manchester 1
Europa

Manchester – wielokulturowe miasto w sercu Anglii

W Manchesterze byłem przy okazji muzycznego koncertu, który odbywał się w tym mieście i korzystając z tej sposobności zdecydowałem się zarezerwować dwie noce w AirBNB – prywatny pokój 15 minut od centrum miasta za około 20 euro za dobę – i w trzy dni zwiedzić jak najwięcej atrakcji w Manchesterze jak to możliwe.

Do Manchesteru z Polski można dolecieć tanimi liniami lotniczymi typu RyanAir czy WizzAir już od 90 złotych za lot w jedną stronę, kwestia odpowiednio wczesnego zarezerwowania lotu w dacie z tanimi cenami. Wylot z Warszawy, Gdańska czy Krakowa. Możemy polecieć bezpośrednio do Manchesteru lub zahaczyć o pobliski Liverpool, z którego dojedziemy pociągiem w granicach 6 funtów w ciągu 45 minut do centrum Manchesteru. W przypadku lotniska w Manchesterze, znajduje się ono kilkanaście kilometrów od centrum miasta i dotrzemy stamtąd autobusem – koszt około 2 funtów za jakieś 20 minut drogi.

Jak przemieszczać się po Manchesterze?

Zanim przejdziemy do tego, co warto zobaczyć i zwiedzić w Manchesterze, zwróćmy uwagę na sposoby przemieszczania się. Samo miasto jest świetnie skomunikowane i wszędzie dojedziemy w dobrym czasie, jednak ogarnięcie wszystkich opcji transportu może zająć nam chwilę. Dostępne są typowe angielskie dwupiętrowe miejskie busy, Metrolink – czyli szybka kolejka miejska, taka hybryda tramwaju z metrem (można porównać do trójmiejskiej SKM-ki), do tego oczywiście Uber czy taksówki. Bilety do autobusów najłatwiej kupić bezpośrednio u kierowcy (warto mieć odliczoną kwotę lub niezbyt niewiele przekraczającą cenę biletu), a bilety do Metrolink kupimy na każdym przystanku przy pomocy biletomatu obsługującego karty i gotówkę, a także przez aplikację na telefony.

Sportowe atrakcje

Old Trafford nocą
Old Trafford nocą

Największą atrakcją w Manchesterze jest z pewnością stadion piłkarski Old Trafford, który służy za boisko piłkarskie dla klubu Manchester United. Odbywają się na nim również koncerty muzyczne i czasem jakieś wydarzenia sportowe typu mecze charytatywne z piłkarskimi gwiazdami z dawnych lat. Na mecz Manchesteru United zdobycie biletów nie jest najprostszą sprawą, ale na mecze z mniej popularnymi przeciwnikami jest to możliwe, kwestia kilkudziesięciu funtów i kilku godzin szukania w Internecie. Samo Old Trafford można również zwiedzić, wliczając do tego muzeum przedstawiające historię klubu, trofea etc. Najtańsza opcja to „Stadium Tour” za 18 funtów dla dorosłych, 12 funtów dla dzieci lub taniej, jeśli jesteśmy członkiem klubu, są też zniżki rodzinne. Są te droższe opcja, w tym „Old Trafford Experience” czy „Legends Tour”, gdzie po stadionie oprowadzi nas były zawodnik Manchesteru. Należy pamiętać, żeby zarezerwować swoją wizytę wcześniej przez Internet, bo bilety bywają często wyprzedane nawet na miesiąc przed, zależnie od zainteresowania. W pobliżu Old Trafford znajduje się również MegaStore, czyli klubowy sklep z koszulkami, pamiątkami i innymi gadżetami, a przed samym stadionem zobaczymy pomnik Sir Alexa Fergusona czy trójki byłych piłkarzy – Bobby’ego Charltona, Denisa Law’a i George’a Besta.

Drugą piłkarską atrakcją jest stadion Manchesteru City, znany jako Etihad Stadium. Jest to nowszy obiekt, powstały dopiero w 2000 roku, jednak dla fanów niebieskiej części Manchesteru to z pewnością warte do zobaczenia miejsce. O bilety meczowe jest odrobinę łatwiej, dostępne są również bardzo podobne do Old Trafford możliwości zwiedzenia stadionu, wraz z wejściem do szatni, zobaczenia trofeów etc.

Muzea w Manchesterze

National Football Museum w Manchesterze
National Football Museum w Manchesterze

Kolejne atrakcje miasta to mnogość muzeów. Wszystkie muzea w Manchesterze są całkowicie darmowe, działają jako instytucje charytatywne, więc jedyną opcją ich zarobku jest dobrowolny datek.

Największe muzeum w Manchesterze to Museum of Science and Industry, czyli Muzeum Nauki i Przemysłu. Składa się ono z kilku oddzielnych budynków, a zobaczymy tam między innymi dział poświęcony kolei, lotnictwu czy przemyśle włókienniczym. Regularnie są organizowane także wystawy edukacyjne dla rodzin z dziećmi.

Osobiści byłem również w Manchester Museum – można tam również znaleźć ciekawe wystawy dla rodzin z dziećmi, w zależności od aktualnej wystawy, a także w zależności od aktualnej wystawy trochę „poważniejsze” eksponaty, typu egipskie mumie, narzędzia i ozdoby z tamtych czasów, czy coś z włókienniczej przeszłości Manchesteru. Nie bez powodu polska Łódź była nazywana drugim Manchesterem.

Dla fanów piłki nożnej w Manchesterze znajdziemy również The National Football Museum. Muzeum stawia tutaj znowu na interaktywność i celuje w młodszych odbiorców, znajdziemy tam nawet różne zabawy typu strzelanie rzutów karnych do wirtualnej bramki na ścianie. Masa koszulek z różnych czasów i ciekawostki takie jak ochraniacz na głowę Petra Cecha. Przy muzeum działa również gift shop i mały pub, gdzie można poczuć angielską atmosferę i obejrzeć mecz przy piwie.

Jeśli interesujesz się sztuką to warto odwiedzić Manchester Art Gallery, można tam zobaczyć sporo ekscentrycznej sztuki. Druga, niewiele mniejsza manchesterska galeria to Whitworth Art Gallery. Natomiast People’s History Museum wszystkie swoje wystawy poświęca ludziom w Wielkiej Brytanii od 19 do 20 wieku. W mieście znajduje się również parę mniejszych muzeów, takich jak Manchester Jewish Museum czy Museum of Transport.

Ścisłe centrum Manchesteru

Manchester Town Hall
Manchester Town Hall

W samym sercu Manchesteru znajdziemy również wiele atrakcji. Przede wszystkim warto zobaczyć Manchester Town Hall, czyli wiktoriański, neogotycki budynek ratusza z 19 wieku na Albert Square. Tuż obok znajduje się wcześniej wspomniana Manchester Art Gallery. Odrobinę na północ natkniemy się na Market Street z wieloma sklepami, a tam szczególną uwagę warto zwrócić na kilkopiętrowy budynek handlowy Affleck’s. Mówiąc doniosłymi słowami jest to eklektyczny totem niezależnego handlu manchesterskiego. Znajduje się tam około 70 małych sklepów, głównie skupionych na alternatywnej modzie, muzyce, starych grach komputerowych. Prócz tego artyści tworzący tatuaże, fryzjerzy, manicurzystki, hipnoterapeuci, masaże tajskie, kawiarnie i wiele wiele więcej. Dość ekscentryczne, ale bardzo klimatyczne miejsce.

Jeden ze sklepów w Manchester Affleck's
Jeden ze sklepów w Manchester Affleck’s

Idąc ulicę dalej na północ znajdziemy jedno z największych centrów handlowych w Europie, czyli Manchester Arndale. Przygotujcie się na tłumy ludzi, masę angielskich sieciówek, ale też kilka ciekawych sklepów. Centrum jest naprawdę ogromne i można w nim spędzić dobrych kilka godzin. Tuż obok Arndale znajduje się Selfridges & Co., czyli bardzo luksusowy dom towarowy, w którym kupimy ubrania, kosmetyki, elektronikę, biżuterię i inne rzeczy.

W centrum znajdziemy również wiele zabytków takich jak Manchester Cathedral czy Victoria Baths. Przede wszystkim jednak warto przejść się jak najwięcej po ulicach Manchesteru, gdyż na każdym rogu możemy znaleźć coś interesującego. Kanał Manchesterski, wspaniała architektura, połączenie przemysłowego miasta opartego niegdyś na włókiennictwie z nowoczesnością daje naprawdę świetny efekt. Do tego China Town, świetne restauracje z kuchniami z całego świata, częste koncerty znakomitych muzyków i bogate życie nocne. To miasto ma naprawdę wiele do zaoferowania, jeśli damy mu szansę.

Great Northern Railway Company's Goods Warehouse w Manchesterze
Great Northern Railway Company’s Goods Warehouse w Manchesterze

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *