Kair – Matka Świata

(Fot. The Mosque of Ahmad ibn Tulun © Asim Bharwani, CC BY-NC-ND 2.0)

Kair – stolica Egiptu, największe miasto Afryki i świata arabskiego, nazywane Matką Świata. Historia tego miejsca obejmuje już wiele tysiącleci i rozpoczyna się około 3 tysiące lat p.n.e. Wówczas na zachodnim brzegu Nilu, około 20km na południe od centrum Kairu, istniała stolica państwa faraonów – Memfis. W sąsiedztwie, na północnym-wschodzie zbudowano centrum religijne starożytnego Egiptu – Heliopolis. Sam Kair powstał dużo później. Pierwotnie istniała tutaj rzymska twierdza – Babilon. W VIIw. n.e. Arabowie na jej gruzach stworzyli garnizon wojskowy – Al-Fustat, zaś w Xw. miasto przemianowano na Al Qahira, na cześć zwycięstwa Fatymidów.

Dzięki bogatej historii, podczas pobytu w Kairze, nie można narzekać na brak zabytków. Podczas krótkiego pobytu trudno zdecydować, co warto zobaczyć w pierwszej kolejności.

Ze względu na miejsce lokalizacji, miejsca atrakcyjne turystycznie można podzielić na trzy kategorie:

  • Stary Kair;
  • współczesny Kair;
  • Memfis i nekropolia memficka.

Zwiedzanie Kairu tradycyjnie powinno rozpocząć się w najstarszej części miasta. Stary Kair posiada status światowego dziedzictwa UNESCO i dzieli się na dwie dzielnice: koptyjską i islamską.

Wokół rzymskiego Babilonu kwitło chrześcijaństwo i taki stan rzeczy pozostał do dziś. Na obszarze zniszczonej rzymskiej twierdzy stworzono Muzeum Koptyjskie, a wokół wciąż rozciąga się chrześcijańska dzielnica. Nad jedną z bram prowadzących do twierdzy, na 13 filarach (alegoria Jezusa i 12 Apostołów) wznosi się datowany na koniec III wieku n.e. najstarszy koptyjski kościół w Egipcie, zwany Kościołem „Zawieszonym”.

Muzułmański Kair powstał obok koptyjskiej dzielnicy, jako Al-Fustat, gdy Arabowie przejęli władzę nad Egiptem. Nad dzielnicą górują setki minaretów. Meczet Amra Ibn al-Asa jest najstarszym meczetem Egiptu. W historię islamskiego Kairu można zagłębić się w tutejszym Muzeum Sztuki Islamu. Od średniowiecznej bramy Bab Zuweila ku północy, aż do bramy Bab Al-Futuh biegnie tak zwana Sharia al-Muiz – oś muzułmańskiej dzielnicy, przy której stoi mnóstwo meczetów. Po drodze koniecznie trzeba wstąpić na bazar Khan al Khalili oraz napić się herbaty w słynnej kawiarni Fiszaoui.

Na południu, na niewielkim wzgórzu wznosi się XII-wieczna Cytadela Saladyna z Meczetem Alabastrowym (Meczet Muhammada Alego), który jest ikoną Kairu. Na terenie Cytadeli można zwiedzić Muzea: Policji, Wojska oraz Powozów ze złotą królewską karetą.

Nieopodal widać drugi bardzo rozpoznawalny zabytek Kairu – Meczet Hassana II (z XIVw.) z najwyższym minaretem świata, muzeum i mauzoleum założyciela Hassana II oraz znaną madrasą.

Na wschód od Cytadeli wznoszą się góry Mukattam – to stąd pochodzi materiał, z którego wybudowano piramidy. U stóp gór rozciąga się Miasto Umarłych – cmentarzysko pełne pięknych grobowców i mauzoleów zamieszkiwane przez, co najmniej, 2 miliony żywych ludzi. To trzeba zobaczyć na własne oczy.

Współczesny Kair to mieszanka europejskiego stylu, jakiego nabrał Egipt w XIX wieku dzięki wpływom francuskim oraz nowoczesnej architektury. W centrum znajduje się plac El Tahrir z gmachem Muzeum Kairskiego. Zwiedzanie wszystkich wystaw kosztuje niespełna 100 funtów egipskich, z czego większą część kwoty stanowi bilet na wystawę mumii. Eksponaty ułożone są chronologicznie – najcięższe sarkofagi i kamienne rzeźby, na piętrze – lekkie przedmioty znalezione m.in. w egipskich grobowcach. Gdyby ktoś chciał poświęcić każdemu eksponatowi choćby pół minuty, musiałby siedzieć w Kairskim Muzeum kilka miesięcy, ale przeciętne zwiedzanie trwa około 2h. Najpopularniejszym eksponatem jest słynna złota maska Tutanchamona.

Gdy obejrzycie już przedmioty znalezione w grobowcach, warto również zobaczyć skąd pochodzą. Około 20km na południe od centrum Kairu znajduje się płaskowyż w Gizie z kompleksem piramid oraz pilnującym je Sfinksem. Zobaczenie tej atrakcji będzie was kosztować 60 funtów egipskich. Wstęp do Wielkiej Piramidy Cheopsa to koszt 100 funtów. Jeśli macie klaustrofobię lub problemy oddechowo-krążeniowe, lepiej zrezygnować ze zwiedzania ciasnych i dusznych wnętrz grobowców na rzecz przejażdżki na wielbłądzim grzbiecie.

Do ważnych zabytków egipskiej historii w okolicach Kairu zaliczają się także pozostałości starożytnego Memfis oraz grobowce w Sakkarze, Dahszur i Abusir, które podobnie jak kompleks w Gizie znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

cairo photo

cairo photo

cairo photoPhoto by Michael Cavén

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *