praga
Europa

Praga – Czarodziejski świat

Światem dosłownie dla każdego jest stolica Czech, Praga. Największe miasto Czech znajduje się w środkowej części kraju. Znaleźć można tam wszystkie najważniejsze ośrodki administracyjne, akademickie oraz turystyczne tego kraju. I największy na świecie stadion piłkarski. Strahov umiejscowiony jest w pobliżu wzgórza Petrin, liczącego 372 metry wysokości. Na pewno w te okolice będzie każdemu turyście łatwo trafić, bo na samym szczycie wzgórza znajduje się kopia wieży Eiffla. Jeśli chodzi o sam stadion, to jest on w stanie pomieścić 220.000 kibiców. Jest więc imponujących rozmiarów. Właścicielem stadionu jest klub piłkarski Sparta Praga. Oprócz funkcji czysto sportowej, na stadionie organizowane są również imprezy kulturalne.

Będąc w Pradze, na pewno będzie się przejeżdżało przez zabytkowy most Karola IV. Łączy on dwa brzegi Wełtawy. Ciekawostką może być to, że budowany w 1357 roku most, zawiera w swojej strukturze jajka. Jak to może? Białka z jajek dodawane były do zaprawy. Być może dlatego konstrukcja jest tak solidna i trwała. Most ozdabiany jest różnymi wieżyczkami, które nadają mu wyjątkowy charakter.

Obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty jest również Rynek Starego Miasta. Historia rynku związana jest ze średniowiecznymi czasami. Na rynku rozgrywane były najważniejsze wydarzenia z historii Czech. Jednym z takich była egzekucja 27 szlachciców. W jego obrębie znajduje się wiele zabytków. Zaliczyć można do nich barokowy kościół św. Mikołaja, Ratusz Staromiejski. pałac Golc – Kińskich czy

A jeśli już mowa o pałacach, to w samej Pradze znajduje się ich kilka. Warto odwiedzić przynajmniej Pałac Lucerna. Nie będzie problemu z trafieniem do niego, gdyż znajduje się w samym centrum. Pałac początkowo w zamyśle projektantów miał być stadionem hokejowym. Jednak po różnego rodzaju ustaleniach, zmieniono koncepcję na typowy pałac. W dzisiejszych czasach pełni funkcje kulturalne. Znaleźć można tam Wielką Salę, Kino oraz Pasaż Handlowy. Jeśli ktoś ma ochotę i pieniądze na luksusowe zakupy, to na pewno tam właśnie powinien się udać. W Pasażu można nabyć ubrania od najlepszych projektantów z całego świata.

Praga jest idealnym miejscem dla młodych miłośników Zbigniewa Nienackiego. Miejscem akcji jego powieści „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic” jest właśnie to czarodziejskie miasto. Można więc śladami Pana Samochodzika zwiedzić Pragę natrafiając po drodze na wiele ciekawych miejsc takich jak Złota Ulica, Cmentarz Żydowski czy pomnik rabina Lőwe.

Zwiedzać Pragę można również z polskim dziennikarzem Mariuszem Szczygłem. Jak sam mówi, jest zakochany w Czechach z wzajemnością. Jego reportaże oparte są na historiach zwykłych ludzi zamieszkujących dawną Czechosłowację. Opowiada również o znanych postaciach takich jak Helena Vondrackova czy Karel Gott, ale z całkiem innej perspektywy. Jednym z najbardziej znanych dzieł autora jest „Gottland”.

Skromne śniadanie, przekąski i obfity obiad. Na takie zestawy można przygotować się, jeśli chodzi o jedzenie. Zazwyczaj na obiad podawane są dwa dania: zupa oraz danie głównie. Do najbardziej znanych zup należą rosół z uszkami oraz zupa ziemniaczana. Za zupę uważane są również flaki. Główne danie bardzo często składa się z wieprzowiny. Jest to ulubione mięso prażan. Równie popularna jest  wołowina oraz cielęcina. Oczywiście, wszystkie mięsa podawane są na podstawie różnego rodzaju przepisów. Każde danie mięsne w Czechach musi być wzbogacone o knedlik. Jest to produkt wytwarzany z mąki, ziemniaków, kaszy manny. Formuje się to na kształt chleba i podaje się z drutem, którym taki bochen jest krojony.

Śmiało można stwierdzić, że stolica Czech jest czarodziejskim światem dla każdego bez wyjątku. I miłośnicy sportu i miłośnicy szeroko pojętej kultury znajdą tu coś dla siebie. Czas spędzony w czeskiej Pradze na pewno można będzie zaliczyć do udanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *