Mediolan – stolicą mody

Edyta
5 czytania

Mediolan uchodzi za jedną z trzech stolic mody, znany jest także ze względu na drużynę piłkarską – AC Milan (wł. Mediolan). Stanowi główne centrum gospodarczo – finansowe Włoch, posiada największą liczbę butików, głównie w Dzielnicy Mody (Prada, Armani, Dolce&Gabbana, Zara, Gucci oraz Versace) a także outletów, w których można kupić końcówki kolekcji. Mediolan jest drugim co do wielkości miastem Włoch, zaraz po Rzymie.

Kultura i sztuka

Mediolan uchodzi również za główny ośrodek kulturalny, ponieważ znajduje się w nim wiele miejsc związanych ze sztuką oraz rozrywką. Spacerując uliczkami można przejść dzielnicą Brrera w której można spotkać mediolańską bohemę, a która jest w bardzo artystycznym stylu. Posiada swój specyficzny klimat, który dodatkowo potęgują liczne kawiarenki, antykwariaty oraz sklepiki. W tej dzielnicy ma swoją siedzibę Akademia Sztuk Pięknych oraz Pinacoteca di Brera – najsłynniejsze mediolańskie muzeum. Generalnie Mediolan obfituje w muzea i chcąc zwiedzić wszystkie, potrzeba minimum tygodnia czasu na nie.

Na uwagę zasługuje na pewno Castello Sforzesco, Museo Civici – Zamek Sforzów, Muzeum Miejskie – na zamku jeszcze za czasów Sforzów przebywali m.in. Leonardo da Vinci czy Bramante. Od XV wieku zaczął popadać w ruinę, do XIX w., gdy rozpoczęto jego odnawianie i przeznaczono na Muzeum. Warto również zobaczyć Kaplicę Książęcą, z oryginalnymi freskami, zwłaszcza, że wstęp do muzeum jest bezpłatny, codziennie, od 9.00 do 17.30. Drugim ważnym punktem jest Museo del Duomo – Muzeum Katedralne – zgromadzono w nim dzieła sztuki, obrazy, rzeźby, witraże oraz przedmioty kultu religijnego. Wstęp do niego wynosi 5 euro, codziennie od 10.00 do 13.15 oraz od 15.00 do 18.00.

Architektonicznie Mediolan jest mocno poplątany oraz pomieszany, nie tylko ze względu na sieć ulic rozchodzących się promieniście od głównej – Piazza Duomo, ale i na brak konsekwencji w stylach. Będąc przy tej ulicy warto zwiedzić Katedrę Duomo, najwspanialszą gotycką katedrę świata, będącą czwartą pod względem wielkości bazyliką na świecie. W tej to katedrze Napoleon koronował się na króla Lombardii. Wstęp do Katedry bezpłatny, opłata pobierana jest za zwiedzanie niektórych jej elementów, m.in.: wejście na taras, z którego rozpościera się piękna panorama miasta to 6 euro z wyjazdem winną lub na piechotę po schodach – 4 euro oraz skarbiec – koszt 1 euro.

Znawcy sztuki powinni wręcz odwiedzić jeszcze Santa Maria della Grazie – Kościół NMP Łaskawej – w którym można oglądnąć znany wszystkim obraz Leonarda da Vinci „Ostatnia Wieczerza”, znajdujący się na ścianie refektarza. Wstęp do Kościoła jest bezpłatny, jednak żeby zobaczyć obraz, trzeb się wcześniej zapowiedzieć z 3 – 4 dni przed planowanym zwiedzaniem. Oglądać go można od wtorku do niedzieli, od 8.15 do 18.45. Wstęp pod obraz to 6.5 euro, a dokonanie rezerwacji 2 euro, jego fotografowanie jest surowo zakazane.

La Scala – tego również nie można przegapić, ponieważ jest to jeden z najsłynniejszych operowych teatrów świata. To tu odbywały się prapremiery najbardziej popularne dzieła muzyki klasycznej.

Mediolan słynie również z imprez kulturalnych.
Targi mediolańskie – prestiżowe targi na kontynencie europejskim, obejmują wiele różnorodnych wystaw zarówno z dziedziny przemysłu ciężkiego, jak i artykułów konsumpcyjnych oraz systemów informatycznych.
Oprócz tego, co roku w grudniu, mieszkańcy miasta świętują Dzień Świętego Ambrożego, swojego patrona, a uroczystości trwają nawet tydzień. To jemu jest poświęcona Basilica di Sant’Ambrogio – Bazylika św. Ambrożego – w której przechowywane są jego relikwie oraz dwóch świętych: Protazego i Gerwazego. Natomiast na dziedzińcu wyeksponowane są znaleziska i kamienie nagrobne z cmentarza wczesnochrześcijańskiego, które znajdowały się na miejscu obecnego kościoła.
Trochę wcześniej, bo w listopadzie, w mieście odbywa się Milan Jazz Festiwal, goszczący znamienitych muzyków tego gatunku.

Św. Ambroży ufundował także San Simpliciano – Kościół Św. Simplicjusza – w którym z transeptu można dostać się do wczesnochrześcijańskiego Sacellum di San Simpliciano, gdzie przechowywane były relikwie Św. Simplicjusza.

Udostępnij artykuł
2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *