kair
Afryka

Kair – Matka Świata

Kair – stolica Egiptu, największe miasto Afryki i świata arabskiego, nazywane Matką Świata. Historia tego miejsca obejmuje już wiele tysiącleci i rozpoczyna się około 3 tysiące lat p.n.e. Wówczas na zachodnim brzegu Nilu, około 20km na południe od centrum Kairu, istniała stolica państwa faraonów – Memfis. W sąsiedztwie, na północnym-wschodzie zbudowano centrum religijne starożytnego Egiptu – Heliopolis. Sam Kair powstał dużo później. Pierwotnie istniała tutaj rzymska twierdza – Babilon. W VIIw. n.e. Arabowie na jej gruzach stworzyli garnizon wojskowy – Al-Fustat, zaś w Xw. miasto przemianowano na Al Qahira, na cześć zwycięstwa Fatymidów.

Dzięki bogatej historii, podczas pobytu w Kairze, nie można narzekać na brak zabytków. Podczas krótkiego pobytu trudno zdecydować, co warto zobaczyć w pierwszej kolejności.

Ze względu na miejsce lokalizacji, miejsca atrakcyjne turystycznie można podzielić na trzy kategorie:

  • Stary Kair;
  • współczesny Kair;
  • Memfis i nekropolia memficka.

Zwiedzanie Kairu tradycyjnie powinno rozpocząć się w najstarszej części miasta. Stary Kair posiada status światowego dziedzictwa UNESCO i dzieli się na dwie dzielnice: koptyjską i islamską.

Wokół rzymskiego Babilonu kwitło chrześcijaństwo i taki stan rzeczy pozostał do dziś. Na obszarze zniszczonej rzymskiej twierdzy stworzono Muzeum Koptyjskie, a wokół wciąż rozciąga się chrześcijańska dzielnica. Nad jedną z bram prowadzących do twierdzy, na 13 filarach (alegoria Jezusa i 12 Apostołów) wznosi się datowany na koniec III wieku n.e. najstarszy koptyjski kościół w Egipcie, zwany Kościołem „Zawieszonym”.

Muzułmański Kair powstał obok koptyjskiej dzielnicy, jako Al-Fustat, gdy Arabowie przejęli władzę nad Egiptem. Nad dzielnicą górują setki minaretów. Meczet Amra Ibn al-Asa jest najstarszym meczetem Egiptu. W historię islamskiego Kairu można zagłębić się w tutejszym Muzeum Sztuki Islamu. Od średniowiecznej bramy Bab Zuweila ku północy, aż do bramy Bab Al-Futuh biegnie tak zwana Sharia al-Muiz – oś muzułmańskiej dzielnicy, przy której stoi mnóstwo meczetów. Po drodze koniecznie trzeba wstąpić na bazar Khan al Khalili oraz napić się herbaty w słynnej kawiarni Fiszaoui.

Na południu, na niewielkim wzgórzu wznosi się XII-wieczna Cytadela Saladyna z Meczetem Alabastrowym (Meczet Muhammada Alego), który jest ikoną Kairu. Na terenie Cytadeli można zwiedzić Muzea: Policji, Wojska oraz Powozów ze złotą królewską karetą.

Nieopodal widać drugi bardzo rozpoznawalny zabytek Kairu – Meczet Hassana II (z XIVw.) z najwyższym minaretem świata, muzeum i mauzoleum założyciela Hassana II oraz znaną madrasą.

Na wschód od Cytadeli wznoszą się góry Mukattam – to stąd pochodzi materiał, z którego wybudowano piramidy. U stóp gór rozciąga się Miasto Umarłych – cmentarzysko pełne pięknych grobowców i mauzoleów zamieszkiwane przez, co najmniej, 2 miliony żywych ludzi. To trzeba zobaczyć na własne oczy.

Współczesny Kair to mieszanka europejskiego stylu, jakiego nabrał Egipt w XIX wieku dzięki wpływom francuskim oraz nowoczesnej architektury. W centrum znajduje się plac El Tahrir z gmachem Muzeum Kairskiego. Zwiedzanie wszystkich wystaw kosztuje niespełna 100 funtów egipskich, z czego większą część kwoty stanowi bilet na wystawę mumii. Eksponaty ułożone są chronologicznie – najcięższe sarkofagi i kamienne rzeźby, na piętrze – lekkie przedmioty znalezione m.in. w egipskich grobowcach. Gdyby ktoś chciał poświęcić każdemu eksponatowi choćby pół minuty, musiałby siedzieć w Kairskim Muzeum kilka miesięcy, ale przeciętne zwiedzanie trwa około 2h. Najpopularniejszym eksponatem jest słynna złota maska Tutanchamona.

Gdy obejrzycie już przedmioty znalezione w grobowcach, warto również zobaczyć skąd pochodzą. Około 20km na południe od centrum Kairu znajduje się płaskowyż w Gizie z kompleksem piramid oraz pilnującym je Sfinksem. Zobaczenie tej atrakcji będzie was kosztować 60 funtów egipskich. Wstęp do Wielkiej Piramidy Cheopsa to koszt 100 funtów. Jeśli macie klaustrofobię lub problemy oddechowo-krążeniowe, lepiej zrezygnować ze zwiedzania ciasnych i dusznych wnętrz grobowców na rzecz przejażdżki na wielbłądzim grzbiecie.

Do ważnych zabytków egipskiej historii w okolicach Kairu zaliczają się także pozostałości starożytnego Memfis oraz grobowce w Sakkarze, Dahszur i Abusir, które podobnie jak kompleks w Gizie znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

cairo photo

cairo photo

cairo photoPhoto by Michael Cavén cc

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *