dubrownik
Europa

Dlaczego warto wybrać wakacje w Chorwacji?

Chorwacja jest krajem europejskim położonym nad Morzem Adriatyckim. Znajduje się jednocześnie w dwóch strefach klimatyczno – roślinnych. Strefa śródziemnomorska obejmuje pasmo wybrzeża, wyspy oraz odcinek lądu na południe od Gór Dynarskich.

Chorwacja jest krajem europejskim położonym nad Morzem Adriatyckim. Znajduje się jednocześnie w dwóch strefach klimatyczno – roślinnych. Strefa śródziemnomorska obejmuje pasmo wybrzeża, wyspy oraz odcinek lądu na południe od Gór Dynarskich. Nieco chłodniejsza strefa kontynentalna zajmuje centralną Chorwację  Jej przepiękny i unikatowy krajobraz w postaci wysokich pasm górskich zanurzających się bezpośrednio w Morzu sprawia, że przez turystów jest ona bardzo często wybieranym kierunkiem ich urlopu. Z racji tego znacząco rozbudowana została część turystyczno – hotelowa. W małych miasteczkach panuje specyficzny bałkański klimat, którego nie da się zaznać nigdzie indziej. Pobyt na Chorwacji warto spędzić w okresie od kwietnia do października, kiedy to sezon turystyczny trwa w pełni. Chorwacka kuchnia jest połączeniem zachodnioeuropejskich, słowiańskich i śródziemnomorskich przepisów. Poza jedzeniem warto spróbować najsłynniejszego na Bałkanach trunku – Rakiji.

dubrownik chorwacja

Dzięki Górom Dynarskim Chorwacja oferuje liczne jaskinie oraz malownicze i urwiste wąwozy. Poza nimi możemy tu podziwiać Jeziora Plitvickie, które są wpisane na listę UNESCO. Na obszarach porośniętych przez buki, jodły, świerki i klony, na długości ponad 8 km, znajduje się 16 turkusowych jezior położonych tarasowo i połączonych ze sobą 72 wodospadami. Ponadto często wybieranym kierunkiem na Chorwacji są wyspy Brijuni składające się z 14 wysp i wysepek położonych wzdłuż zachodniego brzegu Istrii. Łagodny klimat sprawia, że są to zdecydowanie wyjątkowe i bardzo szczęśliwe wyspy.

Poza malowniczymi wyspami na Chorwacji istnieją tętniące życiem i nieco bardziej turystyczne miasta takie jak Dubrovnik,  Makarska czy Split.

Aby jednak trochę oddalić się od turystów warto udać się do miasta o nazwie Rijeka. Jest to trzecie co do wielkości miasto w Chorwacji. Co prawda nie jest to zbyt malownicze miejsce, aczkolwiek można tu zaobserwować prawdziwe codzienne życie mieszkańców. Na zwiedzających czekają tutaj podziemne tunele oraz twierdza Trsat.

Jeżeli na zwiedzanie ma się ograniczony czas warto odwiedzić wyspę Krk. Nie bez przyczyny nazywana jest Chorwacją w pigułce. Na jednej wyspie można zobaczyć jaskinie Biserujka, zatokę Soliny czy mały port jachtowy.

Jeden komentarz

  • Anna

    Chorwacja to jeden z niewielu regionów, który oprócz spokoju (brak aktów terroryzmu) jest w dodatku ciepły i opiewa o wspaniałą kulturę i widoki. Polecam wszystkim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *