liverpool
Europa

Liverpool – miasto kontrastów

Liverpool ma w sobie pewną sprzeczność. Z jednej strony posiada w sobie ogromną mnogość zabytków, a ich piękno zachęca do zwiedzania miasta. Natomiast z drugiej – istnieją biedne dzielnice, które są brudne i zaniedbane. Jest to rzadko spotykane, że nowoczesny budynek stoi w sąsiedztwie zniszczonej kamienicy lub odrestaurowane zabytki znajdują się pomiędzy zapadniętymi ruinami. Spotkać można także dzielnice, w których dominuje jednak szare robotnicze życie i wyglądają jakby czas się w nich zatrzymał jeszcze przed stu laty. Zabudowa miasta jest raczej niska, jedynie poprzeplatana wysokimi wieżowcami.

Liverpool jednoznacznie kojarzy się z zespołem The Beatles, który nie gra już od dłuższego czasu, ale atrakcją miasta jest nadal. Dla jego fanów ciekawym miejsce jest muzeum Beatles Story, który w niebanalny sposób opowiada historię chłopców z Liverpoolu. Są ich pierwsze zdjęcia oraz żółta łódź podwodna, w której przez peryskop widać psychodeliczny świat – taki jak na okładce płyty. Jest w nim także wnętrze słynnego The Cavern Club, w którym zespół zaczynał swoją karierę. Ciekawostką jest także dom Paula McCartneya, w którym artysta spędził dzieciństwo.

Innym ciekawym muzeum jest Muzeum Liverpoolu, które znajduje się nad portem i jest to jedyne tego typu muzeum na świecie, w którym zgromadzono ciekawostki dotyczące tylko jednego, konkretnego miasta. W kilku pomieszczeniach, na kilku galeriach przedstawione są różne aspekty życia, m.in. część o kulturze popularnej (i tu oczywiście Beatlesi), część o życiu codziennym, o innowacjach technicznych oraz o historii portu i ostatnia – pozycjonująca Liverpool na mapie Wielkiej Brytanii.

Niezwykle interesujące są dwie liverpoolskie posiadłości: Croxteth Hall – dość duży dworek, dawna własność rodziny Molyneux, wokół którego rozciąga się także piękny i okazały park, który aktualnie jest lokalnym rezerwatem przyrody. Drugim takim ciekawym obiektem jest Speke Hall – dom Tudorów, w którym obecnie mieści się sklep oraz restauracja. Jest wybudowany z drewna, z XVI w., o ciekawej konstrukcji szkieletowej z wiktoriańskimi wnętrzami. W domu znajduje się tzw. „otwór dla kapłana”, czyli kryjówka dla kapłanów umieszczana w wielu angielskich, a zarazem katolickich domach w okresie, kiedy katolicy byli prześladowani przez prawo, szczególnie na początku panowania Elżbiety I. Dom jest obecnie otwarty dla turystów i mieści się w nim restauracja i sklep.

Zwiedzając miasto nie można pominąć galerii sztuki Tate Liverpool – w której znajdują się unikalne zbiory malarstwa, a wśród nich obrazy Rodina, Picasso i Mondriana. Jest to galeria sztuki współczesnej, największa po Tate Britain znajdującym się w Londynie, a zgromadzone w niej eksponaty prezentują ponad 500 lat sztuki brytyjskiej. Jednak nie można w niej oglądnąć dzieł o znaczeniu międzynarodowym. Ciekawym miejscem w mieście jest także The National Wild Flower Centre – narodowe centrum dzikich kwiatów, które zajmuje się ochroną i produkcją nasion kwiatów rosnących w naturalnym wiejskim środowisku. W Liverpoolu można również zajrzeć do planetarium oraz na słynny stadion Anfield, gdzie prezentuje swoje możliwości sportowe znana na świecie drużyna FC Liverpool. Zbudowany został w 1884 r., a trybuny stadionu składają się z czterech części.

Za najstarszy budynek w mieście uchodzi Hall St George’s. Obecnie znajdują się w nim sale koncertowe i sądy. Budynek zbudowano na planie prostokąta, jego główne wejście zdobią szerokie schody, a na nich umieszczono posąg Benjamina Disraeli, w południowo-wschodnim narożniku stoi pomnik z brązu generała Williama Earle, wejście zdobi portyk z 16 kolumnami w stylu korynckim.

W ciekawym stylu, gruzińskim, wybudowano Ratusz w Liverpoolu (Town Hall), który uważany jest za jeden z najlepiej zachowanych XVIII-wiecznych budowli tego typu w Anglii. Obecnie ratusz jest otwarty dla zwiedzających. Odbywają się tu liczne spotkania i imprezy okolicznościowe np. wesela.

Natomiast z początku XX w. wrażenie robi Royal Liver Building, majestatyczny budynek, symbolizujący niegdyś potęgę imperium. Prawdopodobnie jest to najbardziej znana architektonicznie konstrukcja w mieście, a zarazem pierwszy wieżowiec w Wielkiej Brytanii. Na szczycie dwóch wież, które wieńczą całość, znajdują się mierzące 6m mityczne ptaki, będące symbolem miasta. Legenda głosi, że dzień, w którym odlecą, będzie ostatnim w historii miasta.

Liverpool jest to miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii i stanowi główny ośrodek portowy, kulturalny oraz naukowy, jako drugi po Londynie, co do wielkości w Wielkiej Brytanii. Nie jest to, wbrew pierwszym oczekiwaniom, robotnicza mieścina, a wręcz przeciwnie – przepiękne, monumentalne miasto, pełne zabytków, które zwłaszcza nocą, wzbudzają zachwyt oświetleniem.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *