airbnb czy warto
Przydatne informacje i porady

AirBNB – czy warto? Zniżka na start

Niegdyś wydawało się, że podróżowanie kosztuje. Czasami mogło się okazać, że koszty podróżowania były naprawdę spore. Dziś na rynku dostępnych jest coraz więcej narzędzi wspomagających i promujących tanie podróżowanie. Jednym z takich narzędzi jest serwis AirBNB – czyli internetowy flatsharing lub roomsharing. Na czym to polega i w jaki sposób to działa? Czy warto korzystać z AirBNB? Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem w tym temacie.

Noclegi tańsze niż w hotelach czy hostelach

Roomsharing to nic innego, jak „współdzielenie pokoju”. Polega to na udostępnieniu swojego mieszkania czy swojego pokoju turystom. Narzędzie to jest na tyle wygodne, że każdy z oferujących na wynajem swoją nieruchomość indywidualnie ustala regulamin oraz opłaty za udostępnienie mieszkania czy pokoju. Dzięki temu, że korzysta się z ofert prywatnych osób, ceny są dużo bardziej przystępne od tych oferowanych przez pensjonaty czy hotele.

Ostatnio szukałem noclegu w związku z wyjazdem na koncert w Londynie, pobyt trzydniowy, bo postanowiłem również trochę pozwiedzać przy okazji. Najtańsze hotele znalazłem za 300zł za noc, a hostele (ze średnimi opiniami, 3/5 gwiazdek w Google) za około 200zł za noc. W AirBNB znalazłem sporo ofert w granicach 80-150 złotych za noc. Oszczędność rzędu kilkuset złotych przy kilkudniowym pobycie.

AirBNB – zniżka na start

Na pierwszy pobyt w AirBNB możesz uzyskać zniżkę (tak jakby kod rabatowy) na 100zł przy pobycie za minimum 300zł, to chyba całkiem niezła oferta. // Niestety w 2020 roku AirBNB zrezygnowało z tego systemu i nie ma już żadnych zniżek dla podróżujących.

Czy korzystanie z AirBNB jest bezpieczne?

Odpowiedź brzmi – tak, korzystanie z tego serwisu jest w stu procentach bezpieczne i bardzo łatwe. Cały proces udostępniania i wynajmowania kwater jest ściśle monitorowany. Ponadto na stronie działa system komentarzy, podobny do tego znanego z booking, blablacar czy allegro. Dzięki temu przed zarezerwowaniem kwatery potencjalny klient ma możliwość zapoznania się z opiniami innych gości, którzy skorzystali z oferty przed nami.

Aby móc korzystać z AirBNB jako turysta, w wielu przypadkach wymagane jest potwierdzenie tożsamości. Można zrobić to za pomocą karty kredytowej lub dokumentu – na przykład dowodu osobistego czy paszportu. Weryfikacja trwa maksymalnie do kilku dni.

Dzięki temu korzystanie z aplikacji jest w stu procentach bezpieczne, ponieważ gospodarz wie, kto jest jego gościem, a gość wie, u kogo spędzi noc.

Jak zapłacić za pobyt w AirBNB?

System dopuszcza wiele różnych metod płatności. Ich dostępność uzależniona jest w dużej mierze od lokalizacji oraz od kraju, z którego pochodzimy. Dla Polaków twórcy narzędzia przewidzieli następujące formy płatności:

  • karta kredytowa lub przedpłacona (tak zwana karta prepaid, np. z Revoluta czy Skrilla)
  • karta debetowa
  • PayPal
  • Apple Pay dla iOS.

W serwisie nie można niestety dokonywać płatności gotówką, twórcy uznali, że takie płacenie gospodarzom mogłoby być trochę dziwne lub niezręczne.

Najważniejsze zalety AirBNB

Niewątpliwie najważniejszą zaletą tego systemu jest możliwość znalezienia atrakcyjnego noclegu w bardzo przystępnej cenie. Czasami dzięki tej aplikacji można znaleźć nocleg w ciekawym miejscu za połowę czy nawet mniej niż połowę ceny, którą pobierają hotele i pensjonaty. Jest to szczególnie widoczne w miastach obleganych przez biznesmenów, polityków czy celebrytów. W takich miejscach ceny z założenia są wyższe. Dzięki AirBNB nie trzeba płacić za hotel kilkuset złotych, a co najwyżej sto kilkadziesiąt.

Kolejną zaletą narzędzia jest duża liczba ofert i możliwość dokładnej filtracji listy wyników. Dzięki dość bogatej liście kryteriów można w łatwy sposób znaleźć interesującą nas kwaterę.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest też możliwość poznania ciekawych ludzi – gospodarzy oraz rozejrzenia się po mieszkaniach miejscowych ludzi. Wielu turystów właśnie to ciekawi najbardziej.

Wady AirBNB

Jak wiadomo, w każdej beczce miodu znajdzie się łyżka dziegciu. Nie inaczej jest w przypadku AirBNB. Najważniejszą wadą systemu jest to, że trzeba za nocleg zapłacić z góry. Wiąże się to z koniecznością zamrożenia pewnej kwoty.

Kolejna wada, to fakt, że widoczna w systemie cena nie zawiera podatków oraz opłaty serwisowej portalu. Niestety te koszty trzeba doliczyć do ceny widocznej na stronie.

AirBNB – opinia

Korzystanie z portalu pozwala na podróżowanie po całym świecie za bardzo nieduże pieniądze. Dzięki aplikacji można rezerwować noclegi w przystępnych cenach w dowolnym miejscu na świecie, co pozwala to nie tylko na oszczędności, ale i na poznanie miejscowej ludności. Ostatnio byłem na 2 noce w Manchesterze z AirBNB, przyleciałem tam z samego rana i wcześniej zapytałem hosta czy mogę odstawić swój plecak przed godziną „zameldowania” w pokoju. Host się zgodził, co pozwoliło mi na zaoszczędzenie czasu i na przystąpienie do zwiedzania miasta od razu, już o 10 przed południem. Następnego dnia z samego rana zrobiłem sobie herbatę w kuchni i zapytałem hosta o ciekawe miejsca do zwiedzenia w Manchesterze. Gawędziliśmy miło z 15 minut. Co ciekawe, wracając wieczorem otrzymałem wiadomość na AirBNB z hasłem do wyłączenia alarmu w domu – okazało się, że hosta nie ma w domu i trzeba było ten alarm wyłączyć po wejściu do mieszkania. Zdziwiłem się trochę okazanym zaufaniem, ale bardzo pozytywnie. Cena tego pokoju była dwukrotnie niższa niż w najtańszych hostelach, w którym byłbym z kilkoma osobami w pokoju, a tutaj miałem prywatne pomieszczenie. Zdecydowanie warto.

Jeden komentarz

  • Mariusz

    Byłam ostatnio w Berlinie i zatrzymałem się w kawalerce w AirBNB, ogólnie wygodnie i taniej niż gdybym płacił za hotel, czysto też było.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *