Florencja - rzeka
Europa

Florencja – miasto renesansu

Miasto, które stale konkuruje z pobliską Sienią. Miasto, w którym można się zakochać. W jej przebogatym pięknie i w uroku, jaki roztacza wśród przyjezdnych. Z miastem nierozerwalnie związane są nazwiska takie jak Dante, Machiavelli, Petrarka czy da Vinci. Współcześnie również może być uważana za stolicę mody. Tak, to Firenze, czyli Florencja.

Co zobaczyć we Florencji?

Florencja - rzeka

Stolica Toskanii obecnie jest przede wszystkim dobrze znanym wśród turystów i podróżników centrum sztuki. Już u swoich początków – dzięki położeniu na ważnych szlakach komunikacyjnych – Florencja była miastem bogatym. W XIII wieku kwitł tutaj handel wełną i tkaninami. Potęgą Italii stała się dzięki początkom potężnego systemu bankowego. Większa część miasta została przebudowana w renesansie, ale jej wschodnia część zachowała średniowieczną atmosferę.

Na miasto mocno wpłynęły możne rody. Medyceusze – jako najbardziej wpływowa rodzina bankierów – pozwoliła Florencji rozkwitnąć. To dzięki nim miasto z całą pewnością zasługuje na miano pomnika renesansu. Miasto dzięki rodowi stało się kulturalnym i intelektualnym centrum Europy. Atmosfera ogromnego miasta i działalność bogaczy sprawiła, że tak mocno rozwinęły się tutaj sztuki piękne. Kościoły i pałace zapełniały się najznakomitszymi dziełami, a malarze, rzeźbiarze i architekci pomagali także dodać uroku ulicom.

Historyczna Florencja nie stanowi dużego obszaru. Można śmiało przejść go pieszo. Mieszkańcy miasta zawsze byli dumni ze swojego miejsca pochodzenia. Mieli silną potrzebę przodowania we wszystkim. Może to zaskoczyć, ale Katedra – ze swoją wspaniałą kopułą będącą jednocześnie symbolem miasta –do tej pory pozostała najwyższą budowlą. I czwartą pod względem wielkości w Europie.

Florencja w jeden dzień

Duomo stanowi punkt orientacyjny miasta. Charakterystyczna pokryta jasnoczerwonymi dachówkami kopuła, pozwala poznać miasto już na horyzoncie. Budowla stoi w geograficznym i historycznym centrum Florencji. Przyciąga ogromną dzwonnicą (kampanilą) o wysokości 85 metrów, ale także wspaniałą posadzką z marmuru toskańskiego o zawiłych wzorach. Baptysterium pyszni się XIII-wiecznymi mozaikami, przedstawiającymi m.in. scenę Sądu Ostatecznego.

Polityczne i społeczne centrum miasta stanowił plac Della Signoria, dający się zapamiętać dzięki licznym rzeźbom. Trudno wybrać jedną, na którą można by zwrócić większą uwagę. Każda z nich upamiętnia ważne wydarzenia z dziejów miasta. Przyjezdni to właśnie tutaj zobaczą kopię słynnego Dawida, posąg przedstawiającą Porwanie Sabinek czy rzeźby (prawdopodobnie) ukazujące cesarzy. Największą uwagę przykuwa jednak Fontanna Neptuna. Na uwagę zasługuje ponadto Palazzo Vechio. Ratusz do tej pory zachował wiele ze średniowiecznego uroku, a z loggii rozpościera się panorama miasta (przepięknych widoków dostarczy także przejście przez Ponte Vecchio, jednak z tłumie ludzi przemierzającym most w obu kierunkach może być ciężko zatrzymać się i zadumać).

Gotycki Kościół Santa Croce szczyci się cudownymi freskami Giotta. Będąc tutaj można jednocześnie nawiedzić pomniki i nagrobki znanych florentyńczyków: Michała Anioła czy Galileusza. W krużganku zobaczyć można arcydzieło renesansowej architektury – Kaplicę Pazzich zaprojektowaną przez Brunelleschiego. Przed samą budowlą znajduje się bardzo często fotografowany pomnik Dantego.

Miasto dzieli rzeka Arno, przy której warto zatrzymać się na chwilę i odpocząć od ogromu piękna, które miasto oferuje. Nie bez kozery to właśnie w tym mieście znajduje się pierwsza uczelnia artystyczna w Europie, założona w XVI wieku Florencka Akademia Sztuk Pięknych. Trzeba zauważyć, że obecna dzielnica studencka niegdyś stanowiła przedmieścia miasta, a znajdowały się w niej koszary i stajnie, w których Medyceusze trzymali żyrafy, słonie czy lwy.

Niejaki bankier, Luka Pitti pragnął wywyższyć się ponad ród magnatów. Dlatego zlecił Brunelleschiemu projekt pałacu ogromnych rozmiarów. Tymczasem jego spadkobierców budowa Palazzo Pitti doprowadziła do kompletnej ruiny i postanowili sprzedać ją Medyceuszom, którzy dokończyli budowę. W salach o przebogatym wystroju natenczas podziwiać można skarby rodziny. Pałac uświetniają Ogrody Boboli.

Jednym z najsłynniejszych miejsc we Florencji jest z całą pewnością Galeria Uffizi. Jest ona jedną z najważniejszych Galerii we Włoszech, ale także w Europie. Można w niej zobaczyć Narodziny Wenus Botticelliego czy inne dzieła sztuki gromadzone latami przez Medyceuszy. Możemy je podziwiać dzięki Annie Marii Lodovice, która owe skarby kultury zapisała miastu. Przechodząc przedsionkami można podziwiać panoramę miasta, a w przerwie pomiędzy zwiedzaniem kolejnych komnat można przysiąść przy prawdziwym włoskim espresso albo macchiato, podziwiając jednocześnie miasto i chłonąć atmosferę okolicy.Z całą pewnością warto temu miejscu poświęcić co najmniej pół dnia.

Jeśli czas na to pozwala, dobrym pomysłem jest przejechać 8 km i zatrzymać się w Fiesole. Założone przez Etrusków na malowniczym wzgórzu miasteczko pozwoli odpocząć oczom od nadmiaru piękna. Obecnie stanowi ono centrum rolniczo-przemysłowe. Jednak rozpościera się stąd szersza panorama na Florencję. Fragmenty murów etruskich oraz pozostałości po teatrze greckim przypominają dawne czasy.

Na co warto uważać we Florencji?

Miasto jest niezwykle zatłoczone, szczególnie w okresie wakacyjnym, ale nawet zimą ludzi odwiedzających to piękne miasto jest tysiące. Warto uważać na powszechnych we Włoszech kieszonkowców, a kuchni próbować delikatnie poza centrum, aby nie nadziać się na wysokie ceny.

florence photo

florence photo

florence photo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *