmurowymi płytami nagrobnymi. W krypcie znajdują się szczątki dwunastu wielkich mistrzów. W licznych kaplicach przedstawia się prawdziwe skarby kultury. Kaplica Owernii kryje ołtarz ze scenami z życia św. Sebastiana. W kaplicy Świętych Relikwii zobaczyć można ołtarz Karola Boromeusza. Kaplica Prowansji zawiera kopię Św. Michała Guido Reniego, a kaplicę włoską zdobi Mistyczny Ślub Św. Katarzyny Pretiego – jedno z najbardziej słynnych dzieł na Malcie.

Centrum miasta to dwa spore place. Na Placu Republiki stoi pomnik królowej Wiktorii oraz mnóstwo urokliwych kawiarni na wolnym powietrzu. Zdobi go ogromny budynek Biblioteki Narodowej. Mieści się tutaj wiele bezcennych dzieł: manuskrypty z XII-XIX wieku czy podpisany dekret, w którym Henryk VIII ogłasza się głową Kościoła anglikańskiego. Na Placu Świętego Jerzego natomiast wejść można do Pałacu Wielkiego Mistrza, oferującego chętnym zbrojownie (z jedną z najlepszych kolekcji broni na świecie) czy apartamenty królewskie. Większość komnat i korytarzy zachwyca wapiennymi zdobieniami – kopułami i sklepieniami krzyżowymi. Na ścianach zobaczyć można freski przedstawiające bitwy morskie. Warto zajrzeć przede wszystkim do Komnaty Rady (arrasy przedstawiające sceny polowań w puszczach Brazylii, Karaibów, Indii i Afryki; fantazyjne dzikie zwierzęta zrobią wrażenie na niejednym odwiedzającym), Komnaty Rady Najwyższej (freski ze scenami z Księgi Rodzaju) i Komnaty Ambasadora. Na Dziedzińcu Neptuna, otoczone arkadami, rosną subtropikalne drzewa i mieści się niewielki ogród z posągiem Neptuna z brązu.

Perłę XVIII-wiecznej architektury w Valletcie stanowi Teatr Manoel. Szczyci się mianem drugiego najstarszego spośród wszystkich aktualnie funkcjonujących w Europie. W dawnych czasach był kryjówką dla bezdomnych, podrzędną knajpą czy kinem. Po wykupieniu budynku przez państwo zwiedzający mogą podziwiać ozdobne loże czy dekoracyjny sufit.

Wędrując po mieście, warto zajrzeć także do dolnych i górnych ogrodów Barracca. Z tego pierwszego miejsca podziwiać można przewspaniałą panoramę, pomnik pierwszego brytyjskiego gubernatora Malty oraz Dzwon Oblężeniowy. Górna część ogrodów stanowi najwyższy punkt XVI-wiecznych murów obronnych. Z tego miejsca podziwiać można widok na wejście do Grand Harbour, forty Ricasoli i Bighi oraz św. Anioła. Przy dobrej pogodzie widać także miasto Senglea, znajdujące się dokładnie naprzeciwko. Turystom oferuje się rejs po Zatoce (statki wypływają w Sliemie).

Najczęściej fotografowanym i jednocześnie uważanym za najpiękniejszy budynek miasta jest Zajazd Kastylijski (Auberge). Budowla z zewnątrz stanowi wspaniały przykład architektury barokowej. Zachwyca eleganckimi schodami do strzeżonych armatami wrót. Zdobią go kamienne płaskorzeźby. Jako jeden z ośmiu auberges w mieście, była w swoich czasach kwaterą joannitów. Obecnie urzęduje w niej Premier. Współcześnie istnieją jeszcze cztery z nich i także są placówkami państwowymi. Dwie auberge udostępnia się zwiedzającym: dawną pocztę i Muzeum Archeologiczne.

Spacer warto zakończyć w Forcie St Elmo. Odgrywał on dużą rolę w obronie wyspy. Na zewnętrznych murach zobaczyć można ślady przeprowadzonych walk. Przy dobrej pogodzie latem (w co drugą niedzielę) odbywa się tutaj parada wojskowa (In Guardia) – kilkugodzinne barwne widowisko z licznymi wystrzałami armatnimi.

valletta centrum uliczki scaled
Valletta

Valetta może poszczycić się mianem miasta kultury. Na turystów czekają liczne galerie sztuki i muzea. Muzeum Archeologiczne pierwotnie stanowiło jeden z zajazdów kawalerów maltańskich. Znaleźć w nim można prehistoryczną ceramikę, rzeźby i ozdoby odnalezione w megalitycznych świątyniach. Najcenniejszą i najchętniej oglądaną część zbiorów stanowią słynne figurki maltańskich grubasek. Wizytatorzy w budynku zobaczą także umeblowanie grobowców punickich i rzymskich. Narodowe Muzeum Wojny udostępnia dokumentację maltańskiego oporu podczas II wojny światowej, a miejscowym skarbem jest z całą pewnością autentyczny Krzyż Jerzego, wybity w 1942 roku. W mieście oferuje się także wizytę w muzeum, które w zasadzie nim nie jest. Jedna rodzina udostępnia swój dom zwiedzającym i sama oprowadza ich po włościach. Przyjezdni mogą w ten sposób poznać życie dawnej szlacheckiej miejscowej rodziny.

Valletta to także miasto szczycące się licznymi pokazami audiowizualnymi, przedstawiającymi dzieje Malty i jej dziedzictwo kulturowe. Palazzo Verdelin oferuje swoisty wstęp do zwiedzania Muzeum Wojny. Odbywa się tutaj przegląd starych kronik filmowych przedstawiający historię drugiego Wielkiego Oblężenia wyspy. Najbardziej popularny pokaz stanowi jednak Malta Experience (w Śródziemnomorskim Centrum Konferencyjnym) wykorzystujący najnowsze techniki projekcyjne. W budynku mieścił się słynny Święty Szpital. Na kolejne widowisko należałoby wrócić się do Ogrodów Barracca. Pokaz Sacred Island oferuje wgląd w archipelag z perspektywy religijnej.

Jeden komentarz

  • Basia

    Przepiękna stolica, jak zresztą cała wyspa, Malta. Polecam nawet zimą, niestety przez covid wiele zabytków jest zamkniętych dla zwiedzających. Super zdjęcia można zrobić..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *