Meksyk – stolica państwa o tej samej nazwie, dla rozróżnienia oficjalnie nazywana Ciudad de Mèxico lub México D.F., a potocznie El De Efe. Zamieszkiwana przez 20 milionów ludzi aglomeracja jest jednym z największych miast świata i głównym ośrodkiem ekonomiczno – kulturalnym Meksyku.
Miasto założyli hiszpańscy konkwistadorzy w 1512r. Historyczne centrum stoi w miejscu podbitego azteckiego miasta Tenochtitlánu. W miejscu prekolumbijskiego placu znajduje się Plac Konstytucji (Plaza de la Constitución), popularnie nazywany Zócalo. Na wybrukowanej kamieniami z azteckich budowli nawierzchni odbywają się parady wojskowe, świąteczne festyny i koncerty. Na placu zlokalizowane są najważniejsze zabytki Meksyku.
Przy wschodniej pierzei Zócalo, na ruinach azteckiego pałacu Montezumy stoi Palacio Nacional – zbudowany z białej i czerwonej skały ogromny gmach będący siedzibą władz państwowych i Archiwum Narodowego. Przy południowej pierzei znajdują się dwa bliźniacze budynki: dawnego ratusza (Antiguo Ayuntamien) i Sądu Najwyższego. W południowo-zachodnim narożniku stoi ekskluzywny Gran Hotel ze szklaną kopułą i luksusowymi wnętrzami w stylu art nouveau.
W północnej części placu znajduje się najbardziej charakterystyczny zabytek Meksyku – monumentalna Katedra Metropolitarna z XVIw. utrzymana w barokowo-klasycystycznym stylu. Do wschodniej ściany przylega kościół El Sagrario (Najświętszego Sakramentu), który ma bezpośrednie przejście do katedry.
Pozostałością po zabudowie prekolumbijskiej jest Templo Mayor – ruiny głównej azteckiej świątyni, w której składano krwawe ofiary. W Muzeum można obejrzeć, co znaleźli w tym miejscu archeolodzy.
Drugim najważniejszym placem stolicy Meksyku jest Plaza de Santo Domingo z barokowym kościołem św. Dominika i historycznymi budynkami z czerwonej skały wulkanicznej.
Poza Centro Histórico warto zobaczyć:
- Tlatelolco – Plac Trzech Kultur – z azteckimi ruinami, hiszpańskim kościołem św. Jakuba i współczesnym (metyskim) gmachem Ministerstwa Spraw Zagranicznych,
- Park Chapultepec (Bosque de Chapultepec) – największy park w mieście – zielone płuca miasta z ogrodem botanicznym i zoologicznym, Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Antropologii. W Parku znajduje się też zamek (Alcazar de Chapultepe) oraz niedostępna dla zwiedzających rezydencja prezydencka Los Pinos.
- Coyoacán – dzielnica znana z charakterystycznej kolorowej zabudowy. Znajduje się tutaj zamieniony na muzeum dom malarki Fridy Kahlo.
- Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe na Wzgórzu Tepeyac – miejsce, w którym w 1531r. miało miejsce objawienie Matki Boskiej. Sanktuarium przyciąga rocznie dwa razy więcej pielgrzymów niż europejskie Sanktuaria Maryjne – Lourdes czy Fatima..
- Pływające ogrody Xochimilco – wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Xochimilco w języku azteckim oznacza „miasto kwiatów”. W czasach prekolumbijskich znajdowały się tu ogrody i pola nawadniane siecią kanałów. W dzisiejszych czasach atrakcją turystyczną są gondolowe rejsy po kanałach otoczonych trawnikami, ogródkami warzywnymi i rabatami kwiatowymi.
Wzdłuż przebiegających z północy na południe ulic: Avenida Los Insurgentes i Paseo de la Reforma od połowy XX wieku rozrastało się nowoczesne centrum biznesowe z drapaczami chmur. Życie towarzyskie koncentruje się w restauracjach, barach, klubach nocnych i dyskotekach w Zona Rosa (Różowej Dzielnicy).
Podczas zwiedzania Meksyku obowiązkowo trzeba napić się tequilli i spróbować meksykańskich dań (tortilli, enchilady, quesadilli itp) w oryginalnym wydaniu. Stałym elementem są także mariachi kręcący się po całym mieście i umilający czas turystom.
Podróż do stolicy Meksyku
Wyjazd do Meksyku warto zaplanować poza porą deszczową, która występuje w okresie od maja do września. W miesiącach zimowych występują przymrozki, które zaniżają średnią temperaturę do ok. 15ºC, wobec czego najbardziej optymalnym czasem na zwiedzanie Meksyku wydają się: październik, listopad, marzec i kwiecień.
Lot z Polski na meksykańskie lotnisko odbywa się z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Łączny czas lotu to około 16 godzin, ale oczekiwanie na przesiadkę znacznie może wydłużyć czas podróży.
Miasto Meksyk nie zostało założone w 1512 roku, tylko w 1325. Hiszpańscy konkwistadorzy założyli nowe miasto po roku 1521. Ratusz po hiszpańsku to „ayuntamiento”. Poprawna nazwa alei Powstańców to „Avenida de los Insurgentes”. Poprawna nazwa Zamku Chapultepec to „Castillo de Chapultepec”.