Noto – spokojne jednolicie odbudowane miasteczko

Joanna Kulik
3 czytania

Noto obecnie zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych sycylijskich miasteczek. Powstało w XVIII wieku, w miejscu Noto Antica, które w 1693 roku doszczętnie zniszczyło trzęsienie ziemi. Odbudowano je w ramach jednolitego projektu, dzięki czemu jego urok nie kryje się tylko w paru budowlach. Noto jako całość zostało wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Podczas odbudowy Noto, postawiono na efektowną powłokę. Wnętrza zabytków nie zrobią największego wrażenia. Wystrój jest zwykle bardzo uproszczony. Jednak wszystko wynagradzają promienie słońca. Dzięki nim budynki z białego tufu mogą się pochwalić charakterystyczną ciepłą, miłą dla oka miodową barwą. Dodaje to miejscu specyficznej atmosfery, która pozwala na wielogodzinne spacery i chwile zadumy – mimo że obszar jest niewielki.

Architekci w projekcie wykorzystali to, co można zawdzięczać naturze. Wystawne place i liczne schody budowano z wykorzystaniem wzgórz. Rozległe widoki natury koją oczy. Ulice wytyczono w sposób regularny. Miasto podzielono także na dwie części: dolna dzielnica dla bogatych oraz skromniejsza okolica dla biedniejszych. Ta pierwsza wydaje się okazalsza przede wszystkim przez fakt, że to tam znajdują się praktycznie wszystkie ważniejsze zabytki miasteczka. A są to zaledwie trzy najważniejsze place i trzy ulice. Mimo wszystko nie warto zapominać o górnej dzielnicy, bowiem i ona posiada charakterystyczny dla miasteczka urok.

Na główną ulicę Noto (Corso Vittorio Emanuele II) prowadzi brama postawiona na wzór rzymskiego łuku triumfalnego. Prowadzi ona do Placu Immacolata i ozdabiającego go kościoła San Francesco all’Immacolata. Zaraz za nim znajduje się okazały klasztor Santissimo Salvatore z niezwykłymi balkonami.

Tak okazałego miejsca jak Piazza Municipio trudno szukać na całej Sycylii, a nawet dalej. Góruje na nim Katedra z dwiema bliźniaczymi wieżami, którą zdobi się każdą wizytówkę z tej okolicy. Po drugiej stronie ujrzeć można równie okazały Ratusz, a także dawną siedzibę znanej arystokratycznej rodziny – Palazzo Landolina.

Poprzez jednolitość zabudowy Noto można by uznać za monotonne. Może się wydawać, że wystarczy przejść  jedną ulicę. Nic bardziej mylnego. Z każdego kąta miasteczka wypływa ten cudowny urok, który nakazuje zatrzymać wzrok. Zachwyca każda kolejna budowla. Pałac Nicolaci di Villadorata z niezwykle okazałą salą (Salone delle Feste) ukazującą wyjątkowość dawnych wnętrz, jest otwarty dla zwiedzających. Przykuwa uwagę jednak głównie dzięki przepięknym fasadom bogato zdobionym kamiennymi rzeźbami. Należy także zwrócić uwagę na Teatro Comunale oraz kościół San Domenico.

Wspomniane wyżej trzęsienie ziemi zniszczyło nie tylko Noto, ale także oddalone o 30 km (i więcej) miasta  Modica czy Ragusa. One również zostały odbudowane. I również szczycą się okazałym barokowym stylem. W Ragusie rewelacyjnego efektu dodają elektryczne lampy, które oświetlają średniowieczną część miasta. Modica zachwyca swoim położeniem w dolinie oraz wielopoziomową zabudową centrum.

noto sicily photoPhoto by Epsilon68 – Street and Travel Photography cc

noto sicilia photoPhoto by Freebird_71 cc

Udostępnij artykuł
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *