taormina
Europa

Taormina – europejski kawałek raju

„Kawałek raju na ziemi” – jak twierdził Geothe. Według niego „żadna widownia, w żadnym teatrze, nie miała przed oczami takiego spektaklu” jaki można podziwiać z Teatro Greco – najistotniejszego zabytku w mieście. Zauroczyło także niemieckiego marszałka polowego Kesserlinga, który założył tutaj kwaterę, pomimo faktu, iż nie jest to miejsce strategiczne. Taka właśnie jest Taormina.

Najpopularniejszy kurort sycylijski posiada wyjątkowy urok. Usytuowanie na wzgórzu daje niezapomniane widoki. Pachnące kwiatami uliczki z ukwieconymi balkonami pozwalają się odprężyć, a eleganckie butiki i ekskluzywne lokale pozwalają poczuć zapach luksusu. Taormina rosła w siłę popularności od lat 50. i z czasem stawała się coraz bardziej modna i elegancka. Słynie z odbywających się tutaj festiwalu sztuki oraz festiwalu filmowego, zapierających dech widoków i z plaż, które dają możliwość błogiego wypoczynku.

Taormina to bardzo popularne i chętnie wybierane miejsce na odpoczynek, zarówno letni jak i zimowy. Ulubione miejsce wielu znanych i prominentnych. Latem oblężenie turystów nie do końca pozwala poznać uroki tego zakątka, dlatego najlepiej przyjechać tutaj w sezonie jesienno-zimowym. Miasto położone na zakrzywionym tarasie (204 m n.p.m.), w cieniu skalistego Monte Tauro pamięta czasy Arabów i Normanów. Była stolica bizantyjskiej Sycylii jednak najwięcej z obecnego uroku zawdzięcza Rzymianom.

Na wielu ulicach ruch samochodowy jest zabroniony, dlatego warto zatrzymać się na dużym parkingu przed miastem i dojechać do niego specjalnym autobusem, oddając się w pełni podziwianiu niekończących się panoram morza i gór. Drugą opcją jest wjechanie małą kolejką linową z położonego nieopodal Mazzaro, gdzie również znajduje się duży parking.

Zwiedzanie najlepiej zacząć od Porta Messina, bramy do które prowadzi wspinająca się od strony morza Via Luigi Pirandello. To w tym miejscu zaczyna się główna ulica Taorminy (Corso Umberto I), prowadząca między licznymi butikami, sklepami z pamiątkami i eleganckimi kawiarniami. Przechodząc tą trasą można podziwiać ukwiecone balkony, kościoły, ładne place i pomijane budynki historyczne.

Ważniejsze zabytki można zobaczyć po dojściu na Piazza Vittoria Emanuele II, położonego w miejscu dawnego forum rzymskiego. Plac szczyci się XIV-wiecznym Palazzo Corvaia, w którym znajduje się muzeum ze sztuką ludową oraz przedmiotami użytkowymi, takimi jak ceramika z całej Sycylii czy przybory pasterskie. Mauretańska X-wieczna wieża odzwierciedla charakterystyczne dla lokalnego budownictwa zdobienia – biało-czarne płytki z lawy i pumeksu. Przy okazji można zajrzeć do miejsca niegdyś chętnie odwiedzanego przez Tennessee Williamsa – Shaker Bar. W pobliżu znajduje się także XVII-wieczny kościół Santa Caterina, częściowo zbudowany na ruinach Odeonu. Skromne pozostałości można zobaczyć na tyłach budowli oraz na murach nawy.

Naistotniejszy miejscem, bez zobaczenia którego nie powinno się opuścić Taorminy, jest Teatro Greco. Pochodzący z IV w. p.n.e. zabytek porównuje z Teatrem w Syrakuzach. Jest nieco mniejszy, ale za to z amfiteatru rozpościera się widok na Morze Jońskie, Etnę, widać z niego góry znajdujące się w głębi Sycylii oraz zarys Gór Aspromonte na Półwyspie Apenińskim. Odbywają się tutaj koncerty największych gwiazd, przedstawienia operowe i inne pokazy mające miejsce w czasie trwania Taormina Arte. Festiwal sztuki odbywa się od lipca do września.

Poniżej Teatru znajduje się zielona oaza odpoczynku – Parco Duca di Cesaro założony przez Szkotkę, której „zalecono” przesiedlenie się po odkryciu romansu z Edwardem VII. Znajduje się tutaj wiele rzadkich i egzotycznych roślin a miejsce zachęca do spacerów i zadumy.

Piazza del Duomo to kolejny plac, na który warto skierować swoje kroki. Sama Katedra nie jest najokazalsza, ale obok niej znajduje się fontanna z charakterystycznym kobiecym centaurem stanowiącym także herb miasta. W znajdującym się niedaleko przepięknym XV-wiecznym Palazzo Duchi dei Santo Stefano odbywają się wystawy sztuki. Piazza IX Aprile to z kolei „pokazowy” plac. Tutaj zbierają się ludzie szukający odpoczynku i rozrywki, chcący poznać nowych ludzi i jednocześnie podziwiać wspaniały widok na Etnę i morze. Tutaj toczy się także życie nocne miasta. Jednak wszystko ma swoją cenę. Na placu znaleźć można najbardziej prestiżowe i eleganckie lokale, gdzie ceny są dużo wyższe niż w innych miastach wyspy.

Z pobliskiego Monte Tauro (398 m. n.p.m.) również można podziwiać wspaniałe widoki na okolicę. Znaleźć tutaj można Sanktuarium Madonna Della Rocca i ruiny Castello Saraceno. Na szczycie góry, która znajduje się 5 km od Taorminy, można odwiedzić miasteczko Castelmola. Z powodu rozpościerających się stąd widoków i słynnego migdałowego wina latem miejsce jest oblegane przez przyjezdnych. Posiadając trochę więcej czasu warto przejechać 17 km, by zobaczyć Gola del’Ancantara. Ten niezwykle efektowny wąwóz tworzą ściany uformowane z warstw lawy z Etny.

Taormina to także – dla niektórcyh może przede wszystkim – znany kurort wypoczynkowy. Oferuje mnóstwo dużych kamienistych plaż usytuowanych w zatoczkach, dających odpoczynek po godzinach poznawania uroków miasta. Preferując piasek można wjechać do znajdującego się w pobliżu Giardini-Naxos. Plaże tego ośrodka letniskowego są jednak bardzo zatłoczone.

Jeden komentarz

  • START Hotel ARAMIS*

    „Kawałek raju na ziemi” – jak twierdził Geothe. – i w cale mu się nie dziwię. Przepiękna miejscowość! Mam tylko nadzieję, że w życiu przynajmniej raz tam będę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *