san diego
Ameryka Północna

San Diego – Raj dla surferów

San Diego, leżący nad brzegiem Oceanu Spokojnego w słonecznej Kalifornii jest piątym na liście najbogatszych miast świata. Jest to bardzo piękne, o łagodnym klimacie, doskonałej lokalizacji i bogactwie kultury stanowi raj turystyczny. Poza tym jest to największy w USA ośrodek badań i rozwoju biotechnologii, a swoje siedziby ma tu kilkanaście wielkich firm z tej branży oraz znane instytuty badawcze. W San Diego rozwija się również przemysł ciężki: lotniczy, maszynowy, stoczniowy i rakietowy, a także przemysł spożywczy, włókienniczy i kilka innych gałęzi.

Rdzenna ludność indiańska na terenach obecnej Kalifornii pojawiła się już dziesięć tysięcy lat temu, ale początki typowej cywilizacji związane są z Hiszpanią i jej kolonią w tych rejonach. W połowie XVIII wieku w tym rejonie powstał pierwszy fort, a kilka lat później Mission San Diego de Alcalá – chrześcijańska misja franciszkanów.

Większość atrakcji miasta związana jest z wodą i przyrodą. Ciekawostką są dwa muzea: USS Midway i Star of India – żaglowiec. Poza typowo „morskimi” atrakcjami można też podziwiać w mieście zabytki architektoniczne, będące pozostałością dawnych kolonizatorów. Tradycję i nowoczesność łączy w sobie Downtown, wraz z portem. Poza drapaczami chmur można tu też podziwiać klasyczne wąskie uliczki dawnego miasta. Dla dzieci największą atrakcję stanowi Legoland oraz park SeaWorld, w którym znajduje się basen delfinów, jeden z największych na świecie z warunkami maksymalnie zbliżonymi do naturalnych. Na pewno jest to super atrakcja dla całej rodziny, a główną atrakcją jest Shamu, wielka orka zachwycająca ludzi swoimi sztuczkami. Ewenementem jest też Park Balboa, będący zarówno skupiskiem roślinności jak i budynków w stylu kolonialnym, muzeów oraz ZOO, który ma tu szczególny charakter, gdyż stanowi raczej formę parku safari, a zwierzęta biegają swobodnie po całym terenie. Ogród zwiedza się w specjalnych samochodzikach. Park zachwyca roślinnością, okazami drzew, ogrodami, promenadami tylko dla pieszych i hiszpańskimi budynkami w stylu kolonialnym.

W San Diego znajduje się wiele galerii i muzeów, głównie San Diego Museum of Art, Museum of Contemporary Art San Diego, The Timken Gallery, The Mingei International Museum, The Museum of Photographic Arts, The Museum of the Living Artist, The Museum of Man, The San Diego Natural History Museum, The Reuben H. Fleet Science Center, The San Diego Air & Space Museum, The San Diego Children’s Museum.

Poza tym ukulturalniać można się w operze, The San Diego Opera, która została uznana przez Opera America – The National Service Organization for Opera za jedną z najlepszych w USA. Działa też Symfonia The San Diego Symphony, chór The San Diego Master Chorale oraz La Jolla Symphony and Chorus i Orchestra Nova. Darmowe koncerty muzyki poważnej odbywają się regularnie w Spreckels Organ Pavillion, w Balboa Park, gdzie znajdują się największe na świecie organy postawione na świeżym powietrzu.

W San Diego jest też wiele teatrów i najbardziej znane to: działający od 70 lat The Old Globe Theatre oraz The La Jolla Playhouse, którego dyrektorem jest dwukrotny zdobywca Nagrody Tony Des McAnuff.

W San Diego nakręcono ok. 1000 amerykańskich filmów. Za plan filmowy najczęściej służą plaże, deptaki przy oceanie, wybrzeże, hotele, zabytkowe XIX-wieczne kamienice, parki, stare miasto, jako plan wielu westernów, port i centrum z wieżowcami.

Ze względu na malownicze plaże, dobre warunki pogodowe i wysokie fale miasto jest doskonałym miejscem do uprawiania surfingu. Wytworzyła się tu subkultura surferska. Najbardziej znane spoty surfingowe to plaże Swamis i Windansea. San Diego ma dobre warunki do uprawiania tego sportu, ponieważ panuje tam słoneczna pogoda prawie przez cały rok i jest to idealne miejsce dla osób lubiących upały.

 

san diego photo

san diego photo

san diego photo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *