warszawa
Polska

Warszawa – historyczna wizytówka

Każda z historycznych stolic Polski ma swój odrębny charakter. Gniezno było miastem biskupim, Kraków przede wszystkim królewskim, a Warszawa? Dziś skomplikowana, kosmopolityczna i konserwatywna jednocześnie, pozostaje obrazem burzliwej historii kraju.

Zaktualizowano 21 lutego, 2017.

Co warto zobaczyć w Warszawie? Spacer po Warszawie najlepiej zacząć od ulicy Nowy Świat, prowadzącej ku Krakowskiemu Przedmieściu. Po drodze mijać będziemy nowoczesne sklepy dobrych marek i drogie restauracje, ale także relikt peerelu – bar mleczny, który jeszcze dziś ma się dobrze. Miniemy osiemnastowieczne kamienice bądź ich powojenne rekonstrukcje, a na ich tyłach w tak zwanych „barakach” napijemy się piwa i uraczymy fajką wodną. Na Nowym Świecie (i nie tylko) spotkamy przedstawicieli wszelkich narodów i usłyszymy rozmowy w wielu językach. Niejeden raz przejdzie obok nas bardziej lub mniej popularny aktor, prezenter lub inny celebryta.

Krakowskie Przedmieście powita nas pomnikiem Kopernika, który w czasie II wojny światowej stał się przedmiotem słynnej akcji sabotażowej. Po drugiej stronie ulicy stoi kościół świętego Krzyża, miejsce ważne zarówno dla kultu jak i dla historii. Warto do niego wejść, nie tylko po to, by podziwiać późnobarokowy ołtarz, ale także tablice upamiętniające postaci ważne dla historii i kultury kraju. Turystów przyciąga także urna z sercem Fryderyka Chopina.

Dalej podczas spaceru, przed naszymi oczami wciąż mieszać się będą style, epoki i ważne wydarzenia. Będziemy także podziwiać budynki uniwersytetu. Miniemy Pałac Prezydencki i kościół Wizytek, wyjątkowy zabytek późnego baroku, który dziś kojarzymy przede wszystkim z postacią księdza-poety Jana Twardowskiego, który z tym miejscem był związany. Wieczorem, blisko placu zamkowego, zwłaszcza w weekend, tłumy będą gromadzić się przy słynnym bistro Przekąski Zakąski. Pod Kolumną Zygmunta z kolei zawsze znajdzie się turysta robiący zdjęcia.

Budynek Zamku Królewskiego zaskakuje swoją prostotą i gładkim, czerwonym murem.

Nieopodal znajduje się zachowany fragment muru Starego Miasta, które zostało zrównane z ziemią podczas II wojny światowej. Znajdująca się dalej Starówka jest powojenną rekonstrukcją, a jednocześnie wielkim świadectwem patriotyzmu i entuzjazmu, jakie towarzyszyły odbudowie stolicy po wojnie.

W pamięci Warszawiaków, ale nie tylko, tkwią niejednoznacznie oceniane przez historyków wydarzenia powstania warszawskiego 1944 roku. Wystawy, urządzane w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa), często poruszają ten temat. Rekordowe ilości zwiedzających odnotowuje Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska) – nowoczesne, narracyjne muzeum, pozwalające zwiedzającemu na interakcję z otoczeniem oraz symboliczne „przeniesienie się” w tamten czas. Podobny charakter, choć wprowadza w zupełnie inną tematyką, ma Muzeum Chopina (ul. Tamka). Także jest muzeum narracyjnym, a wyjątkowa ekspozycja wprowadza zwiedzającego nie tylko w szczegóły biografii wybitnego kompozytora (prezentuje np. fascynujący zbiór listów), ale także w epokę, w której żył i tworzył, a przede wszystkim – muzykę. Godna polecenia jest także restauracja znajdująca się obok.

Najbardziej charakterystyczny i kontrowersyjny budynek Warszawy stał się jego ikoną. Chodzi oczywiście o Pałac Kultury i Nauki, w którym mieści się między innymi słynna Sala Kongresowa, Pałac Młodzieży i wiele innych. U góry znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Socrealistyczna bryła u niektórych budzi odrazę, u innych nostalgię. Niezaprzeczalnie, wysoka wieża budynku jest dobrym punktem orientacyjnym w centrum miasta.

W Warszawie stanowi się polskie prawo, następują kontakty dyplomatyczne, wielkie kongresy, a także wielkie interesy. Swoje siedziby mają filie wielu znanych i działających na całym świecie firm. Znajdują się tu siedziby ambasad oraz polski parlament.

Jeśli skierujemy się na prawy brzeg Wisły, odwiedzimy Saską Kępę i Pragę. Są to dwie słynne dzielnice pierwsza – w tym dobrym znaczeniu, druga – w niekoniecznie pozytywnym. Dziś ten teren coraz bardziej zawłaszczają sobie artyści i galerie sztuki. Zwłaszcza postindustrialne hale na Pradze okazały się ku temu świetnym miejscem. Wielu artystów umieściło tam swoje pracownie, siedziby znalazły teatry eksperymentalne, a szczególnym miejscem jest Soho Factory (ul. Mińska 25), gdzie w budynkach starej fabryki działają dwie galerie sztuki, Leto i Piktogram, pracują niezwykle kreatywni architekci z firmy WWAA, a także wielu innych przedsiębiorców.

Wraz z artystami na Pradzie pojawiło się wiele klimatycznych knajpek, często zajmujących niewielkie powierzchnie. Choć dawniej niewtajemniczeni nie czuli się dobrze w tej okolicy, dziś ściąga tu sporo osób, które polubiły charakterystyczny klimat dzielnicy.

Warszawa oferuje szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych: festiwale, wystawy, konferencje i wiele innych. Fascynatów nauki, a zwłaszcza dzieci, przyciąga Centrum Nauki Kopernik z interaktywną wystawą, która pozwala poznać tajniki najważniejszych praw nauk ścisłych, gwarantując przy tym świetną zabawę.

Warszawa, jako stolica, jest miejscem, w którym każdy, komu nie przeszkadza wielkomiejski zgiełk i wysokie wieżowce, znajdzie coś dla siebie. Zarówno wielbiciel sztuki, jak i imprezowicz, student i biznesmen. Dyplomata i zakupoholik. Przede wszystkim jednak, jest Warszawa wizytówką i świadectwem polskiej historii, co nadaje jej specyficzny, nieco oficjalny charakter.

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *