madagaskar
Afryka

Madagaskar – cuda natury na czwartej wyspie świata

Madagaskar przed wiekami odłączył się od kontynentu afrykańskiego. Obecnie jest czwartą pod względem wielkości wyspą świata. Oderwanie się od Afryki spowodowało niezwykły rozwój fauny i flory na wyspie. Niespotykane gatunki roślin i zwierząt przyciągają w ten rejon miłośników przyrody, biologów, geografów oraz rzesze turystów. Istnieje tutaj wiele gatunków roślin i zwierząt, które do dziś nie zostały sklasyfikowane. Madagaskar zachwyci nas skaczącymi z drzewa na drzewo lemurami, kameleonami, które potrafią przyjąć kolor otoczenia czy ćmami tak dużymi, że nie zmieszczą nam się na otwartej dłoni.

Zaktualizowano 5 grudnia, 2017.

Madagaskar jest państwem wyspiarskim położonym na Oceanie Indyjskim, na wschodnim wybrzeżu Afryki. Oprócz wyspy w skład państwa wchodzą liczne przybrzeżne wysepki. Stolicą Madagaskaru jest Antananarywa. W 1960 r. Madagaskar uzyskał niepodległość (wcześniej był pod władzą Francji). Liczbę mieszkańców kraju szacuje się na około 22 mln osób. Klimat wyspy nie jest jednolity, na północy jest równikowy, a na południu przechodzi w zwrotnikowy. Na Madagaskarze istnieje wiele jezior (wulkanicznych, tektonicznych i przybrzeżnych).

Naturalna flora wyspy jest zróżnicowana. Spotykamy tutaj lasy równikowe. Podzwrotnikowe lasy suche, sawanny. Madagaskar jest jednym z największych na świecie skupisk gatunków endemicznych. Występuje tu i tylko tu wiele gatunków żółwi, lemurów, krokodyli i kameleonów, a w wodach przybrzeżnych pływają latimerie (określane jako żywe skamieniałości). Biało piaszczyste plaże wzbudzają zachwyt turystów, którzy spędzają wakacje na Madagaskarze, a przepiękne widoki zapierają dech w piersiach.

Wielu turystów decyduje się na nurkowanie w głębiach oceanu w poszukiwaniu skarbów (we wrakach statków pirackich bądź tych zatopionych przez piratów). Wspaniałym doświadczeniem, które wielu turystów sobie chwali jest wędrówka przez tropikalny las deszczowy, gdzie można w pełni poczuć naturę (a nawet poczuć się jej częścią).

Co warto zobaczyć na Madagaskarze?

Park Narodowy Ambre znajduje się w południowej części wyspy wśród wulkanicznych wzgórz. Jest jednym z niezwykle zróżnicowanych gatunkowo obszarów Madagaskaru. Możemy tutaj podziwiać wodospady i wulkaniczne jeziora, a także ponad 75 gatunków ptaków i nieco mniej gatunków gadów i ssaków. Zachwycą nas tutaj cudownie kwitnące orchidee.

Park Narodowy Isalo jest położony w odległości 400 km na południowy – zachód od Antananarywy (co jak na odległości w tej części świata niewiele, np. Park Ambre to już odległość 1000 km od stolicy kraju). Tutaj również jak w Ambre spotkamy lemury.

Rezerwat przyrody Tsingy de Bemaraha jest rezerwatem, który znajduje się na zachodnim wybrzeżu wyspy. Możemy podziwiać tutaj kanion rzeki Manambolo, las wapiennych iglic, a także rezerwat życia lemurów, liczne gatunki orchidei i roślin z rodziny liliowatych. Już w I poł. XX w. został objęty ochroną rezerwatową. W 1990 r. wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Pałac Rova w mieście Tana jest siedzibą dawnych królów Madagaskaru. Pałac powstał w XIX w., jednak spłonął w tajemniczych okolicznościach i do dziś przetrwały jedynie jego ruiny, a właściwie mury „zewnętrznego” pałacu. Anilana to wspaniała propozycja odpoczynku po dniach zwiedzania, są to plaże położone na północnym skraju wyspy. Aleja Baobabów znajduje się w zachodniej części Madagaskaru. Ponad tysiącletnie drzewa przypominają przydrożne słupy (na ich zakończeniu widnieją pióropusze gałęzi, co na tle pomarańczowej drogi tworzy niezwykły pejzaż). Wzgórze Ambohimanga – to tutaj możemy zobaczyć letnią rezydencję królewską. Wewnątrz murów znajduje się drewniana „rova”, którą datuje się na XVIII w. oraz dwa pawilony wybudowane w XIX w. dla królowej Renavalony I, którą ludność nazywała Okrutną (na jej wygnano oraz zamordowano kupców oraz misjonarzy europejskich, a także przywrócono do łaski dawne wierzenia związane z kultem przodków). Królewskie Wzgórze Ambohimanga jest wpisane na Listę UNESCO.

Kamienne grobowce w osadzie Betioka – znajdujące się na nich malowidła przedstawiały całe życie zmarłego; zwieńczone są drewnianymi rzeźbami, rogami oraz czaszkami zebu. Plaże w Ankao i w Ifaty – plaże położone w południowej części wyspy. Nosy Be – mała wyspa nazywana „mekką Turystów”.

Urodziłam się w 1986 r. Bibliotekarka z wykształcenia i wykonywanego zawodu.

2 komentarze

  • Marciniak

    Madagaskar, love! Oglądałem większość materiałów o tej wyspie, liczę że uda mi się kiedyś tam pojechać, szkoda że to jednak wyprawa na kilkanaście tysięcy złotych :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *