peloponez
Europa

Peloponez – miasto wąwozów i wsi

Grecki półwysep jest najdalej wysuniętym miastem na Półwyspie Bałkańskim w południową stronę. Otoczony jest Morzami Jońskim i Egipskim. Silne pofałdowania terenu sprawiają, że jest to raj dla turystów lubiących wędrować po wąwozach. Znajdzie się również coś dla miłośników wspinaczek górskich. Można spróbować zdobyć najwyższy szczyt w tym regionie jakim jest Tajget, liczący 2407 m n.p.m.

Co podziwiać w tej historycznej krainie? Warty zobaczenia jest Kanał Koryncki. Na pewno na każdym turyście zrobią wrażenie wysokie, pionowe ściany, jakie ten kanał otaczają. Można wybrać się w cudowny rejs statkiem, jaki jest organizowany w tym regionie. Można będzie wtedy kanał podziwiać z bliska. Statkiem dopłynąć można oczywiście do Koryntu, gdzie ma się całe mnóstwo zabytków do zobaczenia. Warto odwiedzić dorycką świątynię Apolla. Pochodzi ona z VI w p.n.e. Jest to główny ośrodek tego starożytnego miasta. Dla znawców mitologii, prawdziwą gratką będzie odwiedzenia wzgórza Akrokorynt. Niegdyś, mieściła się tam świątynia Afrodyty.

Kolejnym punktem obowiązkowym dla prawdziwego turysty jest Mistria. Jest to typowo bizantyjskie miasto. Nie ma tam żadnych nowoczesnych budynków. Udając się do niego, można przenieść się w dawne czasy. Dodatkowo, wrażenie robi otoczenie miasta przez gaje oliwne. Bizantyjska kultura wycieka tam z każdego zakątka. Warty odwiedzenia jest tu Pałac Despotów.

Epidauros to obecnie prawdziwe centrum rozrywki. Mieści się tam główny teatr Peloponezu. Jest w stanie pomieścić aż 14 tysięcy widzów. Znakomita akustyka sprawia, że rozgrywane tam spektakle robią wrażenie. Miasto Epidauros słynęło również w danych czasach z medycznych zdolności. Przywożono tu chorych, którzy zgodnie z wierzeniami leczeni byli przez kapłanów, wysłanników boga Asklepiosa.

Obowiązkowym miejscem do odwiedzenia dla prawdziwych miłośników historii jest oczywiście Sparta. To historyczne miasto rok w rocznie podziwiane jest przez miliony turystów. Nikomu nie trzeba przybliżać historii Sparty, gdyż wałkowane jest to na różnych poziomach szkół bardzo dokładnie. Uczniowie są więc z tym tematem odpowiednio zaznajomieni. Nie znajdziemy tam zabytków z dawnych czasów świetności Sparty, jednak i tak w tym miejscu można się zakochać. Kraina ta przepełniona jest wspomnieniami historycznymi. Nie ważne, że nie ma tam typowych zabytkowych obiektów. I tak będąc na Półwyspie Peloponez, warto udać się tu na wycieczkę. Można zobaczyć będzie tu świątynię Ateny czy popiersie Leonidasa. Warty zobaczenia jest również kościół bizantyjski.

Starożytne igrzyska olimpijskie były niewątpliwie niezwykłych wydarzeniem. Jak wiadomo, dzięki temu, że zostały zapoczątkowane w dawnych czasach, teraz sportowcy mogą zmagać się w różnych dyscyplinach, zdobywając glorię, chwałę i medale. Nie sposób więc będąc na tym półwyspie nie odwiedzić Olimpii. To właśnie tam odbywały się starożytne igrzyska olimpijskie. Co prawda z areny, na której miały one miejsce zostały jedynie ruiny, ale i tak warto się tam udać, aby poczuć ducha tego miejsca.

Na Półwyspie Peloponez, można również odpocząć na pięknych i zadbanych plażach. Udając się w ten region latem, można mieć pewność pięknej i słonecznej pogody. Większość plaż znajdująca się w tym regionie jest piaszczysta. Jednak, zdarzają się również i żwirowe. Peloponez może poszczycić się jednymi z najlepszych kurortów na terenie Grecji. Najbardziej znanymi kurortami są Tolo oraz Lakopetra, a tekże Lontra Kilonia. Ten ostatni, jest typowo uzdrowiskowym miejscem.

Nie sposób wymienić wszystkich interesujących miejsc znajdujących się na półwyspie peloponeskim. Wymienione wyżej, obowiązkowo trzeba odwiedzić, aby móc zaliczyć wypad w ten region, za udany. W tym celu warto zarezerwować pobyt w rozsądnym cenowo hotelu lub w AirBNB. Warto skosztować również greckiej kuchni. Peloponez jest niezwykle bogatym regionem pod względem upraw rolniczych. Będzie można więc z pierwszej ręki spróbować wszelkiego rodzaju owoców i warzyw. Obowiązkowo warto skosztować potrawy takie jak pilawa oraz peloponezkie omlety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *