Hiszpańska Barcelona, stolica Katalonii, uchodzi za najbardziej przyjazne miasto świata. Spotkać tam można ludzi z całego świata, o różnym kolorze skóry oraz różnego wyznania. Jej piękno przyciąga turystów przez cały rok, zwłaszcza, że panujący klimat temu sprzyja, ponieważ nawet zimą temperatura nie spada poniżej zera.
Spacerujemy po Barcelonie
Zaktualizowano 3 grudnia, 2023.
Sercem Barcelony jest tzw. Dzielnica Gotycka, niegdyś w całości otoczona murami, po których do dzisiejszych czasów zachowały się nieliczne fragmenty. Za jej najważniejszy punkt uważa się Placa de Sant Jaume, plac po którym można spacerować w otoczeniu gotyckich budowli, powstałych jeszcze w czasach świetności tego miasta, m.in. ratusz, Palau de la Generalitat, będący siedzibą rządu Katalonii, oraz katedra La Seu. To co urzeka w tej dzielnicy to wąskie uliczki, obszerne place z fontannami oraz ogrody, które są niemalże ukryte w bramach.
Barcelona jest wspaniałym miastem do spacerów. Posiada wiele urokliwych zakątków, w których wyczuwa się tutejszą atmosferę spokoju. Nikt się nigdzie nie spieszy, od godziny 14 rozpoczyna się sjesta i trwa do 17, gdy panuje największy upał. W tym czasie sklepy, restauracje oraz muzea są nieczynne. Warto wtedy wybrać się na najbardziej znaną ulicę w Barcelonie, La Rambla, szeroką promenadę, łączącą plac kataloński z portem, na której gromadzą się wszyscy ludzie. To na tej alei kwitnie życie kulturalne oraz towarzyskie miasta, pośród kwiatów, sklepików i restauracji oraz artystów ulicznych.
Idąc aleją dochodzi się do portu, z pomnikiem Kolumba, na szczycie którego jest wieża widokowa, sięgająca 52m. Naprzeciwko niego znajdują się stocznie, zachowane jeszcze z czasów średniowiecznych oraz kawałek dalej muzeum morskie, z kopią XVIII-wiecznej Galery Królewskiej. Przy porcie ciągnie się także pasaż oraz oceanarium. Port najlepiej zwiedzać albo płynąc statkiem albo jadąc kolejką linową, ciągnącą się nad wodą.
To co wyróżnia Barceloną pośród innych miast i najbardziej przyciąga turystów, jest Temple Expiatori de la Sagrada Familia – kościół Świętej Rodziny – nadal nie wykończony, pomimo, że jego budowa trwa już ok. 120 lat. wszystkie jego elementy architektoniczne mają symboliczne znaczenie, warto go również zwiedzić dla wieży widokowej, z której rozpościera się piękna panorama miasta. (Godziny otwarcia: październik – marzec – od 9.00 do 18.00; kwiecień – wrzesień – od 9.00 do 20.00). Drugim symbolem Barcelony jest Font Mágica (Magiczna Fontanna) znajdująca się przy Pałacu Narodowym, na której odbywają się spektakle w oparciu o muzykę i światło.
Mieszkańcom Barcelony wytchnienie daje Parc Guell, położony na wzgórzu. Pierwotnie miała to być dzielnica rezydencji, ale ostatecznie udostępniono to miejsce ludności jako park. Jego otoczenie stwarza wrażenie bajkowej scenografii. Dobrą konkurencją może być Parc de la Ciutadella, z ogrodami i jeziorem, z ZOO oraz z siedzibą Parlamentu i muzeum sztuki współczesnej. Parlament jak i muzeum znajdują się w budynku, przypominającym swoim kształtem fortecę.
Jednak największym obszarem zieleni w Barcelonie jest Park Montjuic (Żydowskie Wzgórze) widoczne z portu, z pięcioma muzeami, z wesołym miasteczkiem oraz ze słynną hiszpańską wioską, pełniącą funkcję naszego skansenu. Na szczycie wzgórza jest Castell de Montjuic – zamek, do którego wstęp jest bezpłatny, poza wnętrzami muzeum militarnego.
Dla lubiących górskie wspinaczki atrakcją będzie zdobyć szczyt Tibidabo, największego wzniesienia w okolicach Barcelony, mierzącego 500m.n.p.m :) Jeśli widoczność jest dobra, to można nawet zobaczyć pasmo Pirenejów oraz Majorkę.
Dla kibiców piłki nożnej, najważniejszym punktem w czasie takiej wycieczki, jest zapewne Camp Nou, stadion słynnej drużyny piłkarskiej, FC Barcelona. Wejście na stadion jest płatne, ale w to wliczona jest cena biletu do muzeum poświęconego drużynie.
Czy Barcelona to drogie miasto?
Barcelona może być trochę droższa niż inne hiszpańskie miasta, ale to zależy od tego, jakie masz oczekiwania i styl życia. Na pewno można znaleźć miejsca i restauracje, gdzie ceny są rozsądne, zwłaszcza jeśli wybierzesz się do mniej turystycznych dzielnic. W sumie warto jednak zainwestować w dobre jedzenie i zwiedzanie, prawda? Oto obecne ceny w Barcelonie.
1. Zakwaterowanie:
- Hostele: Cena za nocleg w hostelu zaczyna się od około 40-100 złotych.
- Średnia cena hotelu: Hotele średniej klasy kosztują od 150 do 400 złotych za noc.
2. Jedzenie:
- Tanie jedzenie uliczne: Około 20-40 złotych za posiłek.
- Restauracje średniej klasy: 50-150 złotych za osobę.
- Kolacja w ekskluzywnych restauracjach: Od 150 złotych w górę za osobę.
3. Transport:
- Bilety na transport publiczny: Około 8-12 złotych za pojedynczy bilet.
- Karty transportowe na kilka dni: 60-100 złotych w zależności od okresu ważności.
4. Atrakcje turystyczne:
- Bilety do Parku Güell: Około 30-40 złotych.
- Bazylika Sagrada Família: Około 100-150 złotych.
- Muzeum Picasso: Około 40-60 złotych.
5. Rozrywka:
- Bilet do kina: Około 30-40 złotych.
- Drink w barze: 20-40 złotych.
6. Zakupy:
- Ceny ubrań w popularnych sklepach: Zależy od marki, ale średnio 150-300 złotych za element odzieży.
- Pamiątki: 20-100 złotych, w zależności od przedmiotu.
7. Kawa i przekąski:
- Kawa w kawiarni: 10-20 złotych.
- Przekąska uliczna: 10-20 złotych.
Hiszpańska kuchnia
Śródziemnomorska, bazująca głównie na rybach, owocach morza i warzywach. To z Hiszpanii znane nam są oliwki oraz sama oliwa z oliwek. Ulubionym napojem, oprócz wina jest Sangria (napój na bazie czerwonego wina i owoców) oraz sidra (rodzaj jabłecznika), a także piwo.