poznan
Polska

Poznań – uniwersyteckie miasto królów

Szczypta studenckiego życia, garść nowoczesności i gro unikatowej architektury – oto co daje się odczuć rzucając się w wir poznańskiej codzienności.

Centrum wielkopolski ma do zaoferowania zdecydowanie więcej, niż smak „poznańskich pyr” i poznańskie koziołki. Wśród rankingu polskich miast „do życia” magazynu „Przekrój”, Poznań wciąż lansuje się w czołówce. W czym kryje się jego magia i na co warto zwrócić uwagę będąc gościem owej krainy?

Poznań to była siedziba władców Polski. Liczne pozostałości historyczne zostały zachowane do dziś. Wycieczkę zaczynamy od podziwiania renesansowej architektura Starego Rynku. Ratusz, waga miejska, pręgierz, czy mitologiczne fontanny Neptuna, Apolla czy Marsa tworzą powłokę unikatowości. To miejsce, w którym warto zatrzymać się na chwilę. Przyjrzeć się każdemu elementowi, by na własnej skórze poczuć powiew historii. Ten sam przecież rynek jeszcze niedawno nosił nazwę Adolf Hitler Platz. W tereny Starego Rynku warto wybrać się w godzinach południa, gdyż właśnie o 12 zaczyna się widowisko legendarnych koziołków stukających się rogami.

Stary Rynek to także Kościół farny św. Stanisława Biskupa. W całości opiewa barokiem. Zachwyca bogatym wnętrzem, zdobieniami i marmurem.

Na Ostrowie Tumskim spotkamy się z czarem gotyckiej katedry. Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła to miejsce pochówku pierwszych władców Polski. A przypuszczalnie – miejsce chrztu Mieszka I.

Jeśli mamy ochotę na szczyptę kultury, odwiedźmy Zamek Cesarski na ul. Św. Marcina. Co ciekawe, to ostatni zamek monarszy wybudowany w Europie. Po renowacji stał się centrum kultury. Warto zatem spojrzeć w kalendarz i wybrać odpowiedni repertuar dla siebie, np. co poniedziałkowe kino.

Poznań to raj dla aktywistów. Okazuje się, że aby dobrze spędzić wakacje, nie trzeba wyjeżdżać z miasta. Rower? Rolki? Narty? To nie problem – wystarczy odwiedzić Maltę. Lunapark, Fly Board, lodowisko, Spa i inne atrakcje można znaleźć właśnie tutaj. Choć nie tylko. Poznań to też liczne stawy, parki, nowe Zoo i inne obiekty. Niecodzienny klimat palmiarni, czy parku botanicznego to eden dla osób uwielbiających długie spacery.

Jeśli po spotkaniu z kulturą pragniemy zaczerpnąć powietrza nowoczesności, warto odwiedzić budynki Międzynarodowych Targów Poznańskich, czy też szklane drapacze chmur na placu Andersa – Poznań Financial Center i Andersia Tower. To jedne z najwyższych wieżowców miasta i jego znak rozpoznawczy.

Poznań to ikona niecodziennej architektury. Tutaj gotyk łączy się z renesansem. Nowoczesność z historią. To miasto kilku twarzy. Z jednej strony ważna oprawa historyczna – pozostałości królewskiego świata i wojen. Z drugiej bieg za trendami i  monumentalizm nowoczesności.

Jedno jest pewne – każdy znajdzie w nim miejsce dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *