cieszyn co warto zobaczyc
Polska,  Europa

Cieszyn – miasto nad Olzą

Historia Polski pełna jest wzlotów, upadków, wojen i konfliktów. Ponad tysiąc lat polskiej państwowości obfitowało także w niezwykle częste zmiany granic, wskutek których część ziem co jakiś czas przechodziła z rąk do rąk. Przykładem tego losu jest niezwykły region w południowej Polsce – Śląsk Cieszyński, ze swoim głównym, niezwykle bogatym wizualnie miastem, jakim jest Cieszyn.

Polsko-czesko miasto

Przez dziesiątki lat na Śląsku Cieszyńskim mieszały się wpływy polskie i czeskie. Dość powiedzieć, że po dziś dzień oba państwa mają swoje własne Cieszyny, oddzielone od siebie jedynie wodami granicznej rzeki Olza, choć wcześniej przez wieki stanowiły jeden łączny organizm miejski. Warto także dodać, że swoje piętno na tym terenie odcisnęła również kultura austriacka, jako że Śląsk Cieszyński przez długi czas znajdował się pod jurysdykcją tego państwa.

Takie zaszłości historyczne wyraźnie odzwierciedlają się w tkance miasta, Choć obecnie zdecydowaną większość polskiego Cieszyna stanowią Polacy (ponad 95%), to jednak żywa obecność czeskiego i austriackiego charakteru jest tutaj dostrzegalna na każdym kroku, chociażby w zakresie architektury, układu urbanistycznego, czy też największych zabytków. A tych w Cieszynie jest pod dostatkiem.

Co warto zobaczyć w Cieszynie?

Mieszanina kultur, jakiej doświadczał przez wieki Cieszyn, oznaczała również mieszaninę religii. Stąd też do najważniejszych zabytków tego miasta należą świątynie. Z pewnością najbardziej okazałą z nich jest Kościół Jezusowy, będący największym kościołem ewangelickim w naszym kraju.

Godne uwagi są także świątynie katolickie, do których zaliczają się m.in.: Kościół Świętej Marii Magdaleny, stanowiący miejsce pochówku władających przez wieki miastem Piastów Cieszyńskich, kościół Świętej Jerzego, zbudowany w XIV wieku, w czasach panowania w księstwie polskiego księcia Kazimierza, kościół Świętej Trójcy, dawniej ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki, a także kościół Świętego Krzyża, stanowiący widoczny znak dawnej obecności w mieście zakonu jezuitów.

Obiekty sakralne z pewnością są jedną z wizytówek miasta, jednakże wyraźnym punktem na mapie atrakcji turystycznych miasta jest także Góra Zamkowa w Cieszynie, z zabytkowymi budowlami – basztą i rotundą, stanowiąca pozostałości po dawnym, okazałym zamku, a także przepięknym parkiem z wieloma pomnikami przyrody. Góra Zamkowa stanowi w dzisiejszych czasach ważne stanowisko archeologiczne, na którym co i rusz odnajdywane są cenne znaleziska z dawnych wieków.

Będąc w Cieszynie nie sposób także nie zajrzeć na miejski Stary Rynek. Barwne kamieniczki, ratusz, słynny od lat hotel pod „Brunatnym Jeleniem” oraz reprezentacyjna fontanna z rzeźbą Świętego Floriana. Całość podkreśla urok Cieszyna, jako miasta z ponad tysiącletnią historią.

Zwiedzamy Cieszyńską zagranicę

Będąc w Cieszynie wypada także wybrać się zagranicę, aby zwiedzić… Cieszyn, tyle, że ten czeski. Przekraczając dowolny most na Olzie przekracza się jednocześnie polsko-czeską granicę, wkraczając w ten sposób do drugiej części cieszyńskiego mikroklimatu, tym razem do cna przesiąkniętego czeską kulturą.

Będąc po czeskiej stronie rzeki Olzy można skosztować wybornego czeskiego piwa, w jednej z piwiarni zlokalizowanych na tamtejszym rynku. Również i tutaj jedną z głównych atrakcji są obiekty sakralne, parki z olbrzymimi głazami narzutowymi. Warty uwagi jest także zabytkowy dworzec kolejowy oraz centrum kulturalne „Strzelnica”, ze znanym klubem jazzowym, ulokowane w zabudowaniach dawnej strzelnicy, od której wzięły swoją nazwę.

Artykuł powstał dzięki obupólnej współpracy z serwisem vut.pl. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *