Najstarsze miasto na Bałkanach owiane jest mrokiem tajemnicy i intrygujących historii. Zagłębiając się w nie, niejednokrotnie można będzie poczuć dreszcze na całym ciele. Przede wszystkim, jest to miasto, które skrywa dwóch największych belgradzkich przestępców: Radovana Karadzića i Ratko Mladića. Przez wiele lat, Karadzić, próbując uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie ludobójstwa, ukrywał się pod postacią brodatego specjalisty od medycyny alternatywnej w jednej z prywatnych klinik. Zatrzymany został w 2008 roku. Do tej pory, nie udało się odnaleźć generała Mladića, z którym były prezydent Serbskiej Republiki Bośni i Hercegowiny współpracował. Prawdopodobnie znajduje się on nadal w klinice medycyny alternatywnej.
Belgrad to jednak nie tylko miasto związane z przestępczością. To także w pewnym aspekcie kolebka kultury. Odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne, do których zaliczyć można między innymi FEST czyli belgradzki festiwal filmowy, a także Międzynarodowe Targi Książki.
Belgrad to miasto, które jest miejscem akcji produkcji filmowych takich jak „Życie jest cudem” czy „Piękna wieś pięknie płonie”. Tworzył to również Ivo Andrić, noblista i twórca powieści „Most na Drinie”.
Belgrad to również miasto idealne dla turystów. Na pewno nie będą oni mogli narzekać tu na nudę. Znaleźć można w bałkańskim mieście liczne zabytki, które jak najbardziej pod każdym względem są niezwykle atrakcyjne.
Beli Dvor inaczej zwany Białym Pałacem, jest najważniejszym ośrodkiem kulturalnym w całej Serbii. Miejsce to jest atrakcyjne przede wszystkim dla osób, które kochają sztukę. Będą mogły w tym miejscu podziwiać wystawy, które często są tu organizowane. Do najbardziej znanych artystów, posiadających tu swoje obrazy należą Rembrandt oraz Nicolas Poussin. Dwór zwiedzać można jednak jedynie w porze letniej. Zimą obiekt jest zamknięty.
Cerkiew świętego Sawy jest to jedna z największych cerkwi na świecie. Jest to stosunkowo młody budynek, posiadający zaledwie 27-letnią historię. Jednak, powstał on na ruinach dawnej cerkwi z XVI wieku. Dlatego też, to miejsce jest tak wyjątkowe i warte odwiedzenia. Wchodząc do cerkwi, z pewnością zadziwi nas jej niezwykła skromność. Nie odnajdziemy tam na pewno żadnego przepychu. W dodatku, wnętrze nie jest jeszcze dokończona. Dzięki temu, sprawia wrażenie niezwykle prostego i sprzyjającego skupieniu i modlitwie.
Belgrad słynie z posiadania najstarszych lub największych budowli. Jedną z najstarszych jest Kalemegdan. Jest to twierdza, znajdująca się w samym sercu miasta. Pochodzi z XVII wieku. Jest ona warta odwiedzenia przede wszystkim ze względu na piękną panoramę miasta, jaką można będzie obserwować z jej najwyższego punktu.
Dla miłośników muzealnych podbojów, również bałkańskie miasto ma coś do zaoferowania. Znajduje się tu Muzeum Etnografii. Odnaleźć tam można będzie eksponaty związane z miejskim i wiejskim życiem mieszkańców Belgradu. Ale nie tylko. Miejsce zaopatrzone jest również w eksponaty dotyczące innych europejskich krajów. Jego zbiory są niezwykle bogate. Aby można było dokładnie zwiedzić muzeum, trzeba na to poświęcić kilka godzin. Podobny czas, warto również znaleźć na zwiedzenie Muzeum Lotnictwa. Znajduje się tu ponad 200 samolotów Oczywiście, nie wszystkie są do wglądu dla zwiedzających. Niektóre z nich czekają na renowację. Jest to idealne miejsce dla osób, które są fanami jugosławskich konstrukcji samolotowych, a także tych, które pochodzą z czasów II wojny światowej.
Dla osób, którym marzą się piaszczyste plaże i wylegiwanie się nad wodą, Belgrad ma do zaoferowania 16 wysp. Najbardziej rozwiniętą i przystosowaną do turystycznych wymogów jest wyspa Ada Ciganlija. Jest to miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez turystów jak i lokalnych mieszkańców. Zarówno można tu wypocząć, jak i rozerwać się w różnych dyscyplinach sportowych. Do najpopularniejszych należą koszykówka, tenis oraz kolarstwo. Jest możliwość również popływania w rzece, a także opalania się. Często, organizowane są na wyspie imprezy masowe takie jak koncerty i festiwale.
Dziwnych historii związanych z Belgradem nie brakuje. Nie brakuje również miejsc, które słyną z tej dziwności. Jednym z takich jest kawiarnia „?”. Ten znak ma symboliczne znaczenie. W XIX wieku, chciano nadać tej kawiarni nazwę „Kawiarnia katedralna”. Władze kościelne jednak nie wyraziły na to zgody. Nieugięty właściciel, postanowił nie wymyślać innej nazwy dla kawiarni, a jedynie umieścić na szyldzie znak zapytania, w okresie oczekiwania na satysfakcjonującą decyzję władz kościelnych. Nazwa „?” pozostała jednak do dziś.